Pel-mel


« strana 98 »

Opice


Naposledy jsme tady z dílny Johna Lloyda a Johna Mitchinsona měli něco o lidoopím vyprávěči. Pojďme tedy přímo ke zdroji a podívejme se na opice. Na úvod si však dáme kviz. Otázka zní: Co se o žádném druhu opic nedá říci? Z následujících možností je jenom jedna správná:

a) Mají policejní sbor
b) Umí si dopředu naplánovat, ze kterého stromu utrhnou fíky
c) Jsou to většinou společenští pijáci
d) Umí být dobrými domácími mazlíčky
e) Samice vybírají ze srsti dominantního samce parazity a lupy, aby se mu vlichotily
f) Jeden druh opic vypadá jako Angličan
g) Samci jsou ochotni zaplatit za fotku vysoce postavené samice

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Jestřáb a kuřátka II


Foglarovy knihy se také snaží nahradit něco, co v naší kultuře bytostně chybí, a to jsou iniciační obřady, kdy se dorůstající chlapci a dívky (odděleně) dovídali, jak je to vlastně se světem, jaká vyprávění o tom kmenová tradice zanechala a že není tak jednoduše černobílý, jak se jim jako dětem jevil, přičemž "dobré" a "zlé" je ve svých kořenech jaksi propleteno a nepovstalo nějakou trapnou náhodou, nýbrž ke světu bytostně patří.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Jestřáb a kuřátka I


Posledního dne měsíce ledna jsem zde ocitoval esej Biologie a byrokracie od Stanislava Komárka ze zdroje, který představuje souborné vydání Komárkových esejů z let 1987-2010. Eseje jsou roztříděny do několika kategorií a týkají se živé přírody a vědy o ní, to jest biologie, života, osudu a postavení vědců, ochrany životního prostředí a rovněž literatury a některých cizích zemí. Pro dnešek jsem vybral esej z kategorie Literatura, která se zaobírá Jaroslavem Foglarem. Cituplní milovníci jeho literatury by ji snad ani neměli číst.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 30         


Kdo je ten třetí člověk? Anděl strážný? III


Ráno 1. dubna 1983 bylo klidné a tiché. Osmadvacetiletý James Sevigny z Hannoveru ve státě New Hampshire a jeho kamarád, šestatřicetiletý Richard Whitmire z Bellinghamu ve státě Washington, se chystali zdolat horu Deltaform v kanadských Skalistých horách, nedaleko jezera Lake Louise v provincii Alberta.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Nedělní sanitarium - Reklamní masáž o ničem


Klidně jsem to mohl nazvat Reklamní masáž o Nietzschem, což by jako metafora nevyznělo až tak odtažitě. Nietzscheho filosofie by se jistě hodila nejen k interpretaci soudobých reklamních masáží, ale prakticky k čemukoli, co se dnes odehrává na kulturní, mediální či politické scéně.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Člověk - Lidoop vypravěč


V posledním kvizu jsme si otestovali, co je to fosa. Jak se ukázalo, tak je to ve velmi roztomilé zvířátko žijící na Madagaskaru a kdyby ještě přešlo na vegetariánskou stravu, tak je doslova k nakousnutí. Myslím, že už nadešel čas, abychom si konečně nalili čistého vína do vlastní sklenky. Tentokrát to nebude kviz, protože není z čeho vybírat. Ve stejném zdroji, který se věnuje zvířatům, jsem nalezl jednu informaci, která se věnuje člověku. Míří velmi podobným způsobem stejným směrem, jak už jsem tady mnohokrát naznačil, totiž že vědeckotechnická revoluce značně předběhla naši evoluci:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Zvuky ticha a brány jinam III


Pokud se chyby v matrix (I, II) projevují přednostně anomáliemi přírodních sil (například gravitace), jež zvyšují naši schopnost vnímání (což nám teprve umožňuje zaregistrovat je), pak musí na tomto světě existovat místa, kde se tyto chyby v matrix vyskytují častěji než jinde. A taková místa skutečně existují. V předposlední části této kapitoly z knížky Chyby v matrix se tedy podívejme na dva pozoruhodné příběhy tohoto druhu.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Co je to fosa?


Venku začíná tuhnout, a tak mě napadlo, že bychom se mohli zahřát velmi plodný kvizem. Kviz píšu s krátkým i, ale dle Pravidel českého pravopisu ho mohu psát i s dlouhým i, mohl bych to však také poangličtit na quiz. Zůstanu však u české verze, a s krátkým i proto, že ten quiz bude krátký. V nadpisu se skví otázka tohoto kvizu. Zkuste na ni najít odpověď, aniž byste obtěžovali tetičku Wiki nebo strýčka Googla či jakékoli jiné jejich příbuzné:

a) Vosa v hornoslezském dialektu
b) Vosa v dolnoslezském dialektu
c) Nezisková organizace poskytující služby sociální rehabilitace a osobní asistence
d) Něco jako kříženec mezi pumou a obří vydrou, která skáče mezi větvemi jako veverka
e) Feministická organizace svazu autorského
f) Fraktální objekt samostatné anihilace

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  94  95  96  97    98    99  100  101  102 . . . . . . . . . .  133  134  135  136  137   »