« strana 221 »

Hoacin - Pták se zažíváním krávy

rubrika: Pel-mel


Nadešel čas, abychom se opět porozhlídli po nějakém zajímavém chovanci zvířecí farmy Johna Lloyda a Johna Mitchinsona. Po roztomilých ovečkách, které mnohé z nás svým bekáním přinutily změnit svou loveckou a sběračskou náturu v náturu zemědělskou a následně pak průmyslovou, na řadu přichází chovanec z ptačího oddělení. Tenhle podivuhodný pták, jemuž se anglicky říká hoatzin (Opisthocomus hoazin), se vyskytuje v Jižní Americe, je někdy ptákem kurovitým, jindy patří mezi kukačky. Je to vlastně taková jihoamerická občasná kukačka. S ovcí má společného pouze to, že se také pase, ovšem ne na trávě, ale na listech.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Asymetrie života IV - Chiralita života

rubrika: Populárně naučný koutek


V závěru předchozí části se na scéně objevil Louis Pasteur, jemuž můžeme poděkovat za pasterizované mléko, vysvětlení původu chorob z mikrobiálních zárodků, za některé z vakcín, například té proti vzteklině, a řadu dalších poznatků. Pasteur také zasadil smrtící ránu představě o spontánním zrodu živých tvorů. Tím se samozřejmě nemyslí vznik prvotního života z ne-života v dlouhodobém a složitém procesu, ale názor přetrvávající od Aristotelových dob, podle něhož se mohou živočichové spontánně vynořit z mrtvé hmoty. Kromě toho všeho však Pasteur přišel ještě s jedním důležitým poznatkem: život je možný jenom tehdy, když je sestaven z asymetrických částí.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Jsou tajemství

rubrika: Poetický koutek


Na samotném závěru již vlastně předchozího týdne jsem upadl do takového zvláštního básňorodého stavu, a v samotném úvodu týdne, jenž po onom již předchozím následuje, se z toho ještě nedokážu vymanit. Jsou zkrátka taková tajemství, která se nám nikdy neodhalí, ačkoli před námi již byla dávno odhalena. Někdy to ve vzácném časovém okamžiku pochopíme, jindy, což není vůbec vzácné, ne. A tak, abych to jurodivé básňorodění zakončil, a možná ještě ne, přicházím s jednou starší básničkou, kterou jsem zcela omylem vyhrabal ze svého poetického depozitáře, přičemž vězte, že vůbec netuším, co jsem tím tehdy, už skoro vlastním dávnověku, chtěl či nechtěl vybásnit.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Noční zjevy

rubrika: Poetický koutek


Taky se vám občas stává, že upadnete do takového depresivně pochmurného stavu? Mně se to stávalo už od raného věku, kdy jsem však tento stav nevnímal nijak tragicky, ale jako nějakou jímku, do níž jsem vypustil něco, co už jsem v sobě nedokázal udržet. No a tím se mi ulevilo a opět jsem se mohl vrátit do svého normálního optimistického a světlem prozářeného stavu. Později to už bylo trochu horší, takže se dnes už těmto stavům snažím vyhýbat. Ne vždy se to však povede.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Asymetrie života III - Stavební kameny prvotního života

rubrika: Populárně naučný koutek


Ve druhé části této série o asymetrii života bylo naznačeno, kdy, kde a jak mohl na Zemi vzniknout prvotní život. Dnešní část je věnována jeho základním stavebním kamenům, procesům, jimiž se z nich mohl vyvinout složitější život, a samozřejmě také podmínkám, při nichž k tomu mohlo dojít. I když náš první společný prapředek, první živý tvor, po sobě nezanechal vůbec žádné stopy, lze se o něm poutí směrem do minulosti něco dozvědět z toho, co existuje dnes.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


O stupiditě, zlosynech a zlořádech

rubrika: Pel-mel


Ve svém narozeninovém snění jsem ocitoval dvě věty ze souboru mikroesejí od Františka Koukolíka a Martina Dokoupila. Ty dvě věty jsou z eseje Spát… snad že snít a možná se k ní ještě vrátím. Naposledy zde z tohoto souboru byla mikroesej o inteligentních potkanech, pro dnešek jsem vybral něco o lidech, ovšem z trochu jiného soudku mentálního spektra. Bude řeč o stupiditě, což je jedno z nejoblíbenějších Koukolíkových témat, a o zlosynech a zlořádech, tedy o určitém druhu deprivantů, což je také jedno z nejoblíbenějších témat Františka Koukolíka. Doufám, že vás oba či obě mikroeseje dostatečně oblaží, a já se mezitím pokusím ze své "ano i ne" narozeninové oslavy resuscitovat.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  217  218  219  220    221    222  223  224  225 . . . . . . . . . .  414  415  416  417  418   »