« strana 1 »

Fascinující příběhy z periodické tabulky prvků – rtuť

rubrika: Pel-mel


Když Stella předložila první pojednání z Periodických příběhů, prohlásil jsem v komentáři, že „Shodou okolností jsem asi před 14 dny zakoupil knihu Mizející lžíce, růžový sníh a jiskřící bonbóny: Fascinující příběhy o vědě, šílenství a lásce z periodické tabulky prvků od Sama Keana“. Měl jsem úmyslu zde z této knížky vybrat několik zajímavých postřehů, ovšem až dokončím seriál o Neznámém vesmíru, jehož další část jsem chtěl vypustit pro tento víkend. Od tohoto úmyslu jsem však nečekaně ustoupil, a místo kosmologického dramatu předkládám něco z úvodní části Mizejících lžící, která má podtitulek Hg (hydrargyrum, což latinsky znamená „vodní stříbro“).

 

Lucifer


Na zadní straně obalu knížky je mimo jiné napsáno: „Keanova kniha je natolik nespoutaná a zábavná (a současně odborně fundovaná), že ji budete číst se zatajeným dechem a budete mít chuť se o všechny zajímavé informace okamžitě s někým podělit.“ A právě tato chuť mě zrovna popadla. A dále: „Autor nabízí příběhy z dějin vědy a odhaluje tajemství periodické tabulky s takovou sebejistotou a nadšením, že díky jeho peru toto téma, které je normálně těžké jako olovo, transmutuje ve zlato.“ K tomu nemohu než přitakat – pouze bych podotkl, že autor místo pera nejspíš použil klávesnici.

 

V úvodní části Sam Kean vysvětluje, co ho přivedlo k tomu, že ho začala fascinovat periodická tabulka prvků. Jako dítě měl totiž ve zvyku mluvit s různými věcmi v puse, i když se poblíž nikdo nenacházel. Ve druhé a třetí třídě základní školy tucetkrát onemocněl streptokokovým čímsi a celé dny ho bolelo polykání. Když ležel sám doma se staromódním rtuťovým teploměrem pod jazykem a provozoval svoji specifickou samomluvu, teploměr mu občas upadl na dřevěnou podlahu a roztříštil se. Přispěchala jeho matka a pomocí párátka sháněla dohromady kuličky rtuti. Jedna koule polykala druhou, dokud se na podlaze nezaskvěla jedna jediná stříbrná lentilka. Tu potom přidala do umělohmotné lahvičky na pilulky, v níž se nový přírůstek slil s dříve již nashromážděnou rtutí z rozbitých teploměrů v ještě větší kouli. Malého Keana tento futuristický kov přiváděl v nezměrný úžas.

 

Středověcí alchymisté, navzdory své touze po zlatu, pokládali za nejmocnější a nejpoetičtější substanci ve vesmíru právě rtuť. Důvodem, proč se rtuť takto chová, je fakt, že na rozdíl od běžně známých kapalin, jako třeba voda, je prvkem. Dokonce jedním z „kultovních“ prvků: její atomy chtějí být pouze ve společnosti jiných atomů rtuti a minimalizují kontakt s vnějším světem tím, že se schoulí do koule. Rtuť nikdy nikde nezanechá jedinou skvrnku.

 

Kean, který pochází z oblasti Velkých plání, se jednoho dne v hodině dějepisu dozvěděl, že dva průzkumníci, Meriwether Lewis and William Clark, prošli Jižní Dakotou a zbytkem teritoria Louisiana s mikroskopem, kompasy, sextanty, třemi rtuťovými teploměry a dalšími přístroji. Co zpočátku nevěděl, bylo, že s sebou měli také šest pilulek rtuťového projímadla, čtyřikrát větších než aspirin. Tomuto projímadlu se říkalo „Žlučové pilulky doktora Rushe“, podle Benjamina Rushe, signatáře Deklarace nezávislosti a hrdiny, který během epidemie žluté zimnice ve Filadelfii v roce 1793 statečně zůstal ve městě.

 

Oblíbeným lékem doktora Rushe na každou chorobu byla břečka z chloridu rtuťnatého, podávaná ústy. Navzdory pokroku, který mezi lety 1400 a 1800 medicína učinila, lékaři v té době stále byli spíše medicinmany než muži medicíny. S nádechem magičnosti tvrdili, že krásná, vábivá rtuť může léčit pacienty tím, že je přivede k ošklivé krizi – jed bojující proti jedu. Rush lil tento roztok do pacientů, dokud z toho nezačali slintat, a po týdnech nebo měsících pravidelné léčby jim často vypadaly zuby a vlasy. Jeho „lék“ nepochybně otrávil nebo rovnou zabil spoustu lidí, které by žlutá zimnice možná ušetřila. I tak, ale poté, co svoji léčbu dovedl ve Filadelfii k dokonalosti, vybavil deset let později Lewise a Clarka na cestu svými vzorky. Pěkným vedlejším účinkem pilulek doktora Rushe je, že dnešní archeologové díky nim dokážou najít tábořiště, která průzkumníci používali. Vzhledem k tomu, jak divná jídla a pochybnou vodu v divočině nacházeli, bylo někomu z jejich skupiny vždy špatně, a na mnoha místech, kde vykopali latrínu, s v půdě dodnes dají najít ložiska rtuti.

