« strana 278 »

Kámen mudrců a elixír života

rubrika: Filosofický koutek


Zatímco mantrické symboly mají svůj původ v kulturní oblasti určitého jazyka nebo civilizace, existují jiné symboly "obrazně-pojmové" povahy, jejichž původ se nedá vyvodit ani z určitého místa ani z určité kultury, rasy nebo náboženství, neboť jsou majetkem celého lidstva. Nejpopulárnější z těchto symbolů jsou ty, které mají viditelný tvar buď jako abstraktní (geometrický) obrazec, nebo jako kultovní předmět. Existují však také neviditelné symboly, které existují pouze jako mentální obrazy, tj. jako ideje.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


ÓM - Cesta univerzality V

rubrika: Filosofický koutek


Přicházím s posledním, pátým dílem seriálu o mystické slabice ÓM, cestě univerzality. Knížka, ze které zde cituji, má pět hlavních kapitol (dílů) - první čtyři mají v názvu jedno slovo mantry ÓM MANI PADME HÚM a pátá má v názvu celou mantru, která má šest slabik. Abych tento seriál završil stejně mystickým počtem dílů, přidám ještě jeden navrch, ve kterém ocituji dva příběhy ze druhé kapitoly MANI, cestě sjednocení a vnitřní rovnosti. K ostatním kapitolám se možná ještě někdy vrátím. Zakončeme však nejdříve základní slabiku, která stojí na počátku cesty bódhisattvy:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Restaurace Akademie věd

rubrika: Pel-mel


Klasická závodka honosící se názvem restaurace, což je zavádějící, protože zde není obsluha. Nejvýstižnější název je Šlichtárna. Kvalita a chuť jídla závisí zřejmě na dodaných polotovarech a surovinách, a taky jak se co kdy povede. Často se i zadaří a je vidět, že kuchaři když chtějí, tak umí.

Haros


Celý článek »

komentářů: 9         


Státem posvěcená lichva

rubrika: Pel-mel


V současnosti Vám exekutor může vlézt do bytu a vybrat ho bez asistence policie. Ministr spravedlnosti navrhuje, aby se tak mohlo stát i bez svolení soudu. Minulý týden se proti návrhům v exekučním zákoně ohradila Karolína Peake, plus navrhovala další změny, které by exekutorskou činnost upravily ve prospěch práv věřitele a dlužníka. Přes média se jí od pana ministra Pospíšila dostalo poučení, že „Taková kritika od koaliční političky je trošku nepatřičná. Paní vicepremiérka není nadřízená ministra spravedlnosti. O rozsahu novely rozhoduje ministr, paní Peake nemůže říkat, že jí tam něco chybí. Nejsme povinni plnit její pokyny, závazné je vládní prohlášení, postoj premiéra a postoj celé vlády“.

Tomio Okamura


Celý článek »

komentářů: 0         


Mňaučidlo

rubrika: Pohádky


Kdesi daleko, za devíti galaxiemi, devíti černými dírami a devíti bílými mlhovinami žila jedna krásná dívka, princezna andělské krásy.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 28         


ÓM - Cesta univerzality IV

rubrika: Filosofický koutek


Prohloubením a rozšířením buddhistické filosofie se objevil velký počet učebních metod, vhodných pro stav každé jednotlivé mysli. A právě tak jako Buddha vedl své žáky k různým stupňům, tak si podržely pozdější školy buddhismu obtížnější aspekty svých nauk, které předpokládaly vyšší úroveň vzdělání pro ty, kteří měli potřebné předběžné znalosti.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


ÓM - Cesta univerzality III

rubrika: Filosofický koutek


V raném buddhismu existovaly dvě mantrické školy (mantrajány), jižní théravádová a severní sanskrtská. Dokonalý paralelismus manter obou škol spočíval nejen ve zvuku, rytmu a ideji, ale i v jejich zaměření k nejvyšším symbolům, jimiž jsou Buddha, Dharma (učení) a Sangha (mnišská obec). Všechny tyto vlastnosti, včetně zbožného postoje (saddha) a lásky (mettá), z nich vytvářejí mantry v pravém slova smyslu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  274  275  276  277    278    279  280  281  282 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »