Narcistická porucha osobnosti

rubrika: Pel-mel


Nedávno jsem byl zde upozorněn na novou knížku od Radkina Honzáka, která se jmenuje Čas psychopatů. Ještě téhož dne jsem vystartoval do prodejny knihkupectví Kosmas, nacházející se v OC Galerie Butovice. Prvního prodavače jsem se zeptal, jestli čerstvě vydanou knížku, kterou napsal Radkin Honzák a v názvu se skví něco o psychopatech, už mají na skladě. Měli. Letmo jsem ji prolistoval a teprve tehdy jsem si všiml, že má ještě druhého autora – Františka Honzáka, bratra Radkina Honzáka. Dlouho jsem se zakoupením neváhal. Později jsem však váhal s tím, jestli z ní něco vytěžím pro potřeby článku na Neviditelném čertovi. Včera jsem se konečně rozhodl, že to zkusím. Výtěžek však nebude o psychopatech, ale o narcistech.

 

Lucifer


Knížka sestává ze dvou oddílů. První (Co byste měli vědět o psychopatech) sepsal Radkin Honzák, druhý (Psychopati v našich dějinách) František Honzák s několika vsuvkami od Radkina Honzáka. Po relativně krátké rozcvičce v úvodních třech kapitolách prvního oddílu následuje obsáhlejší kapitola, která se jmenuje: Porouchané osobnosti, které dříve nesly punc psychopatie, ale dnes už ne. Je v ní vyjmenováno několik poruch osobnosti tohoto typu, jako třeba schizoidní, paranoická, obsedantně-kompulzivní či histriónská.

 

Na závěr této kapitoly Radkin Honzák píše, že v dalším textu opouští pojem „sociopat“ (v zájmu zabránění terminologickým zmatkům) a termín psychopat vztahuje pouze na osoby, jejichž odchylka se dá psychofyziologickými metodami objektivně prokázat a její dominantní charakteristikou je absence prožitku strachu.

 

Ačkoli je celá knížka, až na zmíněnou kapitolu, o psychopatech, zvlášť výživný je druhý oddíl, v následujícím textu předkládám výňatek týkající se narcistů:

 

Řecká mytologie nám odkázala příběh o Narcisovi, který byl tak krásný, že se neustále shlížel ve svém obrazu a pohrdl láskou nymfy Echo, za což ho Artemis proměnila v květinu, která se neustále shlíží ve vodě, u níž roste. Mexická malířka Frida Kahlo byla ženou mexického malíře Diega Rivery a milenkou komunistického revolucionáře Lva Trockého, nemluvě o dalších avantýrách. Vytvořila sto čtyřicet pět maleb, pětapadesát z nich jsou autoportréty. Na otázku, proč maluje tolik autoportrétů, odpověděla prý: „Protože jsem tak často sama, protože já jsem subjekt, který znám nejlépe.“ Zapomněla dodat – a který obdivuju nejvíc.

 

Narcista je neuspokojený a neuspokojitelný; miluje totiž svůj přifouklý a načinčaný obraz, nikoliv sebe, protože jeho kvality dokonalosti obrazu zdaleka nedosahují. O co větší je rozdíl mezi oběma polohami, o to víc nejistoty a také o to víc vyžadování, aby se okolí klanělo jeho představě o sobě. Ať už to okolí dělá, nebo ne, narcistovi z toho v žádném z obou případů potěšení nekyne, a tak se v rozporu Doriana Graye, který čím krásnější byl navenek, tím hnusnější měl ukrytý svůj obraz, zavrtává stále víc.

 

Navenek je narcista sebevědomý, ale spíš nafoukaný než sebejistý, nesnese kritiku a dobře mu nedělá, ani když není neustále vychvalován. Mluví strojeně, má okázalé vystupování, přehnaná gesta, je „patrný na první pohled“ a trochu připomíná Andersenova císaře, který si pořídil vzácné nové šaty. Také se na sebe dost často dívá do zrcadla. V jednání je egoista přisvojující si vše, co přísluší dominantním alfa samcům. Vaše potřeby jsou jen překážkou v jeho uspokojování. Je velmi snadno frustrován a pak se jeho reakce pohybují od zlobných přes histriónské až po sebedestruktivní.

 

Narcis z principu nemůže být laskavý, vlídný nebo snad nedej bože hodný, přestože se někdy tak snaží tvářit, protože postavení, schopnosti, výkony a práci druhých musí strhat, buď ironicky, a když se mu to nedaří, tak zlostně – a tu je náhle ze společensky dokonalého tvora cosi, co se blíží dinosaurům.

 

Z narcistů na Pražském hradě nelze nevzpomenout krásného Antonína Novotného. Ten byl uveden v jakémsi západoevropském magazínu jako nejkrásnější evropský prezident druhé poloviny 60. let minulého století, předčili ho už jen krásní, chytří, inteligentní a úžasní Václav Klaus se svými „slůvky“ a Miloš Zeman s úžasnými „bonmoty“. Také Donaldu Trumpovi přiřkli odborníci nadměrnou dávku této charakteristiky. Pokud jde o další známé osoby, je namístě otázka, jak posoudit zpěvačku, která sama sebe ocení jako „národní poklad“, když se k tomu jiní nemají.

