« strana 222 »

Pijavice (barometr, který kouše)

rubrika: Pel-mel


V souvislosti s tímto živočichem vás žádným kvizem trápit nebudu. Není třeba se na nic ptát, protože kdo si s tímto tvorem neumí poradit, tomu ublíží, a kdo umí, toho vyléčí. Nechme však těch srandiček, předávám slovo jedněm z mých nejoblíbenějších popularizátorů nápravy všeobecné nevědomosti, Johnu Lloydovi a Johnu Mitchinsonovi:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Letní evoluce

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Menší andělé podruhé

rubrika: Povídání


Je tady zase pátek a mě napadlo, že bych tu mohl zavést páteční povídání. Vzhledem k tomu, že tento den pravidelně slaví určitý typ jurodivých bytostí, tak by šlo o páteční jurodivé povídání. Ale jak známo, valná část našich předsevzetí či plánů nenávratně mizí v propasti našeho jurodivého koloběhu, nemohu tudíž tuto novou tradici zaručit. Přinejmenším to však zaručím alespoň dneska, takže se hezky posaďte a poslouchejte.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 16         


V pavučině sítí - v říši náhody II

rubrika: Populárně naučný koutek


V pavučině sítí - v říši náhody I jsme se seznámili s Eulerem, který stál u základů teorie sítí, ve druhé části přicházejí na scénu dva skvělí maďarští matematici Pál Erdős (křestní jméno se někdy uvádí jako Paul) a Alfréd Rényi, kteří položili základy teorie náhodných sítí. Pojďme se nejdříve seznámit s Paulem Erdősim, geniálním matematikem, který nikdy neměl víc majetku, než jen trochu šatstva, která se mu vešla do malého koženého kufříku.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Egyptské náboženství

rubrika: Pel-mel


Po Andělském hradu mě v knížce Simona Coxe Andělé a démoni - fakta zaujala minikapitola, která se týká egyptského náboženství a obsahuje velmi zajímavou myšlenku, jež dává toto náboženství do souvislosti s Ježíšem Kristem.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Můj zbloudilý koráb

rubrika: Vinárna U Čerta


Do vinárny U Čerta přicházím dnes docela brzy, jako zbloudilý koráb, a v košíčku nesu písničku z posledního alba Jarka Nohavici.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Trhlina ve stvoření světa

rubrika: Populárně naučný koutek


Po několikatýdenní přestávce jsem se opět stavil v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Můj další úlovek se jmenuje Trhlina ve stvoření světa - Nová vize života v nedokonalém vesmíru, jehož autorem je Marcelo Gleiser narozený v Rio de Janeiru, což jak známo se nalézá v Brazílii. Marcelo Gleiser je profesorem přírodních věd, fyziky a astronomie na Dartmouth College ve státě New Hampshire. Kam Gleiser ve své knížce míří, je velmi průzračně naznačeno v její předmluvě, z níž si zde dovoluji něco přetlumočit:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  218  219  220  221    222    223  224  225  226 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »