« strana 247 »

Umění číst myšlenky

rubrika: Populárně naučný koutek


Lidská mysl je však schopna mnohem lepších výkonů. Všeobecně se má za to, že u dospělých jedinců lze předpokládat maximálně pátý či šestý stupeň intencionality: Petr se domnívá [1], že si Jana myslí [2], že Sára chce [3], aby Petr předpokládal [4], že Jana chce [5], aby Sára věřila [6], že míč je pod polštářem.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Teorie mysli

rubrika: Populárně naučný koutek


Následující jednoduchý test můžete dát každému dítěti: Sára a Anna jsou panenky. Sára má míč. Položí jej pod polštář na židli. Potom z místnosti odejde. Zatímco je pryč, Anna vyjme míč zpod polštáře a schová jej do krabice s hračkami na druhé straně místnosti. Po nějaké chvíli se Sára do místnosti vrátí. Kde si Sára myslí, že je míč?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Morituri te salutant

rubrika: Vinárna U Čerta


Neviditelným psem se mihl Karel Kryl, už po třetí za sebou, ale všiml jsem si toho až teď. K předchozím dvěma pojednáním se radši nebudu vyjadřovat a k tomu třetímu pouze tak, že s ním souhlasím.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Mimozemšťané jsou tady a říkají si Maďaři

rubrika: Pel-mel


Nejjednodušším řešením Fermiho paradoxu je, že "oni" tady už jsou - anebo že tu byli v minulosti. Ze všech tří skupin řešení paradoxu je toto řešení rozhodně ve veřejnosti nejpopulárnější. Vědomí, že UFO jsou kosmické lodě mimozemšťanů, přijala za své opravdu pěkná řádka lidí. Podobně je tomu i s různými dávnými stavbami, o nichž jsou mnozí přesvědčeni, že je postavili mimozemšťané. Stephen Webb zařadil ve své knížce do této kategorie osm navrhovaných řešení. Pro dnešní zamyšlení jsem vybral hned první a zároveň nejzábavnější.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Šamanova vize

rubrika: Pel-mel


Započala se okurková sezóna a já budu bloudit po letních stezkách dovolenkových vizí. Někdy nebudu tady, někdy tam, někdy jinde a někdy vůbec nikde. Někdy budu přelétat nad pouští Kalahari, nicméně pro dnešek jsem přichystal krátký úryvek z knížky Příběh rodu Homo (sapiens nebo deprivants, vyberte si dle svého uvážení) od Robina Dunbara.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Česko, země kde neexistují špinavé peníze

rubrika: Pel-mel


Čas od času se vláda, politici či média chopí tématu praní špinavých peněz. Myslím, že v naší zemi není komičtější téma. V bance se musíte legitimovat při platbě tuším nad 1000 euro. V ČSOB musíte mít občanku nebo pas už od jedné koruny. Důvod? Přece boj se špinavými penězi! Jak zabráníte praní špinavých peněz na přepážce předložením občanky u platby v řádu korun až tisícikorun netuším. Zástupné důvody samozřejmě znám.

Tomio Okamura


Celý článek »

komentářů: 1         


Kvantová duše

rubrika: Filosofický koutek


Poutník chodí od dveří
ke dveřím, aby nakonec dorazil
k vlastnímu prahu - člověk bloudí venku
po světě, aby nalezl pána
ve svém vlastním nitru...

(Rabíndranáth Thákur - Gítaňdžali)


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


U pražské Lorety

rubrika: Poetický koutek


Jaroslav Seifert


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  243  244  245  246    247    248  249  250  251 . . . . . . . . . .  312  313  314  315  316   »