Pel-mel


« strana 107 »

Ukolébavka


I dnes budu pokračovat v naší předvánoční kulturní rekapitulaci, tj. odkud kam směřujeme atd., jak jsem naznačil v Zohavení a poškození vlastního těla. Druhý rekapitulační stupeň je věnován našim potomkům, k čemuž mě přiměl páteční masakr v základní škole v americkém městě Newtown.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


Zohavení a poškození vlastního těla


Je tady poslední předvánoční pondělí, nastává tedy čas, kdy se už můžeme začít ohlížet, co všechno jsme dosud dokázali, kam jsme dospěli, kam se ještě chystáme dospět atd. Pro začátek této naší kulturní rekapitulace jsem se nechal inspirovat poslední částí kapitoly o zdravé výživě z knížky Arnolda H. Lanze Pět Tibeťanů - záruka dlouhého života.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 13         


Altruismus, klacek do ruky a pomsta


Počátkem prosince jsem zde vyhlásil, že už nebudu držet sobotní sanitární den, ale sobotní harakiri. Dnes ho však budu držet mlčky a nechám za sebe promluvit Františka Koukolíka v podobě jeho tří mikroesejí, jež se z té či oné polohy zabývají altruismem. Domnívám se totiž, že i altruismus může svým způsobem demonstrovat jakési harakiri.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Skupinová hloupost podruhé


Předchozí úvaha Františka Koukolíka o železném zákonu oligarchie a skupinové hlouposti mě inspirovala k sepsání několika dalších poznámek na téma skupinové hlouposti, jež svým způsobem souvisejí s všeobecnou a samovolnou debilizací naší moderní společnosti.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Železný zákon oligarchie a skupinová hloupost


V předchozím pojednání Františka Koukolíka na téma byrokracie bylo na závěr řečeno, s jakými problémy se může potýkat jakákoli hierarchicky organizovaná společnost. Třetím z těch problémů byla skupinová hloupost alias groupthink. Pojďme se tedy podívat, o co tady kráčí, ale nejdřív si řekněme něco o železném zákonu oligarchie (vše samozřejmě dle níže uvedeného zdroje).

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Láska je lopota


"Jedinci, kteří chtějí žít spolu, jsou či lépe řečeno stávají se více a více sami zákonodárci vlastního způsobu života, soudci vlastních pomýlení, kněžími odpouštějícími vinu s polibkem, terapeuty uvolňujícími a vymaňujícími z pout minulosti. A také se sami mstí a splácejí utrpěná příkoří. Láska je prázdné slovo, které milující musejí sami naplnit." - Ulrich Beck a Elisabeth Becková-Gernsheimová

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  103  104  105  106    107    108  109  110  111 . . . . . . . . . .  178  179  180  181  182   »