« strana 233 »

Skellig

rubrika: Vinárna U Čerta


Dnešní páteční večer vám ve vinárně U Čerta zazpívá zrzavá kanadská zpěvačka, irský a skotský potomek. Tentokrát to však nebude o maškarách, ale o jednom mnichovi z irského ostrova Skellig Michael.

Loreena Isabel Irene McKennitt


Celý článek »

komentářů: 1         


Rekultivace (reforma) pražské hromadné dopravy

rubrika: Pel-mel


Návrh, který zde předkládám, se bude týkat především pražského podzemního dopravního prostředku, kterému se z nostalgických důvodů říká metro. Nejdříve však vysvětlím, co mě k tomu vedlo.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Šamanismus

rubrika: Pel-mel


Minulý týden jsem v jednom knihkupectví narazil na knížku, která se zabývá šamanským léčením a obsahuje praktická cvičení k znovunastolení rovnováhy a harmonického vztahu s přírodou. Už samotné setkání s touto knížkou bylo velmi zvláštní. Šel jsem hluboce zamyšlen po chodníku a najednou mě napadlo podívat se doleva, kde jsem objevil prodejnu zlevněných knih. Něco mě jakoby vcuclo dovnitř prodejny a okamžitě nasměrovalo k jednomu stolku s knihami. A tam jsem ji nalezl.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Konstanty přírody z pohledu aritmetické gymnastiky

rubrika: Populárně naučný koutek


"Veliký Arthur Eddington přednášel o svém údajném odvození konstanty jemné struktury z fundamentální teorie. Mezi posluchači byli Goudsmit a Kramers. Goudsmit nerozuměl téměř ničemu, ale považoval to za kolosální nesmysl. Po diskusi přistoupil ke svému příteli a mentorovi Kramersovi a zeptal se ho: 'To se všichni fyzikové ve stáří takhle zblázní? Zneklidňuje mě to.' Kramers mu na to odpověděl: 'Ne, Same, nedělej si starosti. Z génia, jako je Eddington, se snad může stát cvok, ale chlápci jako ty budou prostě jen pitomější a pitomější.'" - Max Dresden

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Zpověď pozemského mimozemšťana

rubrika: Povídání


Blíží se výročí mého samospádu do kolejí, po kterém následovala má dvouměsíční pauza na Neviditelném čertovi, a tak jsem se rozhodl zde na základě tehdy posledního úvodníku Islám zopakovat s jistým předstihem něco, co není jako tenkrát nic jiného než "evidentní provokačka, což jest mi začasté rádo činiti a čehož jest občas zapotřebí jako praseti drbání".

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Tanec maškar

rubrika: Vinárna U Čerta


Dnešní pondělní večer vám ve vinárně U Čerta o maškarách zazpívá zrzavá kanadská zpěvačka, irský a skotský potomek.

Loreena Isabel Irene McKennitt


Celý článek »

komentářů: 3         


Vize života z úlomků a kousků

rubrika: Pel-mel


Romare Bearden (1911-88) se víc než třicet let snažil stát významným umělcem a na začátku šedesátých let se jim skutečně stal. Malá výstava v Michael Rosenfeld Gallery, organizovaná k oslavě stého výročí jeho narození, to ukazuje. Obsahuje pouze 21 koláží, všechny skvělé, v intimním kontextu a s důmyslně mixovanými prostředky, které jeho práce staví vysoko nad průměrnou koláž.

Zuzana


Celý článek »

komentářů: 21         


Konvergence poznání přírody

rubrika: Filosofický koutek


"Někdy se ptám sám sebe, jak se mohlo stát, že právě já jsem vymyslel teorii relativity. Důvod je myslím v tom, že normální mládenec se nikdy nezatěžuje přemýšlením o problémech prostoru a času. Na takové věci si udělal názor už jako dítě. Můj intelektuální vývoj byl však zpožděný, což způsobilo, že jsem se začal trápit prostorem a časem." - Albert Einstein

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Dvě zajímavé výstavy

rubrika: Pel-mel


Tentokrát si dovoluji upozornit na dvě výstavy, které pořádá The Museum of Modern Art v době zmíněné níž. Jedná se o výstavu Pablo Picassa z období před první světovou válkou a o návrhy z dýhy z let 1930-1950.

Zuzana


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  229  230  231  232    233    234  235  236  237 . . . . . . . . . .  278  279  280  281  282   »