Bezďáci

rubrika: Pel-mel


Vánoce, svátky klidu a míru, jsou za námi. Svůj zde před Vánocemi ohlášený slib, že toto období strávím ve stavu úsporného režimu, jsem dodržel. První a druhý svátek vánoční jsem z valné části prospal. Venku jsem se skoro neobjevil, jelikož jsem si do zásoby nakoupil už v neděli a na NČ jsem tu a tam vypustil skromný komentář. Nyní bych si dovolil pootočit list a pohovořit o jednom velmi delikátním a pohříchu tristním problému, jenž sužuje naši skvělou a neobyčejně vyspělou civilizaci, a tím je bezdomovectví. Nosnou část tohoto příspěvku, jenž můžete považovat za osmé prosincové zamyšlení, tvoří lehce poupravený text, který jsem napsal 9. 1. 2009.

 

Lucifer


Všiml jsem si, že bezdomovcům se v Česku říká bezďáci. Velmi roztomilá terminologie. O poznání méně roztomilé jsou jejich osudy.

 

Začnu z drsnějšího konce, takže předpokládám, že salonní lidumilové budou mít před koncem tohoto odstavce tendenci mě přinejmenším upálit. Bezdomovci, jak je mám možnost sledovat v Praze, jsou neobyčejně smradlavé existence, povalující se zpravidla před nějakým supermarketem, kde se spolčují do družných hloučků a popíjejí krabicové víno. Když udeří mrazy, zhusta opruzují v prostředcích městské hromadné dopravy, a když udeří ještě víc, tak spontánně chcípají přímo na ulici, popřípadě uhoří v nějaké chatce nebo jsou uhořeni nějakým statečným puberťákem atd. Mnohdy jsou obtížnější než holubi, kterých jsou po městě rovněž mraky, avšak na rozdíl od holubů je spořádaní občané tolik nekrmí.

 

A teď bych přešel k odstavci, k němuž pokud se cituplný lidumil dostal bez nervového kolapsu, tak snad opět pookřeje. Jaký je tady problém. Na jedné straně je filosofie, že jsou to svobodní lidé, takže by bylo neetické a pochopitelně socialistické, direktivní, totalitní atd. je někam zavírat. Na druhé straně je tady fakt, že tyto lidské bytosti, byť sebesvobodnější, chcípají uprostřed moderní civilizace na ulici způsobem tak potupným, jaký si nezaslouží ani ti holubi.

 

Jak z toho ven. Můj názor je takový, že o člověka, který se o sebe nedokáže postarat, se musí postarat ostatní lidská společnost. Řešením určitě nejsou almužny, za které si bezďák beztak koupí jenom další krabčák, nejsou to ubytovny a osvěžovny, kam si může bezďák přijít, když to uzná za vhodné, tím mám hlavně na mysli za vhodné se tam přiměřeně slušně chovat, a podobně. S člověkem, který se o sebe neumí a díky následné mentální retardaci ani nechce postarat jinak než potupným smrděním a chcípáním na ulici za asistence levného patoku, nelze jednat jinak než s nesvéprávnou nemocnou bytostí, podobně jako to děláme s některými zvířaty, jako jsou hlavně psi. Takže útulek. Navrhuju zřídit rezervace, kde by tyto postižené bytosti našli relativně slušný, i když pochopitelně skromný, neváhám říci přímo spartánský azyl. Vše hrazeno z veřejných rozpočtů. Nikdo takový by samozřejmě neměl právo se volně pohybovat po městě, vesnici či krajině a debužírovat s krabčákem, kdekoli se mu zlíbí. Konečně s malými dětmi nejednáme jinak – tedy pokud vůbec jednáme.

 

Útulek, rezervaci, zkrátka zařízení, kde by o tyto bytosti bylo postaráno způsobem, jakým se staráme o zvířátka. Každému by přitom byla nabídnuta šance se zotavit, postavit se na vlastní a zkusit to venku znova. Komu to připomíná koncentrák, komunismus, totalitu atd. připomínám, že ať už je to cokoli, pořád je to důstojnější člověka, než se na ulici rozkládat ve vlastních výkalech. Podotýkám, že pokud bych se já dostal do této situace, přál bych si, aby o mne bylo postaráno, jak jsem napsal. Každý by měl dostat šanci, a to i tak, že nejdřív musí přilézt ke křížku.

 

Můj aktuální dodatek:

 

Do textu, napsaného téměř před deseti lety, jsem, až na drobné pravopisné a stylistické úpravy, nijak nezasahoval. Předpokládám, že k němu můžete mít nejrůznější výhrady. Proto ho také předkládám k prvnímu povánočnímu zamyšlení. Důležité nicméně je, aby vám neunikla jeho podstata.

