Šesté prosincové a zároveň první vánoční zamyšlení

rubrika: Pel-mel


Zatímco moje páté prosincové zamyšlení se zabývalo obrovským stromem, šesté se již bude zabývat Vánocemi. Proč tak brzy? Protože před Vánocemi chci přidat ještě jedno a o samotných Vánocích se pokusím poněkud zneviditelnit, což by na Neviditelném čertovi neměl být až tak viditelný problém. Jak to skutečně bude, se však dovíte až 24tého Prosince.

 

Lucifer


Dalo by se říct, že v dnešní době trvají Vánoce skoro tři měsíce, což je skoro čtvrtina roku. Už někdy v říjnu se začínají objevovat vánoční reklamy, v listopadu se obchodní centra převlékají do vánoční výzdoby a v prosinci už konzumní mašinérie jede na plný výkon.

 

Kolik lidí se ještě zabývá skutečným obsahem Vánoc? A teď nemám na mysli jenom ten křesťanský, ale třeba i staroslovanské Svátky slunovratu, anebo zcela jednoduše čas, kdy rekapitulujeme svůj život, uzavíráme se v rodinném kruhu, vzpomínáme na ty, kteří už mezi námi nejsou, snažíme se být na všechny kolem milí a především vše, co se v nás za uplynulý rok nahromadilo, odložíme do předsíně a svou duši oblažíme pokojným odpočinkem, abychom nabrali nových sil.

 

Vzpomínám si na jednu říkanku, která se za minulého režimu objevovala na školních tabulích: Vánoce jsou svátky klidu, nezkoušejte naši třídu. Kdybyste nám pětku dali, kapři by nám nechutnali. Předpokládám, že vegetariáni natožpak vegani by s touto formulací až tak úplně nesouhlasili a kapry by zaměnili za nějakou zeleninu.

 

Přiznávám se, že jsem stále ještě masožravec, ale čím dál víc se zamýšlím nad tím, že bych toho měl nechat. Přinejmenším o Vánocích. I kapři chtějí mít svátky klidu. Už odmalička ve mně zabíjení kaprů na vánočních trzích vyvolávalo dost nepříjemný pocit. Když si člověk v krámě koupí hezky zabalený kus masového výrobku, ví, že ho to nasytí potřebnými bílkovinami. A když má dostatečné kuchařské schopnosti, tak mu po pozření takového pokrmu tečou sliny po bradě. Nikdy nepřemýšlejí nad tím, co se s těmito tvory dělo před tím, než se kousky jejich těl dostaly do prodejních igelitových obalů.

 

Hey and away we go

Through the grass, across the snow

Big brown beastie, big brown face

I'd rather be with you than flying through space

 

 


komentářů: 18         Komentáře (18)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 2 »

Lucifer
3 Kulturní vsuvka
Lucifer * 19.12.2018, 17:18:18
Krabat: Čarodějův učeň (film)

https://www.youtube.com/watch?v=d6BNuRob4SA

Mrkající

2
Zuzana (neregistrovaný) 19.12.2018, 16:06:28
No, to davne zabijeni kapru, kteri se napred placali vesele ve vane a na Stedry den byli surove zavrazdeni pred ocima nevinnych batolatek, povazuju za barbarsky skutek.;(

Jinak ale po strance 'zdrave vyzivy' je kapr jedna z tech ryb, zdravi hodne uzitecnych.
Pokud omezit maso, tak radeji to, co zdravi poskozuje vic, nez mu pomaha. Skoro vynechat hovezi a veprikova masicko neni nic ortodoxniho, je to imho rozumne.
Ale jak rika Kocour, je vec vyberu: 'kazdy se znici jak umi' (pravi jedna surrealisticka basen). ;)

Ocekavam kulturni vsuvku. ;(


Stary kocour
1 Kapři a vegani
Stary kocour 19.12.2018, 08:32:08
Člověk je evolučně všežravec. Může si ale dávat (sám sobě, většinou pod tlakem okolí) různá omezení - má svobodu rozhodnutí. Stát se býložravcem je JEHO rozhodnutí - stejně jako je rozhodnutí stát se cyklistou nebo nebo muslimem. Co je mi k smíchu jsou argumenty, které pro potvrzení svého rozhodnutí používá. Protože málokdy je to skutečná nutnost. Jediné východisko.
===
Jistě, ve velkém zabíjíme zvířátka a žereme je. Pro tygra nebo lišku je to normální způsob života, běžný běh světa. Je třeba si to uvědomit, nic víc.
===
To co nám veškeré úvahy zavádí na scestí není nic jiného, než pokrytectví. Když je člověk pokrytcem sám vůči sobě, je to směšné až trapné.
Říká se tomu "lhát si do kapsy". Úžasný

«   1    2     »