« strana 223 »

Sám sobě zůstaň věren

rubrika: Pel-mel


V Úvodu do neštěstí jsem vás seznámil se stejně pojmenovanou knížkou od amerického psychologa Paula Watzlawicka, která si klade za cíl doplnit několik málo v odborné literatuře dosud publikovaných studií na toto téma o jediné: o zásadní metodické uvedení do použitelných a vysoce spolehlivých mechanismů neštěstí, jež se opírají o desetiletí klinických zkušeností. Tyto výklady se přesto nedají považovat za vyčerpávající a úplný výčet, nýbrž jen za pouhý návod či ukazatele, které nadanějším čtenářům této knížky dovolí rozvinout si vlastní styl. Započněme tedy hned první poučkou:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Čistý list

rubrika: Povídání


Před sebou mám čistý list papíru. Čistý a nevinně bílý. Přemýšlím, co na něj napíšu a nic mě nenapadá. A tak začínám psát z naprosté nevědomosti a nevinnosti. Připadám si, jako by i má duše byla čistým listem, nepopsaným, nepřečteným, nevinně bílým.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Co je to láska

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Sobotní meditace II

rubrika: Filosofický koutek


[I] [II] [III] [IV] [V] [VI] [VII]

A je tady druhá kontemplativně meditační sobota. Počínaje dnešní zde budu každou sobotu předkládat některé pasáže a myšlenky z meditační knížky Arthura Zajonce. V originále se tato knížka jmenuje When Knowing Becomes Love: Meditation as Contemplative Inquiry, v českém překladu vyšla pod názvem Meditace jako myšlení srdcem: Když se poznání stane láskou, který jsem upravil na Když se poznání stane láskou: Meditace jako kontemplativní výzkum. Takže se hezky usaďte (viz obrázek), dnešní meditace se započíná:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 28         


Okamurova omluva "Králi tunelářů"

rubrika: Pel-mel


Antonín Charouz mi zaslal dopis, kde žádá veřejnou omluvu a vyhrožuje mi za to, že jsem ho jmenoval ve svém minulém blogu v nelichotivé souvislosti. Na jeho žádost proto zveřejňuji pokornou omluvu: Vážený pane, žádáte omluvu za to, že Vás prý označuji za "neschopného, přesněji všehoschopného miliardáře, který ví, že miliardy nejsou zadarmo" a tím "zároveň čtenářům nepokrytě podsouvám, že za blíže nespecifikovanou úplatu adresovanou orgánům výkonné moci můžete dosáhnout nějakého (zde daňového) zvýhodnění".

Tomio Okamura


Celý článek »

komentářů: 6         


Ivan Martin Jirous - Magor

rubrika: Vinárna U Čerta


R.I.P.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Slábne zemské magnetické pole? III

rubrika: Populárně naučný koutek


Když z vulkánů a trhlinami mezi pevninskými deskami a oceánskými valy vytéká roztavená láva, magnetické minerály, které obsahuje - například zrnka magnetitu, se mohou volně otáčet a mají tendenci se orientovat ve směru zemského magnetického pole. Tato orientace se po zchladnutí horniny uchovává, a tak v ní nacházíme magnetizaci, která odpovídá směru magnetického pole v době jejího vzniku.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Úvod do neštěstí

rubrika: Pel-mel


Zrovna když jsem se začínal cítit tak neuvěřitelně šťasten, že můj duchovní život a pohříchu i duševní stav se nacházely na pokraji naprostého úpadku, jsem narazil na kultovní knížku amerického psychologa Paula Watzlawicka rakouského původu. Paul Watzlawick (1921-2007) byl jedním z nejvýznamnějších představitelů proslulé terapeutické školy v kalifornském Palo Altu, která vytvořila rozsáhlou komunikační teorii v psychoterapii.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  219  220  221  222    223    224  225  226  227 . . . . . . . . . .  306  307  308  309  310   »