 

Pokud jde o „záchytné“ zařízení v podobě jakési útulkové rezervace, na své tehdejší představě víceméně trvám. Akceptuji však jakékoli návrhy vedoucí k jejím přiměřeným úpravám. Akceptuji samozřejmě i její oponenturu s tím, že bude doložena rozumnou a logickou argumentací.

 

Než začnete polemizovat, ať už v komentářích nebo v duchu, zamyslete se především nad tímto:

 

Uvědomte si, že člověk se může do této situace dostat nejrůznějším způsobem. Ve většině případů si za to může sám. Špatně hospodařil, utrácel peníze za něco, co nebylo nezbytné a v jeho rozpočtu na to nebylo místo, načež upadl do nezvratitelné dluhové pasti. To v dnešní době není až tak velký problém, jelikož se na vás ze všech stran sypou lákavé nabídky, kterak si „bez problémů“ vypůjčit na ten či onen konzumní produkt, přičemž mnohé z těchto nabídek mají nenápadnou formu velmi tvrdé lichvy. Anebo něco zvoráte ve svém rodinném zázemí a vaše manželka vás nechá s pomocí advokátů vykopnout na ulici, přičemž přijdete i o práci. Někdy se na tu ulici dostanete, ani nevíte jak atd.

 

Ano, můžete pobírat sociální dávky, hledat jinou práci, jít na brigádu, zkrátka pokusit se z té šlamastyky nějak dostat. Jenž ne každý to dokáže psychicky zvládnout. Na ulici mezi ostatními bezďáky vás totiž očekává velmi rychlý duševní rozklad. Otupíte a začnete žít ze dne na den mezi vlastními výkaly s krabčákem v ruce. Cesta zpět už není možná.

 

Zajímavé je, že Evropa, obzvláště její nejbohatší část, je zaplavována statisíci „ubohých a před válkou utíkajících“ migrantů z Afriky a blízkého východu. Přestože většina z nich nepracuje, nenajdete je na ulicích mezi uhnívajícími bezďáky. „Hodní lidé“ z vládních a neziskových organizací jim zajistí onen útulek či rezervaci a navíc ještě bez hranic. A pokud jim solidární finanční a hmotná podpora nestačí, přilepší si nějakým nestandardním vedlejšákem v šedé či černé zóně. V každém případě drží pospolu a nedovolí, aby se kdokoli z jejich středu (kmene) stal bezďákem zahnívajícím potupným způsobem na ulici.

 


komentářů: 35         Komentáře (35)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 2 »

20
Zuzana (neregistrovaný) 28.12.2018, 09:55:46
St, Kocour:

Jeste k posledni otazce ohledne vnucovani nabozenstvi (14). Nechci, aby doslo k nedorozumeni.
Vnucovani, netoleranci nebo dokonce terorismus bych nikdy nepodporovala, ba jsou mi odporne, ale o tom clanek ani predchazejici debata prece nebyla. Byla o bezdacich, uprchlicich z valecnych zon, humanitarni pomoci, poskytovani azylu atd..

Astra3
19
Astra3 28.12.2018, 08:00:45
K Luciferově cikánům...
Zblízka jsem poznala jen dva - oba v nemocnici. První byl sanitář, který se o mě staral v době mojí totální nemohoucnosti, jako o vlastní matku. To nikdy nezapomenu - jeho laskavost, oddanost a ochotu.Nic na tom nezměnilo to, že byl gay a žil s přítelem v úžasné shodě.
Druhá byla žena pana \"zastupitele\" a chovala se, jako totální kráva bez mozku. K mému fyzickému utrpení tak dodávala úžasnou nadstavbu blbosti a nenávisti. Získala jsem zcela nové životní zkušenosti. A to jsem si myslela, že už vím o životě všechno.Kdepak S vyplazeným jazykem Překvapený :\'(

18
Z. (neregistrovaný) 28.12.2018, 01:13:38
Preklepu plno, spechala jsem kvuli povinnostem. Sorry.

Ted je tu politicko-moralni krize, ale bude lip..

17
Z. (neregistrovaný) 27.12.2018, 21:36:07
PS: A je to taky vsechno ve Steinbackovi!

16 St.Kocour
Zuzana (neregistrovaný) 27.12.2018, 21:31:46
Nenutili jsme je, zrovna jako oni nas nenutili uznavat jedineho Santu a respektovali naseho Jeziska - ba mnozi z nich ho slavili taky. Amerika je takova jaka je prave kvuli tomu, cemu se tu rika a vy tomu rozumite, Kocoure. "Diversity'.

