« strana 240 »

Varování určené dětem

rubrika: Poetický koutek


Robert Graves & Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Město zaslíbených

rubrika: Povídání


Knížky bratrů Strugackých mě dlouhá léta fascinovaly a nasbíral a přečetl jsem si jich pěknou řádku. Pak jsem je na několik let odložil, abych se k nim v posledních dvou letech zase začal vracet. Naposledy jsem tady uvedl pár ukázek z knížky Ďábel mezi lidmi a dnes přicházím s Městem zaslíbených. Děj se odehrává v tajemném městě, jemuž se hrdinové románu zaslíbili, aby mohli sloužit velkému Experimentu, jehož cíl není blíže vysvětlen. Jak se dramatický příběh postupně rozvíjí, zdá se, že v sázce by mohla být i budoucnost lidstva.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Tenhle vítr jsem měl rád

rubrika: Vinárna U Čerta


Ve svém sanitárním dni přicházím do vinárny U Čerta s jedním starým albem, které vyšlo v roce 1983 a na kterém spojili své síly Luboš Pospíšil, Ladislav Kantor a Ota Petřina. Z dílny těchto skvělých tvůrců jsem v čertí vinárně ještě nic neměl, takže mi nebývá, než to okamžitě napravit.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Husa - Chytrá a hubatá

rubrika: Pel-mel


Když nějaké ženě řeknete, že je husa, tak by to dotyčná (a zřejmě i dotčená) osoba ženského pohlaví neměla brát jako urážku, ale spíš jako poklonu. Husa je sice považována za ztělesnění hlouposti, ale vše nasvědčuje tomu, že husy jsou naopak velice bystré a inteligentní.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Konzumerismus a analfabetismus moderních lidí

rubrika: Filosofický koutek


Původně jsem měl v plánu Milana Machovce na nějaký čas opustit a vrátit se k pozoruhodnému líčení cesty ke kvantovému vesmíru od Marcelo Gleisera anebo ještě k něčemu úplně jinému. Pod předchozím článkem jsem však byl vyzván, abych uvedl konkrétní příklady "konzumních hraček", s jejichž pomocí jsou lidé manipulováni a odpojováni od reality. Zkusím se k tomu několika větami vyjádřit, a potom zreprodukuji jednou úvahu od Milana Machovce, která se nazývá Tisíce knih... A analfabetismus moderních lidí.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 21         


Individualisté a specialisté bez kompetence

rubrika: Filosofický koutek


Vracím se k předchozímu článku (Planeta bez kompetence - Individualismus a parazitismus), ve kterém jsem reprodukoval některé myšlenky filosofa Milana Machovce, jež se týkají úlohy individualismu a jeho extrémní formě parazitismu. Pokud Milan Machovec brojí proti individualismu, nemá tím na mysli svéráznou, vyhraněnou a nenapodobitelnou osobnost, jíž bezpochyby sám také byl, ale jakkoli vyhraněnou osobnost, která se na úkor čehokoli a kohokoli zabývá pouze ukojením svých potřeb. S některými jeho úvahami bych mohl tak trochu polemizovat, přesto si myslím, že v sobě skrývají velký potenciál k zamyšlení. Dnes zde nejdříve zreprodukuji jeho závěrečné shrnutí předchozího pojednání a potom přidám pár poznámek, ve kterých se poněkud naváží do oblasti, v níž se pohybuji:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  236  237  238  239    240    241  242  243  244 . . . . . . . . . .  414  415  416  417  418   »