 

Kloboučníci kdysi používali jasně oranžovou rtuťovou lázeň k oddělování kožešiny od kožky a obyčejní řemeslníci, kteří se máchali v kádích plných výparů, postupně přišli o vlasy i o rozum. Rtuť je totiž velmi jedovatá, ačkoli ne až tak v podobě „Žlučových pilulek doktora Rushe“, které tak dobře pročišťovaly útroby, jelikož tělo se snažilo zbavit jakéhokoli jedu včetně rtuti. Mnohem jedovatější jsou výpary rtuti, které roztřepí „vedení“ v centrální nervové soustavě a vypalují díry do mozku, podobně jako pokročilý stupeň Alzheimerovy nemoci.

 

Tento jediný prvek Sama Keana naučil něco o historii, etymologii, alchymii, mytologii, literatuře, soudní toxikologii a psychologii. A nebyly to jediné příběhy o prvcích, které nasbíral, zvláště poté, kdy se na vysoké škole ponořil do studia přírodních věd a narazil na pár profesorů, kteří ochotně na chvíli přerušili výzkum, aby si mohli trochu popovídat o vědě. Jeho oborem byla fyzika, ale navzdory tomu, že strávil stovky hodin v laboratoři, navzdory tomu, že se naučil nazpaměť tisíce rovnic atp., jeho skutečné vzdělání spočívalo v příbězích učitelů. V příbězích o Gándhím a Godzille, o eugenikovi, který pomocí germania ukradl Nobelovu cenu. O zabíjení ryb házením bloků výbušného sodíku do řeky. O lidech, kteří se s klidným výrazem udusili dusíkem v raketoplánech. O bývalém profesorovi v jeho kampusu, který dělal pokusy s plutoniem poháněným kardiostimulátorem ve své vlastní hrudi: zrychloval ho a zpomaloval tím, že stál vedle obrovských magnetických cívek a pohrával si s nimi.

 

Na nejjednodušší úrovni periodická tabulka katalogizuje různé druhy hmoty v našem vesmíru, řeč je o nějaké stovce postav, jejichž paličaté osobnosti vytvářejí všechno, co vidíme a čeho se dotýkáme. Tvar tabulky nám také poskytuje vědecké indicie naznačující, jak se tyto osobnosti navzájem mísí v davu. Na poněkud komplikovanější úrovni periodická tabulka kóduje všemožné forenzní informace o tom, kde se jednotlivé druhy atomů vzaly a které atomy se mohou tříštit nebo mutovat na jiné. Tyto atomy se také přirozeně kombinují do dynamických systémů, jako jsou živí tvorové – a periodická tabulka předpovídá, jak. Předpovídá dokonce i to, které koridory zlotřilých prvků mohou živé bytosti ochromit nebo zničit.

 

Periodická tabulka je rovněž zázrak lidského důvtipu, artefakt, který odráží všechny ty úžasné a umné a ošklivé aspekty lidských bytostí a toho, jak navzájem reagujeme s fyzikálním světem – je to historie našeho druhu napsaná kompaktním a elegantním písmem. Mezi vodíkem vlevo nahoře a člověkem vytvořenými nemožnostmi na spodku tabulky můžete najít bubliny, bomby, peníze, alchymii, malichernou politiku, historii, jed, zločin a lásku. A dokonce i trochu vědy.

 

Zdroj: Sam Kean, Mizející lžíce, růžový sníh a jiskřící bonbóny – Fascinující příběhy o vědě, šílenství a lásce z periodické tabulky prvků, Grada Publishing, a.s., Praha 2016


komentářů: 4         


Na konci všeho – olovo

rubrika: Pel-mel


O ponurých šedivých mračnech básník řekne, že jsou olověná. Temnou barvou navozují úzkost a bezútěšnost, pocit tíhy. Když se někdy ve snu, strnulí hrůzou, nemůžeme pohnout, zdál se nám, že máme nohy jak z olova. Těžké olovo dává tušit blízkost něčeho zlověstného, spjatého s koncem, s posledním zúčtováním. S těžkým dopadem, s uzavřením kapitoly. Ocelová nebo olověná mračna neletí oblohou. Hrozivě visí nad krajinou, schovala slunce a nebe zavřela.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 3         