Jakmile tuto ztratim, ztratime hodne. Rimani a zadna empire netrva vecne, dosahli toho tolik, ze prejimali naopak to, co prinesli jini, samozrejme nechteli, aby se jim kompletne prizpusobili.
London kdyby psal o americkych mestacich, a ze je tech hruza plno - tak by nikdy nenanapsal co napsal jako dobrodruh, drifter, zlatokop. s partou zlatokopu vsechno zapisoval a - nakonec vam nemusim radit abyste si precetl jeho autobiografii.
_______________________

Toto je 'navic':
'tuhle svobodu kterou tu na zapade mam ani za dum na vychode nezmenim"...trampsak pisen (Chajda drnova). ;)15 Ještě k toulání
St.kocour (neregistrovaný) 27.12.2018, 21:25:26
Jsou i šťastní lidé, kteří se dokáží toulat několik let po světě, dokonce na čas zakotvit v nějaké exotické cizině a pak jít zase dál nebo domů.

Závidím jim a obdivuji je. Cestovatelé, tuláci. S minimenm prostředků projedou svět v tom nejnižším levelu. Něco podobného jsme provozovali s celoživotním kamarádem - ale jen v "táboře míru a socialismu". Jenže každé září jsme toho museli nechat - měli jsme oba rodiny a o ty bylo třeba se starat.

Už na to nemám fyzických sil, ale kdybych měl o třicet let méně zkusil bych to na celé zeměkouli.
Tak umřu jako zápecník. Nerozhodný

14 Jako obvykle
St.kocour (neregistrovaný) 27.12.2018, 21:09:52
se nedá stanovit nějaká přesná hranice mezi svobodou a nesvobodou. Ano, většina z vágusů se pohybuje v nějakém okruhu tak, aby získali živobytí (a pití a kouření). ALE JIM TO TAK VYHOVUJE.
To si nemyslím, to mi oni sami říkali.* Naopak se divili, že jsme ochotni/schopni každý den chodit do práce, poslouchat šéfa, který je občas hloupější než my, platit daně, nájem a podobné poplatky.
Ostatně tohle rozpoložení popisuje Jack London v jedné povídce. Jednoho dne má pracující člověk toho všeho dost a stane se hobbo - tulákem.
Abych pravdu řekl - byly okamžiky, kdy jsem k takovému rozhodnutí neměl tak daleko. Co vlastně civilizovaný člověk dělá? Pohybuje se po známých místech, dělá známé věci. Protože musí, protože se to tak sluší. A to dokonce i když je bohatý. jen tan okruh životem je jiný u Billa Gatese než u řidiče tramvaje.

Ad imigranti: Pokud by byli ochotni se přizpůsobit hostitelské kultuře, zemi, nebyli by tak nechtění. Ale Zuzano - vy jste nutili po příjezdu Američany, aby na Štědrý večer zabíjeli kapra a říkali jste jim, že dárky nosí Ježíšek a existence Santy vás uráží. Vaši víru.

Ano nebo ne? Mrkající

Lucifer
13
Lucifer * 27.12.2018, 20:25:41
Cikány jsem do toho míchat nechtěl, ale dobrá. Ani cikány nenajdete mezi bezďáky. Proč? I mezi nimi je spousta nezaměstnaných, ale mají docela dobře propracovaný způsob parazitní obživy. Samozřejmě, že ne všichni. Nezanedbatelná část se z jádra tohoto etnika vymanila a žije takříkajíc normálně. Ať si však o nich myslíme cokoli, jedno pozitivum jim nelze vzít. Drží pospolu a vzájemně se podporují mnohem více, než to děláme třeba my.

12
Z. (neregistrovaný) 27.12.2018, 20:18:43
V c.10 opravuju aspon ten kruh. Nerozhodný

11
Z. (neregistrovaný) 27.12.2018, 20:16:56
Ono je taky dost lehky podlehnout tomu, cemu si to rika spolecne moudro - 'vsak to vsichni rikaji', a taky povrchnostii a lenosti se nad tim fakt zamyslet.
Mne ti users taky nejsou mili, vsak jsem tu nedavno psala o tom, jak dobre zivena a pekne pooblikana skupina cikanu obtezuje lidi, hlavne cizince, kolem smenarny. Proto tam taky - cela grupa - sedi hned vedle na lavicce. Nerozhodný

10
Zuzana (neregistrovaný) 27.12.2018, 20:09:01
Vim to. Vim i to, ze i Merkelova pochybuje, ze cinila dobre. Nikdo ale nemuzu rict, ze uprchlici, konkretne ti z valecnych zon neexistuji zadnymi pol. uprchliky nejsou a prchaji pouze za lepsim ekonomickym bydlem. Taky je mozna dobre vedet, kdo vlastne tu jejich situaci (tech opravdovych oobeti a chudaku) zavinil. Ptat se po pricinach..

