« strana 217 »

Biologie víry

rubrika: Populárně naučný koutek


V poslední době se tady nahromadilo několik zajímavých informací o lidské DNA, která je nositelem dědičné informace, jakési řídící jednotky našeho bytí. Pojďme se teď na to podívat z poněkud jiné strany. Do rukou se mi dostala zajímavá knížka od Bruce H. Liptona, mezinárodně uznávané autority mezi vědci, kteří se snaží smazat hranice mezi vědou a duchem, a jedním z hlavních představitelů Nové biologie. Jeho experimenty a experimenty dalších badatelů se věnovaly dopodrobna mechanismům, jakými buňky přijímají a zpracovávají informace. Ukazuje se, že geny a DNA naši biologii neřídí. Naopak, DNA je řízena signály mimo buňku, včetně energetických sdělení, která vycházejí z našich pozitivních a negativních myšlenek.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Potraviny připravené z geneticky modifikovaných organismů

rubrika: Populárně naučný koutek


Geneticky modifikovaný organismus (GM organismus, GMO) je organismus, jehož genetický materiál (DNA) byl úmyslně změněn, a to způsobem, kterého nelze dosáhnout přirozenou rekombinací. GMO je možné připravit pouze zásahem člověka, v přírodě by samy nikdy nemohly vzniknout. Proto jsou genetické modifikace předmětem mnoha diskusí. Zvláště ostrá diskuse se vede u geneticky modifikovaných rostlin (transgenní rostliny), které mohou sloužit pro lidskou výživu nebo jako zvířecí krmiva. Možná zdravotní rizika GMO jsou předmětem intenzivního studia.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Ničeho nelituji

rubrika: Povídání


Někde ze zaprášených polic mé mysli se pojednou vyklubala vzpomínka na Édith Piaf.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Klonovaná společnost II

rubrika: Populárně naučný koutek


Zatímco první část pojednání o klonování lidí měla víceméně vědecký základ, druhá část bude spíše spekulativní.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Klonovaná společnost I

rubrika: Populárně naučný koutek


Měla by být povolena reprodukce lidí klonováním? Od konce roku 2002 je lidstvo s touto otázkou bezprostředně konfrontováno. Morální i odborné výhrady jsou závažné - a nikdo pořádně neví, jakému účelu by takové klonování mělo sloužit. Na případu klonování ovce Dolly se ukázalo, že biologické hodiny dárcovské buňky se nedají "přetočit" zpět. Dolly vznikla z buňky šestileté ovce a byla proto v okamžiku svého "narození" také stará šest roků. Není proto divu, že rychle stárla a po dalších šesti letech ji sužovaly choroby stáří do takové míry, že musela být utracena. Existují však ještě jiné metody.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Od zbožnění čehokoli ke globální smrti

rubrika: Filosofický koutek


Tuto sobotu jsem neměl sanitární, ale úklidový den. V místnosti, ve které nejčastěji pobývám (vtipálkům odpovídám: ne, sociální zařízení to není), se nahromadilo těžko snesitelné množství prachu, že jsem, chca nechca, musel přistoupit k jeho systematickému odklizení. Při té příležitosti jsem rovněž přerovnával některé nahromaděné předměty a můj zrak utkvěl na knížce od Milana Machovce Filosofie tváří v tvář zániku, z níž jsem zde již několikrát čerpal, naposledy se to jmenovalo Achilleus, Adam a Eva. Krátce předtím jsem reprodukoval jednu pasáž z jisté kapitoly této knížky, která se týká vztahu Milana Machovce k marxismu (Karl Heinrich Marx a ateistická církev). Pro dnešní nedělní odpočinek jsem vybral zbytek této kapitoly:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  213  214  215  216    217    218  219  220  221 . . . . . . . . . .  414  415  416  417  418   »