« strana 298 »

Věda a umění za hranicí našeho vnímání

rubrika: Filosofický koutek


Vincent van Gogh, utrpením pronásledovaný umělec, si představoval vesmír ležící za hranicí našeho vnímání. Za celý svůj život prý prodal jediný obraz, dnes se však nemůžeme projít ulicemi Amsterodamu, aniž by na nás z výkladních skříní všude nehleděl jeho jímavý autoportrét či krajiny se žlutým nebem a modrou zemí.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Objekty jako stopy naší minulosti

rubrika: Pel-mel


Rachel Whiteread promovala na the Slade School of Fine Art v roce 1987 a nyní patří mezi nejúspěšnější umělce své generace.

Zuzana


Celý článek »

komentářů: 1         


Skellig

rubrika: Vinárna U Čerta


Dnešní páteční večer vám ve vinárně U Čerta zazpívá zrzavá kanadská zpěvačka, irský a skotský potomek. Tentokrát to však nebude o maškarách, ale o jednom mnichovi z irského ostrova Skellig Michael.

Loreena Isabel Irene McKennitt


Celý článek »

komentářů: 1         


Rekultivace (reforma) pražské hromadné dopravy

rubrika: Pel-mel


Návrh, který zde předkládám, se bude týkat především pražského podzemního dopravního prostředku, kterému se z nostalgických důvodů říká metro. Nejdříve však vysvětlím, co mě k tomu vedlo.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Šamanismus

rubrika: Pel-mel


Minulý týden jsem v jednom knihkupectví narazil na knížku, která se zabývá šamanským léčením a obsahuje praktická cvičení k znovunastolení rovnováhy a harmonického vztahu s přírodou. Už samotné setkání s touto knížkou bylo velmi zvláštní. Šel jsem hluboce zamyšlen po chodníku a najednou mě napadlo podívat se doleva, kde jsem objevil prodejnu zlevněných knih. Něco mě jakoby vcuclo dovnitř prodejny a okamžitě nasměrovalo k jednomu stolku s knihami. A tam jsem ji nalezl.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Konstanty přírody z pohledu aritmetické gymnastiky

rubrika: Populárně naučný koutek


"Veliký Arthur Eddington přednášel o svém údajném odvození konstanty jemné struktury z fundamentální teorie. Mezi posluchači byli Goudsmit a Kramers. Goudsmit nerozuměl téměř ničemu, ale považoval to za kolosální nesmysl. Po diskusi přistoupil ke svému příteli a mentorovi Kramersovi a zeptal se ho: 'To se všichni fyzikové ve stáří takhle zblázní? Zneklidňuje mě to.' Kramers mu na to odpověděl: 'Ne, Same, nedělej si starosti. Z génia, jako je Eddington, se snad může stát cvok, ale chlápci jako ty budou prostě jen pitomější a pitomější.'" - Max Dresden

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Zpověď pozemského mimozemšťana

rubrika: Povídání


Blíží se výročí mého samospádu do kolejí, po kterém následovala má dvouměsíční pauza na Neviditelném čertovi, a tak jsem se rozhodl zde na základě tehdy posledního úvodníku Islám zopakovat s jistým předstihem něco, co není jako tenkrát nic jiného než "evidentní provokačka, což jest mi začasté rádo činiti a čehož jest občas zapotřebí jako praseti drbání".

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  294  295  296  297    298    299  300  301  302 . . . . . . . . . .  357  358  359  360  361   »