« strana 240 »

Názory vědců třetí kultury

rubrika: Filosofický koutek


Úvod knížky Třetí kultura je doplněn krátkými komentáři několika vědců, kteří byli označeni za představitele třetí kultury. Zbytek knihy je pak tvořen souhrnem esejů od dvaceti tří vědců tohoto kalibru z nejrůznějších vědeckých disciplin (včetně těch z úvodu). Výběr vědců pro tuto knihu samozřejmě není zdaleka vyčerpávající. Mnozí důležití přispěvatelé třetí kultury, včetně sociologů, behavioristů a antropologů zde chybí. Je třeba uznat též přínos vědeckých novinářů, z nichž mnozí jsou vynikající spisovatelé a význační myslitelé; jejich knihy umožnily, aby veřejnost více porozuměla práci a myšlenkám třetí kultury. Pro dnešek jsem vybral několik myšlenek z úvodních komentářů.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Třetí kultura

rubrika: Filosofický koutek


V roce 1995 vydalo americké nakladatelství Simon & Schuster knížku The Third Culture od spisovatele a literárního agenta Johna Brockmana, který žije střídavě v New Yorku a Bethelemu v Connecticutu. Do rukou se mi dostal její český překlad z roku 2008, který jsem zakoupil (jak jinak) v knihkupectví Academia na Václavském náměstí. Co je to třetí kultura? Pokusím se to naznačit s pomocí úvodu této knížky, je však třeba mít stále na mysli, kdy knížka vyšla. Kniha svým způsobem pojednává o něčem, co zde bylo uvedeno v Sokalově mystifikaci I a II:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Panenka

rubrika: Vinárna U Čerta


Když jsem se brouzdal tím podivným světem...

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Halucinace

rubrika: Populárně naučný koutek


Ve svém pojednání o poruchách vnímání reality jsem mezi ně zařadil halucinace. Na internetu můžete na toto téma najít mnoho populárně naučných zdrojů - kupříkladu zde jsou dva stručnější: Halucinace a bludy, Halucinace; a tady je jeden delší: Halucinace. V knížce Kvantová duše jsem na ně také narazil, a protože mě ta úvaha zaujala, předkládám ji k posouzení:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Noční hlídač

rubrika: Vinárna U Čerta


Tohle je poslední skutečná letní noc, a budu ji hlídat až do kuropění.

Lucifer a Fleret


Celý článek »

komentářů: 0         


Porucha vnímání reality

rubrika: Pel-mel


Ze svého okolí a z internetových sdělovacích zdrojů nabývám pocitu, že čím dál tím větší počet lidí začíná ztrácet kontakt s realitou, a ten proces se neustále zrychluje. Nejde jen o neuvěřitelný nárůst obezity, stupňující se absurdita silničních masakrů, patologická intenzita narkomanie či celebritní mánie (o to hůř, že se zpravidla týká "celebrit", které nic skutečně tvořivého neprodukují) atd., ale i o zdánlivě podřadné a neškodné efekty. Mám na mysli situace, kdy lidé nejsou schopni vnímat a analyzovat triviální podněty okolní reality.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 21         


Taurin

rubrika: Populárně naučný koutek


Energetické nápoje jako třeba Big Shock nebo Red Bull se v posledních deseti letech staly velmi vyhledávaným prostředkem k zahnání únavy, vylepšení nálady i paměti. Energetický nápoj obsahuje zpravidla kofein a aminokyselinu taurin v množství 300-4000 mg v jednom litru; nesmí však obsahovat alkohol. Poměrně nedávno lidé vypozorovali, že taurin v kombinaci s kofeinem a značným množstvím cukru má silně stimulační účinky.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Sokalova mystifikace II

rubrika: Populárně naučný koutek


Sokalova mystifikace je však nejefektivnější tam, kde činí kulturní, filosofické či politické závěry z rozvoje fyziky a matematiky. Znovu a znovu přeskakuje Sokal z korektní vědy, aniž by argumentoval, k absurdním implikacím.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 16         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  236  237  238  239    240    241  242  243  244 . . . . . . . . . .  312  313  314  315  316   »