 

Zdroj: Radkin Honzák, František Honzák, Čas psychopatů, Galén, Praha 2018

 


komentářů: 20         Komentáře (20)


Vložení nového příspěvku
Jméno
E-mail  (není povinné)
Název  (není povinné)
Příspěvek 
PlačícíÚžasnýKřičícíMrkajícíNerozhodnýS vyplazeným jazykemPřekvapenýUsmívající seMlčícíJe na prachySmějící seLíbajícíNevinnýZamračenýŠlápnul vedleRozpačitýOspalýAhojZamilovaný
Kontrolní kód_   

« strana 2 »

5
Zuzana (neregistrovaný) 03.01.2019, 17:00:58
K #3/:

No a zamixovat do toho 'důkazů', že obdivovala sama sebe to, s kým
spala, kdo byl její milenec - skutečně 'odpovědná' a 'profesionalni' práce psychiatra.
Mrkající Když chceme někoho očernit, pak drby s kým kdo spal a kdo co si myslel
funguji nejlip a to z důvodů společenské stupidity - to je můj názor.


K odkazu na Vodvarku: imho svět blbne, protože lidí podstatně min čtou, málokdo
zná a zajímá se o historii a čím dál víc jen konzumují a to i na webu, viz
Facebook a narcistická a povrchní společnost, která se tam schází. Tam by se z
počtu těchto účastníků dalo říct, že svět je jeden velký blázinec.;) Ale Vodvárka má v záveru pravdu. IMHO.
_____________________________

Blog se
imho nedá posuzovat podle toho, kolik lidí tam přispívá, nedá se soudit podle
kvantity. Ano, ti kteří vymýšlejí davu pritažlivá témata naženou na svůj blog větší
dav, ale na povrchnosti mu to neubere, spíš naopak. IMHO. Jen můj názor.
4
Gogo (neregistrovaný) 03.01.2019, 15:56:42
Teď na mne vybaflo z lidovek >

https://www.lidovky.cz/kultura/rok-2019-vystava-stiha-vystavu-proc-sedet-doma-kdyz-ceske-galerie-lakaji-na-plny-program.A181228_111447_ln_kultura_jto

Tágže-pokud bys opjet letos zavítala do kotlinky, coby obdivovatelka a propagátorka konceptuálního umňení, bylo by čím se pokochat, dokonce jakési výstavy zavítaly i do zatáčky před vídní... S vyplazeným jazykem
Toliko pro Tvé info.

GE


3
Zuzana (neregistrovaný) 03.01.2019, 15:28:34
Umělci (pozor na to slovo, ale jak to říct) často malují, kreslí atd. svoje
autoportréty, protože se na nich

1/učí se a zdokonalují se v malbě.
2/jsou si nejtrpělivějším a nejlacinějším modelem
3/Nemají nikoho po ruce, koho by malovali

Napr. Gogh maloval často vlastní portréty když bylo venku počasí jako třeba
mistral a tak se zavřel sám doma a maloval sebe.


Portrét sám o sobě nebývá důvod, je to záminka k malbě, kterou chce umělec
často říct něco jiného, než pouze malovat sám sebe.

Monzak se asi mýlí. Frida to možná NEzapomněla dodat, že obdivuje sama sebe.
Možná, že to tak skutečně nebylo. Když se mrkněte na její autopotrety,
nelichotila si vůbec. Asi měla pravdu, když tvrdila, ze maluje sebe proto, že
se zná nejlíp + důvody ve třech bodech nahore. Nevím, do její duše vidět
nemůžem, můžem se dohadovat .V tomto případě - pokud je to přesná citace
toho, co napsal - Honzak může taky vycházel z pouhé domněnky.


To

2
Gogo (neregistrovaný) 03.01.2019, 11:49:14
Dík za tip, právje sem dočetl tamní diskuzi, i na poměry tam neobyčejně rozsáhlou(i.t.t.cca 250 příspěvků, to tam dlouho nepamatuju Usmívající se ), a troufám si ji hodnotit, i přes dlouhodobou animozitu některých její účastníků, že je celkem korektní a slušná...
Zaujal mne zvlášť úsek ze včerejšího odpoledne, týkající se obecně diskuzí, přikládám vzorek >

včera 13:30
Co se týče "hrozby nárůstu společenské stupidity", jesm naprosto v klidu. Už proto, že zdejší blogy čte poměrně málo lidí.Mrkající

63
včera 13:38
R^ Blogy nejsou pupkem světa, ač mnozí by si to tak až přáli. Jde však spíše o pseudokomunity ve virtuálním světě, který je často velice vzdálen od života v reálu, ač mnozí ,,tvůrci" i ,,návštěvníci" to tak ,,snaživě" prezentují coby až světa realituMrkající

121
včera 14:24
Někteří si to opravdu myslí... Proto ta honba za kvantitou a za karmováním. Podle mne důležitější než množství článků na blogu, kterými si často jen leští vlastní EGO, (a které čte několik málo jedinců), je jejich chování v praktickém životě. O vzrůst společenské stupidity se nebojím, tě se mohou dočkat jen uzavřené skupiny obyvatel, (zejména některých společenských okruhů). Lidem a venkově, zabývajícími se převážně praktickou činností, toto nebezpečí nehrozí.
*... konec citace.

A v návaznosti na vyřčené mne tak zhůry napadlo v souvislosti s nedávným děním zde -
což lze podobně zajímavě diskutovat zde, při desetině počtu diskutujících, oproti tamnímu elektorátu? Kde jsou ti všichni, kteří zde za těch 9 let mnohdy opakovaně se svými komenty přispívali k větší " barevnosti" názorů na danné téma?
Kde je e.g. aida, anna, andílek, informace, lída a další dámy? Možná astra vzpomene ty další nicky...
Kde je honza, ing.h, milda, etc.?
O axině, mefim, milošovi nemluvme, ty jsou jasní...
Není to škoda?
GHN

Lucifer
1
Lucifer * 03.01.2019, 05:10:52
Hezká synchronicita:

Hrozí České republice společenská stupidita?
https://vodvarka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=692978

Všimněte si mimo jiné názvu vydavatelství na konci tohoto článku v Odkazu Úžasný

«   1    2     »