« strana 310 »

Gravitace I

rubrika: Populárně naučný koutek


Proč padá jablko? Protože na ně působí gravitace, to ví každý. Ale jaká je základní povaha této síly? To není vůbec jednoduchá otázka, i když gravitace je ze základních sil ta první, se kterou se v životě setkáváme.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Cesta do Ďáblického háje

rubrika: Povídání


Do tmy se neohlédni - další verze mýtu o Orfeovi a Euridice

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Love hurts

rubrika: Vinárna U Čerta


Končí se jedna, ač podzimní, tak téměř mrazivá neděle.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Schrödingerova kočka II

rubrika: Populárně naučný koutek


V roce 1801 vyvrátil Thomas Young Newtonovu částicovou teorii světla pokusem, při kterém světlo dopadalo na stínítko se dvěma štěrbinami. Young sledoval interferenční obrazec na dalším stínidle; obrazec se dal správně vysvětlit superpozicí vln. Nyní nás napadne otázka - co když se intenzita světla zeslabí tak, že na dráze je vždy jen jedna 'střela', tedy foton. Jak potom může docházet k interferenci?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 15         


Odpuštění

rubrika: Pel-mel


A je tady první skutečně podzimní sobota, prudce se ochladilo a na horách dokonce chumelí. Tak jsem si řekl, že nastala vhodná doba, abych se trochu uvolnil. Marně jsem přemýšlel, jak se s tím vypořádat, když tu mi do oka padla poslední, třicátá pravda z knížky Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý od Gordona Livingstona:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Schrödingerova kočka I

rubrika: Populárně naučný koutek


Psal se rok 1925. Buster Keaton a Charlie Chaplin stoupali po žebříčku slávy, svět s napětím očekával premiéru Zlatého opojení, jež kritika označovala za dosud nejlepší Chaplinův film. V té době Wolfgang Pauli, mladý fyzik působící v Hamburku, napsal v depresivní náladě svému kolegovi: "V této době je fyzika opět velice zmatená; mně připadá velmi komplikovaná. Přál bych si, abych byl filmovým hercem nebo něčím podobným a o fyzice nikdy neslyšel."

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  306  307  308  309    310    311  312  313  314 . . . . . . . . . .  414  415  416  417  418   »