Otevři oči

rubrika: Poetický koutek


Zavři oči

Dole na ulici kropicí auto napodobuje déšť

Beránci sbíhají do údolí a usínají

ve tvém stínu zatímco ručičky hodin se zastavují

protože tato chvíle se už nebude opakovat

 

(Václav Hrabě)

 

Lucifer


Přišel čas

Aby ses konečně uložila ke spánku

Záleží jen na tobě

Jestli bude trvat věčně

 

Na počátku tvé cesty

Ti bude dělat průvodce Hypnos

Který dokáže uspat všechny nedospánky

Jeho syn Morfeus pak probudí tvé sny

 

Až je dosníš

Objeví se před tebou vstupní brána

Do míst

Odkud už není návratu

 

U brány tě čeká Kerberos

Trojhlavý pes jednosměrný

Za bránou vody Acherónu

S žebrajícím převozníkem Charónem

 

Svoji minci pro Charóna dej Kerberovi

Za úplatek se stane dvousměrným

A Hádés na druhém břehu Acherónu

Utopí Charóna v řece Styx

 

Až se probudíš

Na lotosovém květu

Všech svých nedospánků

Otevři oči

 

A pak je zase zavři

 


komentářů: 2         


Neznámý vesmír – Temná hmota versus nová teorie gravitace

rubrika: Populárně naučný koutek


Jak bylo řečeno v části Neznámý vesmír – Opravdoví bastardi, s představou o jakési „temné hmotě“ přišel švýcarsko-americký astronom Fritz Zwicky, jelikož mu z výpočtů vyplynulo, že se galaxie v jedné z galaktických kup pohybují mnohem rychleji, než jak by odpovídalo jejich hmotnosti, tedy té „viditelné“. V roce 1959 zkoumání Galaxie v Andromedě ukázalo, že rychlost, s jakou se přibližuje k Mléčné dráze, naznačuje, že tyto dvě galaxie jsou k sobě přitahovány gravitační silou, která je asi 1000x větší než kolik odpovídá jejich vzájemné hmotnosti. A to nebylo všechno.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Czeslaw Milosz: Zotročený duch

rubrika: Pel-mel


Když se příroda zblázní nebo splete, klidně nás ošidí a úplně jinde přivede na svět člověka s neuvěřitelnými rozumovými schopnostmi a ještě třeba s mnohostranným uměleckým talentem. A je zajímavé, že následovníci takového výjimečného jedince bývají někdy proslulejší než on sám. Např., než polyhistor a umělec v jednom, Swedenborg. Uvažte sami: K těm, komu Swedenborg ukázal cestu, patří i nositel Nobelovy ceny za literaturu, Czeslaw Milosz. Podobně jako v roce 1949 Orwell, Milosz roku 1953 v eseji Zotročený duch podává představu jediného možného vývoje v zemích socialismu. Devět částí knihy znovu potvrzuje, že při vší úctě k domácí tradici a k domácí literatuře máme pořád co a koho závidět Polákům. Následující řádky jsou citacemi vybranými z VIII. kapitoly nazvané Nepřítel pořádku – člověk. Připomeňme si čas boje proti individualismu, proti vnitřnímu nepříteli, čas schůzí a optimistických hesel. Czeslaw Milosz objasňuje podstatu historického experimentu, jenž u nás započal právě před sedmdesáti lety.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 22         


Vonička voňavá

rubrika: Poetický koutek


Zajímavá je podobnost mezi básnickým nápadem a dobrou anekdotou. Nechci Tím přirozeně hlásat, že básnický nápad musí být veselý, ani to, že každá báseň má být krátká a dějová jako anekdota. Anekdota… však vyjadřuje nějaké poznání zkratkou podobné básnické, bez přešlapování jde nejkratší cestou ke kořenu věci… Všechno je v ní nutné a na svém místě jako v posledním typu letadla – aby se rozlétla téměř stejnou rychlostí jako ono. Kéž by se naše poezie trochu podobala anekdotám, kéž by byla tak jadrná a krásně drzá, aby si na ni lidé vzpomněli, když se potkají v tramvaji! (Z myšlenek Miroslava Floriana)

 

mefi


Vonička, čičinka je prý má

 Vějička, i Láska proměnná

Máří, ta trochu i bláznivá

Láskou se dívka měnívá

 

Srdcí tik minuty

Mé hlavy rozlety

Vzlet růže rozpuku

I spatřiv kometu

 

Kuličku valím svou

Za tou mou nej milou

Přes vody, skrz hory etikety

Tam kdes zní lásky rety

 

Ať Láska nemine

Štěstí snů poplyne

Štěstí je laskavce

Měníce krkavce

 

