Archiv - Říjen 2014


« strana 2 »

Marioneta

rubrika: Povídání


Marioneta je loutka ovládaná shora tenkými provázky. Loutkář, který ovládá marionetu, se nazývá manipulátor. Manipulátoři jsou buďto skryti či odhaleni publiku, používají vertikální nebo horizontální řídicí páku, která může nabývat různých forem (viz Marioneta).

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Jiří Krupička (Hádala se mysl s tělem)

rubrika: Pel-mel


Jednou to téma přijít muselo, i když jsem se mu dlouho vyhýbala. Ale protože patří k těm, o nichž se dá diskutovat do nekonečna, a pravdu budou mít všichni, slibuji, že se k němu nebudu vracet. Tentokrát jsem se k němu rozhodla proto, že jsem v knize Jiřího Krupičky s názvem Zmatek narazila na nejlépe zformulovaná Pro a Proti. Vždyť se k tomu věčnému a bolavému tématu vyjadřuje člověk, který na to má největší právo. Proto mu také v podstatné části článku přenechám slovo. Vidím okolo sebe čím dál častěji lidi, kteří dospívají k okamžiku, jenž jim dá pochopit, kolik věcí nestojí za to, aby zabíraly místo v našem životě, potkávám lidi, kteří nahlížejí nicotnost a směšnost takových věcí, a proto říkají: Bylo. A teď už dost.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 26         


Vousatá

rubrika: Poetický koutek


(Až k zemi)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 38         


Pod dozorem UFO? II

rubrika: Pel-mel


První část série o dozoru UFO byla věnována posvátné hoře Kailás, v níž by se dle jakýchsi mýtů měla nacházet brána do tajemné Agarthy, podzemního světa našich vyspělejších předků. Zároveň se též zabývala pozoruhodnými světelnými úkazy v Tibetu poblíž této hory, jež se nachází na pomezí Indie, Číny a Nepálu. Autor použitého zdroje si není zcela jistý, čemu se ty jevy dají připsat. Jsou tady tři možnosti. Buď se jedná o plavidla oné pradávné pozemské civilizace, nebo o plavidla neznámých cizinců z jiných světů, anebo prostě o jakési zcela pozemské přírodní úkazy. Evidentně je spíš nakloněn těm tajemnějším vysvětlením, ale k jeho dobru je třeba přičíst, že v zájmu objektivity uvádí i zcela normální přírodovědná vysvětlení. Dnes vám přináším poněkud tvrdší oříšek.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Poučte se a zapomeňte

rubrika: Pel-mel


Často nevědomky děláme pravý opak toho, co bychom měli dělat, a současně zapomínáme na důležité věci. Vytváříme si tak návyky, které nám neslouží. Mezi jedny z nejhorších lidských návyků patří: bagatelizování cizích i vlastních úspěchů (sklon vysvětlovat je jako náhodu, štěstí atd.); orientace na to, co se kde komu nepovedlo (vlastní osobu nevyjímaje).

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Proč bychom se netěšili

rubrika: Pel-mel


Už to tak patří k člověku, že nevydrží ani věčně držet smutek, ani věčně být hodný, ani se pořád dívat na svět vážně. Vždyť jsme zesměšnili i samotného čerta. Vládce, který kromě chleba poskytne lidu také hry, se nemusí bát o trůn. Pracovat a modlit se, to je nějak málo… Léto je za námi, je dost času na oslavy. Právě na podzim se konalo nejvíc svateb a chystalo se posvícení. A především na podzim se pořádají i setkání bývalých spolužáků. Vzpomíná se. Zkrátka: je tu doba sčítání a odečítání, přehlížení minulého, tiché smiřování s nevyhnutelným – kolik se toho už nevrátí! Že to píšu jako Rais? Karel Václav? Inu, pokud se ve městě přírodnímu koloběhu nepodřizujeme, naše škoda. Když si raději vyrobíme vlastní „strukturovaný čas“…

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 13         


«   1    2     »