« strana 230 »

Noční hlídač

rubrika: Vinárna U Čerta


Tohle je poslední skutečná letní noc, a budu ji hlídat až do kuropění.

Lucifer a Fleret


Celý článek »

komentářů: 0         


Porucha vnímání reality

rubrika: Pel-mel


Ze svého okolí a z internetových sdělovacích zdrojů nabývám pocitu, že čím dál tím větší počet lidí začíná ztrácet kontakt s realitou, a ten proces se neustále zrychluje. Nejde jen o neuvěřitelný nárůst obezity, stupňující se absurdita silničních masakrů, patologická intenzita narkomanie či celebritní mánie (o to hůř, že se zpravidla týká "celebrit", které nic skutečně tvořivého neprodukují) atd., ale i o zdánlivě podřadné a neškodné efekty. Mám na mysli situace, kdy lidé nejsou schopni vnímat a analyzovat triviální podněty okolní reality.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 21         


Taurin

rubrika: Populárně naučný koutek


Energetické nápoje jako třeba Big Shock nebo Red Bull se v posledních deseti letech staly velmi vyhledávaným prostředkem k zahnání únavy, vylepšení nálady i paměti. Energetický nápoj obsahuje zpravidla kofein a aminokyselinu taurin v množství 300-4000 mg v jednom litru; nesmí však obsahovat alkohol. Poměrně nedávno lidé vypozorovali, že taurin v kombinaci s kofeinem a značným množstvím cukru má silně stimulační účinky.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Sokalova mystifikace II

rubrika: Populárně naučný koutek


Sokalova mystifikace je však nejefektivnější tam, kde činí kulturní, filosofické či politické závěry z rozvoje fyziky a matematiky. Znovu a znovu přeskakuje Sokal z korektní vědy, aniž by argumentoval, k absurdním implikacím.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 16         


Eldorado

rubrika: Povídání


Vzpomíná si ještě vůbec někdo z vás, co je to Eldorado?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Sokalova mystifikace I

rubrika: Populárně naučný koutek


Nádhernou akademickou mystifikaci zinscenoval matematický fyzik Alan Sokal z New York University. Koncem roku 1994 poslal do časopisu Social Text, zasvěceného kulturním studiím, článek proložený záměrnými nesmysly. V něm Sokal shrnul některé soudobé předměty zájmu fyziky a matematiky a se skrytou ironií z nich vyvodil kulturní, filosofické a politické závěry, o nichž cítil, že by se mohly líbit módním akademickým komentátorům, zpochybňujícím tvrzení o objektivnosti vědy.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 14         


Boj o Českou televizi

rubrika: Pel-mel


Rada České televize bude vybírat nového generálního ředitele. Tahle volba zaslouží velkou pozornost. Česká televize je nejsilnější médium, kterým může stát ovlivňovat veřejné dění. Největší problém je, že si veřejnost, média ani politici vůbec neuvědomují, co je ČT vlastně za problém. Stručně řečeno, dnešní ČT je kvalitativně i morálně na nejnižší úrovni za posledních dvacet let. Čest výjimkám, které bezesporu existují.

Tomio Okamura


Celý článek »

komentářů: 3         


Aqualung

rubrika: Vinárna U Čerta


Píseň Aqualung od Jethro Tull znám již od svých raných let.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  226  227  228  229    230    231  232  233  234 . . . . . . . . . .  302  303  304  305  306   »