V ráně Petr nesvatý

Nevid očkem za paty

Duší údivem zrání má

Pro Lásku jen zapomíná

 

Sny trikům nespavců nevěří

Dík pouti ví pátek až v neděli

Štěstí srdcí jsme sobě vysnili

Úsměv tak trochu i změnili

 


komentářů: 9         


Neznámý vesmír – Shapley versus Hubble

rubrika: Populárně naučný koutek


Předchozí část seriálu o neznámém vesmíru byla zakončena myšlenkou, kterou nastínil již v roce 1700 anglický astronom, matematik, zahradní architekt atd. Thomas Wright. Mezi astronomy začala klíčit představa, že některé z mlhavých obláčků, jež pozorují ve svých dalekohledech, nemusí být jenom jakýmsi shlukem plynu či prachu, ale též hvězdnou soustavou – galaxií podobnou naší Mléčné dráze. Zajímavé je, že po několikasetletém poměrně vyváženém soupeření plynných mlhovin s hvězdnými ostrovy došlo krátce před vítězstvím hvězdných ostrovů k dočasnému vítězství plynných mlhovin. Tenhle efekt se v přírodě objevuje dost často. Kupříkladu krátce před příchodem teplé fronty (teplého vzduchu) dochází na zadním okraji studené fronty (studeného vzduchu) k ještě většímu poklesu teplot, a vice versa, načež pak dojde ke skokové změně. (Něčeho podobného jsme právě svědky.)

Posledně jsem naznačil, že se ke kapitole Kvetoucí zahrada již nebudu vracet. Druhá část této kapitoly je však prošpikovaná zajímavými postřehy ze života dvou hlavních aktérů, Shapleye a Hubbleho, že jsem se donutil své unáhlené rozhodnutí odvolat. Závěrečné a nejúdernější části tohoto seriálu se tedy opět odkládají dále do budoucnosti.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Okoralenka

rubrika: Pohádky


Byla jednou jedna dívka a ta byla tak okoralá, že skýva měsíc starého chleba je proti tomu exkluzivní žvýkačka. Není tedy divu, že jí říkali Okoralenka. Okoralenka měla za sebou prakticky vše, co za sebou může mít člověk, který je okoralý víc než skýva starého chleba.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Bez oken, bez dveří (Kdo nám vládne podle Joshuy Coopera Rama)

rubrika: Pel-mel


Jediná naděje pro definitivně zasíťovaný svět je podle autora knihy Sedmý smysl (Návod na přežití v době sítí) v tom, že se vlády chopí vůdci s novým instinktem – s citem nejen pro technologie, ale také s citem pro lidskost. Po krátké historické epizodě vítězství rozumu jsme se ocitli ve zmatku a chaosu. Jasné je jedno: veškerá propojení mění charakter propojovaného a jakákoli změna na opačném konci světa mění i nás. Máme tedy před sebou úkol, který má charakter politický: jak má vypadat vláda v tak rychlém, na sítích závislém věku? Mimo jiné vyvstává otázka, zda je demokracie schopna obstát za situace, kdy na ni tlačí nejen všeobecné propojení, ale také velká koncentrace moci a umělá inteligence. Už nevystačíme s udržováním a vylepšováním dosaženého, např. se zajišťováním svobody. Naopak, moc se přesouvá k vytváření institucí schopných zajistit rychlost, uzavřenost a propojení. Dosavadní systém voleb, praktiky finančního světa, zastaralé myšlení, nic z toho, co vzniklo v době bez sítí, už nemá šanci obstát. Definitivně končí slavná éra průmyslového pokroku a zbožnění rozumu.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 22         


Buzení

rubrika: Poetický koutek


(Na napínáčku holotropním)

 

Lucifer


 

Všechno to začalo znenadání

Vůbec jsem nic takového nečekal

Proč taky

Když své kořínky mám v květináči

Ze sádrového odlitku

Jemuž jsem věřil natolik

Že jsem nečekal

Že může puknout radostí

Že už mé kořínky mít nemusí

Že už je nemusí v sobě nechat zahnívat

A já jsem náhle pocítil

Proč taky bych tak neučinil

 

Najednou se prostě ozvalo zvonění

Prý jako takové buzení

Proč ne

Když už jsem tak dlouho spal

Když už jsem neměl

Co bych prospal

Když už mi spaní nedávalo nic

Nad čím bych mohl puknout radostí

Že už své kořínky mít nemusím

Že už je nemusím v sobě nechat zahnívat

A já jsem náhle pochopil

Proč ne tak abych taky nebyl

 

Na napínáčku holotropním

 


komentářů: 3         


«     1    2  3  4  5 . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  226  227  228  229  230   »