« strana 244 »

Obtížné sladění činnosti obou mozků II

rubrika: Populárně naučný koutek


Psychologii 20. století ovládly dvě teorie - Darwinova a Freudova. Trvalo téměř sto let, než se na jejich základě došlo k zcela novému pohledu na emoční rovnováhu. Podle Darwina se druh vyvíjí postupným přidáváním nových struktur a funkcí, tudíž každý organizmus v sobě nese fyzické znaky svých předchůdců plus nové prvky.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Člověk by měl být šlechetný a dobrý

rubrika: Pel-mel


K dnešnímu nedělnímu sanitariu jsem si připravil lekci z knížky od Paula Watzlawicka. Nestačí totiž být zcela spontánní a uvažovat o tom, že s tím, kdo mě miluje, není něco v pořádku, je třeba se dobrat mnohem vyššího, ba přímo nejvyššího cíle, k němuž samozřejmě nesmíme dorazit. Je třeba být šlechetným a dobrým. Za zvlášť šlechetné a dobré se považuje, když někdo pomáhá i tomu, koho zrovna v lásce nemá, například cizinci.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Představa

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Leader of the band

rubrika: Vinárna U Čerta


Kdysi, už hodně dávno a možná ještě dávněji, jsem slyšel jednu nádhernou píseň od Dana Fogelberga (vogelberg je v němčině něco jako ptačí vrch). Každý z nás měl, anebo mohl mít ve životě svého tesaře, či v tomto případě truhláře. Proč truhláře? Odpověď se skrývá v textu téhle písně.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Obtížné sladění činnosti obou mozků I

rubrika: Populárně naučný koutek


Nedávno jsem tady přetlumočil první kapitolu zajímavé knížky od psychiatra a neurologa Davida Servan-Schreibera Nová emoční medicína, v níž se praví, že uvnitř kognitivního mozku se nachází emoční mozek. V následujících příspěvcích se s pomocí druhé kapitoly podíváme, jak obtížné je sladit činnost obou mozků:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


A co mozkové vlny?

rubrika: Pel-mel


Na závěr série úvah z knížky Luďka Frkala jsem připravil vysvětlení, proč si autor myslí, že ve vesmíru nikoho neuvidíme, protože celý vesmír je prostoupen jedinou civilizací, jíž jsme přirozenou součástí (viz Paradox mlčení vesmíru).

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Kde sídlí vědomí? II

rubrika: Pel-mel


Celou záležitost týkající se fungování mraveniště, jež byla popsána v první části, mohly posunout kupředu práce Norberta Wienera o principech kybernetických soustav, které vstoupily do všeobecného podvědomí v polovině dvacátého století. Kupodivu ale žádnou entomologickou revoluci nezpůsobily.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  240  241  242  243    244    245  246  247  248 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »