Pel-mel


« strana 100 »

Myšlenky jsou jako malé děti


Dokončení pohádky o Děsivěnce mě natolik vyčerpalo, že jsem se pokusil ve své knižní sbírce vyhledat nějaké uklidnění, odpočinutí a dobití svých energetických duševních zdrojů - a do oka mi padla knížka Pět Tibeťanů... od Arnolda H. Lanze, z níž jsem před nějakým časem na NČ dodal tři příspěvky: Dlouhá léta bez potíží a nemocí, Nedoporučované potraviny a Emocionální zahrada. Pokud si kliknete na ten třetí, tak vám hned v perexu jistě neujde, že zcela stejně jsem k němu došel, jak docházím teď k tomu čtvrtému. A ještě poznámka k Děsivěnce: Napsal jsem ji už den předtím v kavárně Satori. Její konec byl však takový neurčitý, takže jsem ho den poté začal vylepšovat. Nejdříve mě napadaly velmi děsivé konce, ale nakonec jsem se slitoval a přivolal Neděsivěnku. A teď k těm myšlenkám:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Velbloudi


Léto se nám začíná opět oteplovat, koncem týdne by se teploty měly vyšplhat až téměř ke třicítce, a tak mě napadlo, že bychom si mohli povědět něco o velbloudech, korábech pouště. Jen tak mimochodem, prvního či druhého srpna mi můj nejoblíbenější vrátný naší instituce oznámil, že ve vzduchu už cítí podzim. Myslím, že to trochu uspěchal. A teď tedy k velbloudům. Jako rozcvičku předkládám dvě kvizové otázky.

 

Co si velbloudi ukládají v hrbech?                 

Odkud pocházejí velbloudi?             

 

a) resveratrol

 

a) ze Sibiře

b) písek b) ze Severní Ameriky
c) vodu c) ze Střední Asie
d) tuk d) ze Severní Afriky
e) buchty s mákem               e) z Patagonie

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Hélios a Poseidón


Po návratu z šumavských hor se cítím tak nějak uondán a docela bych si teď odpočinul někde u moře, jenže musím do práce. Snad to tam vydržím, a když ne, tak si vezmu další dovolenou a zkusím si odpočinout alespoň u nějakého českého jezírka nebo přehrady. Napadají mě kupříkladu Slapy a Nová Rabyně, kde jsem kdysi slyšel něco o Eldoradu. Zcela namátkou jsem z hromádky knížek vybral Andělé a démoni - fakta od Simona Coxe (naposledy zde z ní bylo Egyptské náboženství) a do oka mi padlo pojednání o Héliovi a Poseidónovi, přičemž ten druhý souvisí s mořem:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Bayerisch Eisenstein a Frankenstein


Jak už u mne bývá zvykem, tak i tahle reportáž z šumavské výpravy se zvrhne v na první pohled zcela nesouvisející zadumání.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


Šumavská cesta kolem mé hlavy


Třetí den na Šumavě (vlastně druhý, protože ten první byl pouze ubytovací) byl fyzicky velmi náročný. Navštívili jsme Železnou Rudu, a nedaleko od ní se vydali na pěší túru k Černému jezeru. Někde po cestě bylo také Čertovo jezero, ale našim zrakům zůstalo neviditelné. K podrobnostem z této výpravy se vrátíme později. Dnes tedy o něčem jiném, k čemuž mě tato výprava inspirovala.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Šumavské blýskání


Šumavu jsem za podobným účelem navštívil čtyřikrát. Ve všech případech se však jednalo o její západní část, v jednom to dokonce bylo na hranici s Českým lesem, v okolí Maxova.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Moucha - Sultán spermatu


Tento hmyz je mezi lidmi asi dost málo oblíbený, přesto si však dovolím s ním zahájit nastávající šumavskou anabázi. Mezi nejmenší rod tohoto hmyzu patří drosophila, česky octomilka, lidově nazývaná banánová, octová či ovocná muška. Dříve než přistoupím k pojednání mých oblíbených popularizátorů nápravy všeobecné nevědomosti Johna Lloyda a Johna Mitchinsona o mouše, předkládám následující kvizovou otázku: Kolik měří spermie samečka druhu Drosophila bifurca?

a) 15 mikrometrů
b) půl milimetru
c) 23.5 milimetrů
d) 0.5 centimetrů
e) přes 5 centimetrů
f) půl metru

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  96  97  98  99    100    101  102  103  104 . . . . . . . . . .  153  154  155  156  157   »