Pel-mel


« strana 110 »

Po kom se jmenuje Amerika?


Dnešní kviz bude poměrně kratinký, i když jistě velmi poučný. Z následujících možností si vyberte jednu, o níž si myslíte, že je správnou odpovědí na výše položenou otázku:

a) Po italském kupci a kartografovi Amerigu Vespuccim
b) Po Velšanovi Richardu Amerykovi
c) Po oblasti Amerrique v Nicaragui
d) Po Nicolasovi Eymerikovi, španělském inkvizitorovi ze čtrnáctého století

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Identifikujeme plaza


V souvislosti s předchozí sérií Obtížné sladění činnosti obou mozků jsem se rozhodl, že tu občas zařadím praktické a zábavné "myšlenkové experimenty", které se snaží najít klíč k jednomu z největších tajemství mysli, otázce vědomí. Autor zdroje, Martin Cohen, je šéfredaktorem časopisu The Philosopher a jedním z nejznámějších popularizátorů filosofie, společenských věd a politologie současnosti. Tento "enfant terrible" filosofie, jak mu trefně říká jeho tchajwanský vydavatel, se nenechává svazovat tradičními omezeními tématu a stylu. Dnes bychom započali na nejnižší úrovni, na úrovni "plazího mozku". Naší úlohou je identifikovat plaza ve své hlavě a mluvit s ním.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Člověk by měl být šlechetný a dobrý


K dnešnímu nedělnímu sanitariu jsem si připravil lekci z knížky od Paula Watzlawicka. Nestačí totiž být zcela spontánní a uvažovat o tom, že s tím, kdo mě miluje, není něco v pořádku, je třeba se dobrat mnohem vyššího, ba přímo nejvyššího cíle, k němuž samozřejmě nesmíme dorazit. Je třeba být šlechetným a dobrým. Za zvlášť šlechetné a dobré se považuje, když někdo pomáhá i tomu, koho zrovna v lásce nemá, například cizinci.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


A co mozkové vlny?


Na závěr série úvah z knížky Luďka Frkala jsem připravil vysvětlení, proč si autor myslí, že ve vesmíru nikoho neuvidíme, protože celý vesmír je prostoupen jedinou civilizací, jíž jsme přirozenou součástí (viz Paradox mlčení vesmíru).

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Kde sídlí vědomí? II


Celou záležitost týkající se fungování mraveniště, jež byla popsána v první části, mohly posunout kupředu práce Norberta Wienera o principech kybernetických soustav, které vstoupily do všeobecného podvědomí v polovině dvacátého století. Kupodivu ale žádnou entomologickou revoluci nezpůsobily.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Kde sídlí vědomí? I


V souvislosti s chybami v matrix a mojí poslední poznámkou o obyvatelích Andamanských ostrovů jsem v knížce Věci mezi nebem a zemí? Všude kolem nás! Luďka Frkala narazil na úvahy, které na to vrhají velmi zajímavý pohled. Tento pohled není až tak úplně originální, některé podobně směřující názory včetně mých vlastních jsem tady už tlumočil a ještě se k tomu vrátím. Dnes bych však bez jakéhokoli zásahu či komentáře přenechal slovo Luďku Frkalovi:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Z čeho se vyvinuli lidé?


Původně jsem chtěl dnešní nedělní sanitarium vyplnit hlubokomyslnými úvahami o tom, proč jsou někteří lidé schopni předvídat budoucnost, aniž bych k tomu potřeboval matrix, ale čas kráčí mílovými kroky a pro mé duševní rozpoložení v tomto směru nezbyla ani kapka. Byl jsem z toho tak silně rozrušený, že jsem začal přemýšlet, z čeho jsem se vlastně vyvinul. A tu mi do oka padla knížka již několikrát zde použita o všeobecné nevědomosti. A tak se ptám: z čeho jsme se vyvinuli? Nabízím několik možností, zkuste uhádnout, které je ta správná:

a) Z opic
b) Z šimpanzů
c) Z lidoopů
d) Ze zkumavek mimozemšťanů
e) Z dosud neznámého předka nás a lidoopů

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  106  107  108  109    110    111  112  113  114 . . . . . . . . . .  154  155  156  157  158   »