Otazka zustava: jak to resit a my to tady nevyresime.

Ja co se bezdomovcu s Kocourem souhlasim celkem bezvyhradne, prinejmensim se mi libi, ze se k nim snazil pristoupit zblizka, ale imho nejde strkat lidi se(skoro) identickym statutem do jednoho pytle.

Jo a taky si myslim, ze situace domacich bezdomacich;) nijak nesouvisi s politickymi utecenci z valecnych zon. Doma je to castecne vyber zpusobu zivota, castecne zacarovany kruj do nehoz se dostali lidi dik exekutorum, svym dluhum a nemoznosti z toho kruku vybredbout. Proto jsem rada, ze se zakony meni, ti lidi budou moci vyhlasit bankrot a tim se z toho kruku nejak konecne dostanou. Docasna situace neprospivala nikomu.
No a taky mezi bezdomovce domaci zabloudi lidi s Alzheimerem a jinak nemocni, kteri ani nevi, kde se vlastne pohybuji..ale to uz taky bylo receno..Lucifer
9
Lucifer * 27.12.2018, 19:53:48
Z kamionu na Slovácku vyskákali migranti, věk určil až rentgen kostí
http://jdem.cz/eqfhx4

Až 70 procent žadatelů o azyl falšuje své jméno, odhalil software v Německu
http://jdem.cz/eqfhy7

Lucifer
8
Lucifer * 27.12.2018, 19:39:41
Z:
Dnes si už značná číst Němců, nemyslí, že tyto organizace jednají zodpovědně a drtivá většina migrantů je spíše ekonomická, ne politická. Dokonce o té obrovské migrační vlně začala pochybovat i Merkelová.

I v těch nejbohatších zemích EU se začínají ohledy na migranty, jejich finanční podpora a azylové řízení zpřísňovat. Vousatí sirotci a kvalitně oblečení mladí chlapi prchající před válkou a bídou už tolik nezabírají.

Nechtěl jsem však tuhle problematiku tímto příspěvkem otevírat. Poukázal jsem pouze na to, že většina migrantů je nezaměstnaná, ale nikdo z nich se mezi bezďáky nevyskytuje. Mimo jiné též proto, že i nadále jsou jejich dávky mnohem vyšší než 4000-5000 pro naše bezďáky, ale též proto, že migranti mají ubytování zabezpečené a možná si ho nemusí platit.

Starý kocour:
Někteří bezďáci se zřejmě cítí být svobodnými, někteří zase ne a mnozí si omezení své svobody neuvědomují. Někteří se dokáží potulovat, a tak si snad té svobody mohou užívat. Značná část se však vyskytuje jen ve velmi omezeném prostoru a dennodenně opakuje několik málo omezených úkonů. Na takové jsem především poukazoval. Oni totiž už nežijí, ale vyhnívají.

7
Z. (neregistrovaný) 27.12.2018, 17:26:03
Posledni vetu prispevku c.6 upresnuji:
Na pomoc politickym uprchlikum jsou mezinarodni dohody a poverene organizace jednaji dle dohod, v zap. Evrope zrejme - na rozdil od drivejsich ceskych org. v US - odpovedne.

6
Zuzana (neregistrovaný) 27.12.2018, 17:11:59
Prisla jsem taky politicky uprchlik a do US jsem na status politicky pronasledovaneho uprchlika. Take na nas byly dotace, sverovane vladou americke organizaci na pomoc ceskym pol. uprchlikum, ktere jsme nikdy nedostali. V organizaci na Manhattanu sedeli v drahe kancelari Cesi a ti distributovali penize dle sveho uvazeni. Nove prichozi odbyvali hodne. Zkratka - Cesi Cechum. ;)
Takze jsme vystartovali uplne od zacatku na vlastni pest. Potvrdilo to zde nekolik uprchliku a dnes americkych obcanu, ktere z diskuzi znate.

To pisu hlavne proto, ze nekteri z uprchliku imigrantu) o nichz je rec v L. clanku a posledni Kocourove vete jsou taky politicti uprchlici - tentokrat z valecnych zon.
Dostavaji dotace, ktere jim zrejme poverene organizace poctive vyplaci dle narizeni a dohod.
Jejich zpusob zivota nehodlam posuzovat, ale ti z nich, kteri pachaji kriminalitu, pak podlehaji zakonum jako vsichni ostatni, predpokladam.

Na to jsou mezinarodni zakony. Jestli ti lidi obhaji status politickych uprchliku, pak se jedna dle te dohody.

«   1    2    3   »