« strana 220 »

Jaká je pravá povaha reality? II

rubrika: Populárně naučný koutek


Jedním z nejzákladnějších principů, na nichž je založeno naše chápání vesmíru, je skutečnost, že rychlost světla ve vakuu je nejvyšší možná rychlost ve vesmíru. Tento princip je jedním z pilířů speciální teorie relativity. Teorie relativity nám umožnila vysvětlit bezpočet jevů v astronomii a kosmologii. Ale omezenost rychlosti světla je jen speciálním případem omezení rychlosti šíření jakékoli informace. Není teorie relativity ve skutečnosti jen výhonkem teorie informací?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Blboun nejapný

rubrika: Vinárna U Čerta


Dnes bych ve vinárně U Čerta předal slovo Karlu Krylovi, aby vás informoval, jak funguje Blboun nejapný, tedy přesněji jeho samička.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Čtyři hry s minulostí

rubrika: Pel-mel


Je pondělí, a tak mi po nedělní Listopadové romanci nezbývá, než vás s pomocí amerického psychologa rakouských kořenů a česky znějícím jménem Paul Watzlawick opět nasměrovat do hlubin neštěstí. Po první jednoduché rozcvičce Sám sobě zůstaň věren to dnes už nebude žádná sranda - takže se připoutejte a startujeme:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Listopadová romance

rubrika: Povídání


Pro dnešní odpočinkový den jsem se rozhodl, že vás ušetřím dalšího pojednání o tom, jak se efektivně nasměrovat k dokonalému neštěstí. Je listopad, Evropa smoguje pod poklop(c)em podivuhodné tlakové výše, která se zřejmě rozhodla nad námi spočinout snad až na věčné časy - a tak jsem se rozhodl, že ji trošičku osvěžím listopadovou romancí.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Bylo nebylo aneb Jak to nebylo

rubrika: Pohádky


Multipohádka. Každý komentátor se může připojit k jejímu pokračování.

Angioletto


Celý článek »

komentářů: 94         


Sobotní meditace III

rubrika: Filosofický koutek


[I] [II] [III] [IV] [V] [VI] [VII]

Pro dnešní kontemplativně meditační sobotu jsem připravil úryvky z první kapitoly knížky Arthura Zajonce, která se jmenuje Přehled terénu. Tato kapitola nabízí stručný přehled stezky, která vám umožní chopit se s vnitřní kultivovaností nezištné činnosti meditace a kontemplativního výzkumu:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Jaká je pravá povaha reality? I

rubrika: Populárně naučný koutek


To bude ta poslední otázka, kterou fyzika zodpoví - bude-li to vůbec kdy možné. Budovat velké sjednocení sil a pátrat po kvantové gravitaci je krásné, teorie, která spojuje vědu o velmi malém s vědou o hodně velkém, je vzrušující a užitečná. Ale stále nezodpoví základní otázku: Z čeho je vytvořena realita? Za kvantovým světem leží království informace.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 13         


Tma stéká do kaluží

rubrika: Vinárna U Čerta


Na šedivém pijáku nebe

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  216  217  218  219    220    221  222  223  224 . . . . . . . . . .  304  305  306  307  308   »