« strana 238 »

Alternativní věda

rubrika: Pel-mel


Jistý diskutér na NP-nezávislá diskuze mě osočil, že zde vypouštím jakési pseudovědecké bláboly a téměř jako náboženský fundamentalista se každé myšlenky, kterou si kdekoli přečtu, držím zuby nehty. Tohle je samozřejmě samo o sobě natolik absurdní výrok, že každému čtenáři při smyslech k tomu nemám co dodat. Přesto si s tím, v rámci své vrozené vady dělat si ze všeho legraci, pokusím trochu pohrát.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Nikotin: jed, nebo lék?

rubrika: Populárně naučný koutek


Nikotin je pouze jednou z mnoha chemických sloučenin obsažených v tabáku i v cigaretovém kouři, avšak zcela prokazatelně je hlavní farmakologicky aktivní látkou. Kouření tabáku je všeobecně spojováno s onemocněním plic, kardiovaskulárního systému, nádorovým bujením a mnoha dalšími nemocemi včetně chřipky. Je považováno za jednu z hlavních příčin toho, proč lidé umírají.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Divadlo svět

rubrika: Filosofický koutek


Do rukou se mi dostala další pozoruhodná knížka, která se jmenuje Všechno je jinak a napsal ji Pavel Tesárek. Jako by mě tyhle knížky přitahovaly s frekvencí téměř synchronicitní.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Med

rubrika: Populárně naučný koutek


K chvále medu jako potravě bohů a elixíru mládí není třeba nic dodávat. Od dávných dob je všude na zemi med považován za důležitou potravinu, a to potravinu v její nejčistší přírodní kvalitě, které dnes říkáme bio.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Hlas z nevědomí

rubrika: Filosofický koutek


Během života se člověk může mnohokrát ocitnout v nebezpečí. Prvek nebezpečí, ohrožení života nebo rizika zranění obsahuje silný emocionální náboj. Budoucí historie, které tento prvek obsahují, vyvolávají v nevědomé psýché člověka stejnou odezvu jako skutečný podnět tohoto typu, ale o nesrovnatelně menší intenzitě. Přesto tento podnět svou emotivní silou může proniknout do vědomí a vyvolat neurčité nepříjemné pocity blížícího se neštěstí.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Záludný glutamát

rubrika: Populárně naučný koutek


Glutamát (MSG - monosodium glutamate, sodná sůl kyseliny glutamové) se začal v posledních desetiletích ve zvýšené míře objevovat v hotových potravinách, protože jim zvýrazňuje chuť. Biologové dokonce zvolili pro vnímání druhu chuti vyvolané glutamátem japonské slovo "umani". Umani je tak pátá chuť, vedle sladké, slané, hořké a kyselé. Po požití potravy s glutamátem se jeho obsah v mozku dospělého člověka zvýší 25-45krát. Glutamát z potravy prostupuje také placentou do krve plodu a do mozku. Nezralý vyvíjející se mozek je vůči působení glutamátu asi čtyřikrát citlivější než mozek dospělých.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Synchronicita

rubrika: Filosofický koutek


Je známo, že nevědomé a neřešené problémy mohou působit v lidské duši jako Stín. Převážnou většinu lidí však ani nenapadne, že by to, jak cítíme a myslíme, mohlo samo o sobě ovlivňovat dění v okolní realitě. Přesto ale existuje dost důvodů pro to, abychom se domnívali, že se tak skutečně děje. Tomuto jevu se říká synchronicita.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Model kvantové duše

rubrika: Filosofický koutek


Nedávno jsem tady zmínil knížku Kvantová duše a ocitoval část úvodu, kde autor naznačil, kterým směrem se bude jeho představa o lidské duši ubírat. Dnes zde uvedu několik základních myšlenek ze závěrečného shrnutí této představy, některé další úvahy, které z toho plynou, budou uvedeny v samostatných článcích:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  234  235  236  237    238    239  240  241  242 . . . . . . . . . .  306  307  308  309  310   »