Pel-mel


« strana 101 »

Silvestr padlých andělů


Poslední den v roce se v našem pozemském regionu zpravidla nazývá Silvestr (Silvester, Sylvester a podobně). Kupříkladu na Slovensku ho nazývají Silvester, ve Finsku Silvo nebo Sylvester, v Německu Sylvester nebo Melánie, ve Francii Colombe nebo Sylvestre, v Maďarsku Szilvezster, v Estonsku Silvar, Silver nebo Silvester, v Itálii S. Silvestro papa, Fiore, Melania atd., zatímco v Polsku Korneliusz, Mariusz nebo Melania, na Ukrajině pouze Melania a v Řecku Melany. Ve Velké Británii či v USA a jiných anglicky mluvících zemích tomu říkají New Year's Eve.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


Ekonomická krize


Světem obchází strašidlo a jmenuje se ekonomická krize. Vypadá to neobvykle, ale tohle strašidlo se s oblibou soustředí na bohatstvím oplývající západní země. Ne vždy, obzvláště některé menší se tomu zatím šikovně vyhýbají, nicméně nad Západem visí ekonomické strašidlo jako Damoklův meč.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Svobodná vůle a politická manipulace


Dnes se v našem kalendáři skví jméno Judita, které pochází z hebrejského slova יהודית (Jehúdít). První kamenný most v českých zemích, Juditin most, byl pojmenován po manželce krále Vladislava druhého Juditě Durynské a jednalo se o předchůdce o něco jižněji ležícího Karlova mostu. Zítra bude David a pozítří Goliáš, tedy chtěl jsem říct Silvestr. Vraťme se však k dnešku a povězme si, co říká František Koukolík v knižním rozhovoru s Libuší Koubskou o svobodné vůli a politické manipulaci (rozhovor je zkrácen a sestřižen):

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Alef


Včera byl slunovrat a zítra bude Štědrý den. Rozhodl jsem se tudíž dnešní pátek proměnit v tajuplné rozjímání.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Dokonalost podporující komplexnost: Salieri, Josef II. a Mozart


Co znamená dokonalost, poodhalil průměrný skladatel Antonio Salieri. V jedné scéně filmu Amadeus Salieri v úžasu nad Mozartovým dílem říká: "Přesuňte jedinou notu, a skladba utrpí. Vynechte jedinou hudební frázi, a stavba se zřítí."

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Co je zajímavého na Skotsku?


Dnešní kviz nebude páteční, neboť je pondělí, ale zato bude velmi jednoduchý, takže se nenechejte zmást. Vaším úkolem je z pouhých šesti možností vybrat tři, které nepochází ze Skotska:

a) Anglická centrální banka
b) Kostkované sukně
c) Chloroform
d) Dudy
e) Puška zadovka
f) Whisky

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Hrst bobů a vyplašení sloni


Ten, kdo si cvičeními na téma pravé a levé ruky prošel, uzná, že nejen Rus Margaret Meadové, nejen muž s kladivem či ten, kdo je geniální od přírody, jako pánové Keesee a Maryn, nýbrž že i průměrný občan si může tímto zvláštním duševním tréninkem přivodit těžkou situaci, a přesto nebude mít tušení, že za ni může sám.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Život se vyvíjel mnohem složitěji III


Poslední část tohoto velmi podnětného rozhovoru zahájíme otázkou Libuše Koubské, která reaguje na poslední větu předchozí části, že militantní náboženství může lidem vymýt mozky: "Teorie inteligentního plánu může být také takto riskantní?"

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  97  98  99  100    101    102  103  104  105 . . . . . . . . . .  133  134  135  136  137   »