« strana 280 »

Hlas z nevědomí

rubrika: Filosofický koutek


Během života se člověk může mnohokrát ocitnout v nebezpečí. Prvek nebezpečí, ohrožení života nebo rizika zranění obsahuje silný emocionální náboj. Budoucí historie, které tento prvek obsahují, vyvolávají v nevědomé psýché člověka stejnou odezvu jako skutečný podnět tohoto typu, ale o nesrovnatelně menší intenzitě. Přesto tento podnět svou emotivní silou může proniknout do vědomí a vyvolat neurčité nepříjemné pocity blížícího se neštěstí.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Záludný glutamát

rubrika: Populárně naučný koutek


Glutamát (MSG - monosodium glutamate, sodná sůl kyseliny glutamové) se začal v posledních desetiletích ve zvýšené míře objevovat v hotových potravinách, protože jim zvýrazňuje chuť. Biologové dokonce zvolili pro vnímání druhu chuti vyvolané glutamátem japonské slovo "umani". Umani je tak pátá chuť, vedle sladké, slané, hořké a kyselé. Po požití potravy s glutamátem se jeho obsah v mozku dospělého člověka zvýší 25-45krát. Glutamát z potravy prostupuje také placentou do krve plodu a do mozku. Nezralý vyvíjející se mozek je vůči působení glutamátu asi čtyřikrát citlivější než mozek dospělých.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Synchronicita

rubrika: Filosofický koutek


Je známo, že nevědomé a neřešené problémy mohou působit v lidské duši jako Stín. Převážnou většinu lidí však ani nenapadne, že by to, jak cítíme a myslíme, mohlo samo o sobě ovlivňovat dění v okolní realitě. Přesto ale existuje dost důvodů pro to, abychom se domnívali, že se tak skutečně děje. Tomuto jevu se říká synchronicita.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Model kvantové duše

rubrika: Filosofický koutek


Nedávno jsem tady zmínil knížku Kvantová duše a ocitoval část úvodu, kde autor naznačil, kterým směrem se bude jeho představa o lidské duši ubírat. Dnes zde uvedu několik základních myšlenek ze závěrečného shrnutí této představy, některé další úvahy, které z toho plynou, budou uvedeny v samostatných článcích:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Nebezpečný aspartam II

rubrika: Populárně naučný koutek


Podle statistik se v roce 1985 zkonzumovalo 6 900 000 liber aspartamu (pod obchodním názvem NutraSweet a Equal); v roce 1986 to bylo 15 700 000 liber a v roce 1987 17 100 000 liber. (Jedna libra odpovídá 0.453 kg). Aspartam se v současné době používá téměř ve všech "dietních" nápojích, nízkokalorických jogurtech, krémech, sušenkách, zmrzlinách, žvýkačkách; v cereáliích určených pro snídaně, najdeme ho i v lécích, v rozpustných a šumivých potravinových doplňcích a minerálech, různých vitaminech, potravinách pro diabetiky, ve "zdravých" bonbonech.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Nebezpečný aspartam I

rubrika: Populárně naučný koutek


Omezování přijmu cukru je v péči o zdraví pravidlem číslo jedna. Pokles kazivosti zubů je zpravidla spojován s poklesem spotřeby cukru a zvýšenou hygienou. Avšak cukr je v posledních desetiletích nahrazován ve stovkách druhů potravin umělým sladidlem aspartamem. Jsou snad potraviny s aspartamem zdravější? Zatímco oficiální statistiky uvádějí, že konzumace aspartamu způsobila v USA smrt pouhých 300 lidí, a proto je stále považován za bezpečný, jiní vědci i lékaři přesvědčivě dokazují, že aspartam je sladidlo, které poškozuje zdraví a zabíjí.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Doba šálová

rubrika: Povídání


Ve středu jsem zde ocitoval článek o resveratrolu z knížky Doba jedová a při té příležitosti si uvědomil, že zároveň probíhá i Doba šálová. Na úvod je třeba říci, že se tato vskutku podnětná doba týká především žen - muži ji, až na čestné výjimky, zcela ignorují. Všiml jsem si toho počátkem loňského léta, kdy jsem se vrátil z nemocnice, kde jsem rázně ukončil svoji soukromou Dobu pádovou. S údivem jsem zaznamenal, že mnohé ženy si radostně omotávají krk dlouhými šálami, i když se teploty šplhají až někam ku třicítce (nad nulou!).

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  276  277  278  279    280    281  282  283  284 . . . . . . . . . .  358  359  360  361  362   »