« strana 311 »

Uhrančivý pohled

rubrika: Pel-mel


Víra v účinek vyvolaný pouhým pohledem se vyskytuje prakticky ve všech tradičních společnostech. Negativní podobou tohoto jevu je tzv. uhrančivý pohled, zlé 'oko závisti', které ničí to, nač pohlédne. Slovy Knihy Přísloví: "Kdo se honí za majetkem, má zlý pohled...", což je doslovný překlad z anglického originálu "He that hasteth to be rich hath an evil eye". Odpovídající verš v českém ekumenickém překladu Bible zní "závistivec se honí za majetkem...".

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Síla pohledu

rubrika: Populárně naučný koutek


Existuje nějaký důkaz, že lidé jsou schopni poznat, když se na ně někdo jiný dívá, aniž by tuto osobu sami viděli? Mohou třeba lidé nějak vycítit, že na ně někdo upřeně hledí zezadu? Jakmile tuto otázku položíme, uvědomíme si, že o takových případech svědčí spousta historek. Celá řada lidí zažila zkušenost, jak se pod vlivem pocitu, že je kdosi zezadu pozoruje, intuitivně ohlédli, a zjistili, že tomu tak skutečně je.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Sedm hvězd

rubrika: Vinárna U Čerta


Malá noční hudba v abecedním sloupořadí

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Podzimní

rubrika: Povídání


Babí léto zvolna končí a na dveře klepe podzim v celé své kráse, i v celé své sentimentální ponurosti.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 22         


Budiž světlo

rubrika: Pel-mel


Při svém nedělním výsadku do mého oblíbeného knihkupectví Academia jsem neočekávaně narazil na knížku od Michaela Brookse, která je součástí série Velké otázky, které trápily v průběhu historie zvídavé jedince, a nabízí odpovědi těch největších myslitelů. Tato součást se týká fyziky, což mě pochopitelně nemohlo než zaujmout.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Poutník časem

rubrika: Vinárna U Čerta


Z nějakých neznámých příčin mně přišla na mysl píseň od Uriah Heep.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  307  308  309  310    311    312  313  314  315 . . . . . . . . . .  414  415  416  417  418   »