« strana 241 »

Šamanova vize

rubrika: Pel-mel


Započala se okurková sezóna a já budu bloudit po letních stezkách dovolenkových vizí. Někdy nebudu tady, někdy tam, někdy jinde a někdy vůbec nikde. Někdy budu přelétat nad pouští Kalahari, nicméně pro dnešek jsem přichystal krátký úryvek z knížky Příběh rodu Homo (sapiens nebo deprivants, vyberte si dle svého uvážení) od Robina Dunbara.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Česko, země kde neexistují špinavé peníze

rubrika: Pel-mel


Čas od času se vláda, politici či média chopí tématu praní špinavých peněz. Myslím, že v naší zemi není komičtější téma. V bance se musíte legitimovat při platbě tuším nad 1000 euro. V ČSOB musíte mít občanku nebo pas už od jedné koruny. Důvod? Přece boj se špinavými penězi! Jak zabráníte praní špinavých peněz na přepážce předložením občanky u platby v řádu korun až tisícikorun netuším. Zástupné důvody samozřejmě znám.

Tomio Okamura


Celý článek »

komentářů: 1         


Kvantová duše

rubrika: Filosofický koutek


Poutník chodí od dveří
ke dveřím, aby nakonec dorazil
k vlastnímu prahu - člověk bloudí venku
po světě, aby nalezl pána
ve svém vlastním nitru...

(Rabíndranáth Thákur - Gítaňdžali)


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


U pražské Lorety

rubrika: Poetický koutek


Jaroslav Seifert


Celý článek »

komentářů: 0         


Kde tedy všichni jsou?

rubrika: Pel-mel


Během svého sanitárního dne jsem jako obvykle navštívil knihkupectví Academia, kde na mne čekala poslední knížka Kde tedy všichni jsou? od Stephena Webba, britského teoretického fyzika. Poslední byla proto, že vyšla už před pár lety a jedna z nich osaměle čekala, až si ji konečně odnesu. Kniha je o Fermiho paradoxu, o rozporu mezi zjevnou nepřítomností mimozemšťanů a očekáváním, že bychom měli zaznamenat důkazy jejich existence. Jednu z odpovědí na Fermiho otázku jsem tady již uvedl pod názvem Země je plná, jděte domů.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Kulturní degenerace

rubrika: Pel-mel


Původně jsem měl v úmyslu napsat úvahu na téma konzumní debilizace, jako parafrázi na náboženskou debilizaci. Ještě se k tomu jistě dostanu. Pro dnešek - můj sanitární den - jsem však zvolil menší příbuznou odbočku, na kterou pak možná výše zmíněným způsobem navážu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Náboženství jako opium III

rubrika: Populárně naučný koutek


Ať už jsou zmíněné psycho-farmakologické faktory sebedůležitější, příslušníku náboženského hnutí se může dostat i jiných, ne právě zanedbatelných výhod. Je totiž nejen součástí náboženské skupiny, ale také určitého společenství, v jehož rámci může být míra vzájemné podpory neobyčejně vysoká. Cítí, že někam patří. Značné množství důkazů vypovídá o tom, že naše schopnost čelit nemocem a vyrovnávat se s traumaty, jež nám život v tak hojné míře přináší, je do značné míry závislá na velikosti sociální sítě.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Letní mandarinkový den

rubrika: Vinárna U Čerta


Nejen Milošovi, kterému se nelíbily Schody do nebe, jsem připravil Tangerine.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  237  238  239  240    241    242  243  244  245 . . . . . . . . . .  306  307  308  309  310   »