Poetický koutek


« strana 9 »

Patetická


(Málem)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Přijde mu odpověď


O letošních Vánocích trochu jinak… Podstatné věci života a obavy o život samotný, zmatek, bezradnost i chaos vystřídané nadějí, podzemní, trvalou, uschovanou v pekle, a přece toužící po ráji. Ač je ta naděje prchavá a uspávající jako rajský plyn v operačním sále našich životů. Přijde nám odpověď – v následujících dnech jedna z možných. Neupusťme ji.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 7         


O zápasu s andělem


S pomocí Jana Skácela a Vladimíra Merty z jakýchsi už asi dávných časů. Nebo ještě ne?

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Mea culpa


(Malá půlprosincová)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Šílenství


(Malá sklepní hudba)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Allen Ginsberg: Ekologa (Úryvky)


Allen Ginsberg přednesl slavné Kvílení poprvé roku 1955. Deset let poté navštívil Československo. Nevítaný doma, vypovězený z Kuby, vítaný i nevítaný v ČSR. Byl překvapen, když zjistil, že všechny pověsti, které se v USA o komunismu vyprávějí, jsou pravdivé. V Praze ho zarazily nejen šedivé, fádní ulice, ale všiml si také, že se lidé opatrně rozhlížejí, kdykoli vedou hovor na veřejnosti. On sám se těšil nevšední péči ze strany ministerstva vnitra, a tak byl po slavném květnovém majálesu r. 1965 z republiky vyhoštěn.        

Jeho poezie je drsná, krutá, cynická, místy nechutná. Ale je také neobyčejně silná, protože básník bez zábran šlape bosýma nohama po střepech a brodí se smetištěm plným obscénních odpadků své doby. Dekadence? Na každém konci světa jiná. V tom padesátém pátém byli u nás popraveni tři členové skupiny bratří Mašínů, byla zahájena druhá vlna kolektivizace a v kinech započal svou nekonečnou kolovrátkovou pouť Anděl na horách. Obsáhlá báseň Ekologa vznikla o něco později a přibyl v ní, u Ginsberga nově, motiv vztahu člověka k životnímu prostředí – v oněch letech vůbec ne běžná záležitost.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 19         


Sentimentální blues


(Podzimního splínu, který mizí)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Krásná jak luna v úplňku


která běží a běží

když k jejím nohám kladu svoji lásku…

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


«   1  2  3  4  5  6  7  8    9    10  11  12  13 . . . . . . . . . .  31  32  33  34  35   »