« strana 222 »

Narozeninové snění

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Narodil jsem se na třetí planetě jménem Země obyčejné hvězdy jménem Slunce jedné z obyčejných galaxií jménem Mléčná dráha. Dobu, za kterou Země oběhne Slunce, jsme se naučili nazývat rokem. Každý člověk se narodí v nějakém místě oběžné dráhy Země, a když se Země za rok vrátí zhruba do téhož místa, slaví narozeniny. Tenhle okamžik lidé poznají podle toho, že v kalendáři se objeví ten samý den, ačkoli to není až tak úplně přesné. Nikdo, kromě těch, kdo se narodili 29. února, si však s tou drobnou nepřesností hlavu neláme. Jak tak koukám do kalendáře, tak vidím, že jsem od svého narození oběhl se Zemí další rok od svého narození.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Zenový přístup k překonání zlosti - Vážně?

rubrika: Filosofický koutek


Posledním příspěvkem (Nový přístup k zacházení se zlostí II) jsem zakončil systematický výběr z předmluvy, úvodu a první kapitoly knížky Leonarda Scheffa a Susan Edmistonové, která se zabývá zenovým přístupem k překonání zlosti. V této úvodní části se nachází to podstatné, k čemu knížka směřuje. Zbytek knihy je veden interaktivní formou, jsou zde uvedeny některé základní buddhistické principy a praktiky, jež jsou doplněny cvičeními, a to vše vás má postupně přivést nejen k překonání zlosti, ale i k transformaci zlosti v soucit. Pokud si to chcete vyzkoušet, nezbude vám než si tu knížku koupit. Systematicky ji tady tlumočit již nadále nebudu, ačkoli se k některým postřehům možná ještě vrátím. Pro dnešek jsem vybral dva zajímavé postřehy, tři zenová podobenství a jeden indiánský příběh, aniž bych k tomu přidal jakoukoli dodatečnou interpretaci z knížky či svůj komentář. Vše, co si z toho vezmete, záleží jen na vás.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 14         


Ovce - Poděkování

rubrika: Pel-mel


Po oslovi přichází na řadu ovce. Původně jsem jí chtěl dát přednost před oslem, poněvadž si to zaslouží, ale osel se zašprajcoval, že tudy cesta nevede. A tak jsem jeho zoufalému hýkání nakonec podlehl. Takže, milé ovce, teď jste na řadě, a hlavně mi tu moc nebekejte, nebo se naštvu a všechny vás spočítám.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 17         


Nový přístup k zacházení se zlostí II

rubrika: Pel-mel


Zlost je většinou okamžitou, ale iracionální reakcí založenou na hnutí mysli. To, co cítíme, do značné míry vychází z toho, co si myslíme. Naše představy o myšlenkových pochodech řidiče z první části mají vliv na to, jak vidíme "skutečnost". Odtud vychází i naše reakce. V tomto případě se domníváme, že záměrem onoho řidiče je ponížit nás, ačkoli zároveň víme, že kráva vůči nám necítí žádnou nevoli, že se prostě chová jako kráva.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Malá všehochuť

rubrika: Povídání


Dnešní povídání jsem nazval Malá všehochuť, jelikož jsem do něho zabudoval tři mé nedávné zážitky. První část té malé všehochuti je velice krátká, druhá je o trochu delší a s tou první jakýmsi způsobem souvisí. Ani jednu z těchto dvou příhod neberte vážně. Je to pouze taková slovní rozcvička k té třetí, která je o hodně delší a s prvními dvěma příhodami souvisí jen velmi vzdáleně, tedy pokud v ní nenajdete nějakou vážnější souvislost.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 14         


Nový přístup k zacházení se zlostí I

rubrika: Pel-mel


Představte si následující scénu. Přijeli jste k nově otevřenému nákupnímu centru někde na okraji města a už deset minut hledáte místo na zaparkování. Nakonec se přímo před vámi rozsvítí zadní světla. Zapnete směrovku a čekáte, až auto před vámi vycouvá. Vtom z protisměru vyjede jiné auto a vyhlédnuté místo vám zabere. Nejenom to, když na něj zatroubíte, řidič vystoupí, ušklíbne se a ukáže vám zdvižený prostředník. Naštve vás to?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  218  219  220  221    222    223  224  225  226 . . . . . . . . . .  414  415  416  417  418   »