Pohádky


« strana 3 »

Pohádkové střípky


Pro tento víkend jsem pro vás připravil pár střípků ze svého pohádkového archivu. Jedná se o někdy až velmi stručné vianovštiny, které ze mne vypadly na jeden zátah, aniž bych se zajímal o jejich literární kvalitu za účelem stát se slavným spisovatelem. Myslím, že Boris Vian tímto způsobem přistupoval k valné části svých psacích počinků, ale, a to je třeba zdůraznit, mnohem obsažněji, jelikož pocházel z velmi bohaté rodiny, a tak na to měl dost času. Původ mých pohádkových střípků byl hlavním důvodem, proč jsem je tady až dosud nezařadil do rubriky Pohádky. Vlastně nikam, ačkoli střípek O malém žlutém kuřátku se zde objevil v jednom mém komentáři (najděte si ho sami). Jenže během víkendu, jak alespoň hlásají meteorologové, má udeřit mráz, a tak mě napadlo, že by vás ty pohádkové střípky mohly zahřát.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Reinkarněnka


V jednom království, které se nacházelo na planetě Potulné obíhající kolem hvězdy Toulavé někde na okraji Šlehačkové dráhy, se velmi konzervativně vyhlížejícímu královskému páru už asi pojedenácté narodilo dítě. K naprostému uzoufání krále (královna si vcelku lebedila) to zase bylo děvče – tedy princezna. Chudák král z představy, že už má asi jedenáct princezen a furt žádného prince, z toho byl takříkajíc na plech, což jeho rádcové přijali jako výzvu vybrat si další dovolenou – tedy celkově zhruba už jedenáctou.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Jak se sluneční bohyně nechala vylákat z jeskyně


Přicházím s pátou japonskou pohádkou v podání Williama Elliota Griffise. Čtvrtá byla o statečném lučištníku Jorimasovi, pátá je o sluneční bohyni Jasné. V Griffisově kouzelném spisku je zařazena jako poslední, dvacátá, zatímco Setkání hvězdných milenců, uvedené zde jako číslo dvě, zařadil Griffis hned na první místo. Kruh se tedy uzavírá a příští pohádka bude zase moje – dejme tomu o tom, jak se Lucifer nechal vylákat z kavárny Satori. Představuji si to zhruba tak, že se kolem kavárny Satori shromáždí dav padlých andělů, aby z ní vydoloval svého světelného šéfa, jelikož mezi smrtelníky to bez něho vypadá bledě, což má za následek i úpadek padlých andělů. Jak si přitom poradí, co vymyslí k dosažení svého cíle a jaký dopad to bude mít na smrtelníky, to si momentálně tak nějak nedokážu představit. S jistým předstihem tedy pohlédněme na to, jak si s tím poradili japonští bohové, když jsem jim ta nejjasnější bohyně, kterou ošklivým způsobem naštval její měsíční bratr, zabarikádovala v nejtemnější jeskyni.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


O statečném lučištníku Jorimasovi


Když se vám po nocích pochází po střeše podivná nestvůra smontovaná z různých živočišných dílů, vydává děsivé skřeky a jinak podobně nechutné zvuky, nakukuje do vaší ložnice s naprosto duševně nestravitelnými grimasami atp., takže definitivně přijdete o svůj klid, stane se z vás slaboučký věchýtek a místo osmdesáti kilo jich máte jenom čtyřicet, staňte se statečným lučištníkem. Naučte se míti oči na stopkách vyladěných do ostřížího zraku, za nemalý peníz si ve špičkovém obchodě kupte skutečně kvalitní lučištníkovo nářadí, ne nějaký šunt za pár kaček z papíru maskovaném sprejery komerčního konzumu, a zapište se do lučištnického kurzu velmistra Jorimasy. Pokud ten kurz absolvujete na jedničku a následující noci vystřelíte ten správný šíp, odporná obluda, která se sadomasochistickými choutkami ničila nejen váš spravedlivý spánek, žuchne k vašim nohám a vy se opět doberete svého klidu, zesílíte jako bohatýr a rozumně doladíte svá kila. Anebo si pořiďte dostatečně dimenzovanou krysu.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Daikoku a oni


Předevčírem započal astronomický podzim a v následujících dnech by prý mělo dorazit babí léto. Možná dorazí, možná ne, anebo si tu dorážku nechá až na Vánoce či přímo na Nový rok. Sentimentálně dojímavá nálada však s tím bezpochyby souvisí, samozřejmě jak u koho, a tak jsem se rozhodl, že přeruším podnětně započatou sérii o mimosmyslovém vnímání všeho druhu. Na podzimním podnose s možnou příchutí babího léta přináším třetí japonskou pohádku od W. E. Griffise. Tentokrát se nesetkají hvězdní milenci, ale zástupci dvou různých způsobů nazírání na strávení lidského života. I tato pohádka má v sobě zakotvenou velmi silnou moudrost. Je už jenom na vás, jestli ji tam objevíte, anebo objevíte něco úplně jiného či se jenom pobavíte její přítulně humornou stavbou.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Setkání hvězdných milenců


Vracím se ke sbírce japonských pohádek od W. E. Griffise, kterou jsem tady načal v podobě Vůně a cinkání. Dnešní je v tomto spisku zařazena hned jako první a má v sobě nejen cituplné romantické klenutí, ale skrývá se v ní i hodně moudrosti. Stačí se jen trochu zamyslet a neutonout v Nebeské (hvězdné) řece. Nachází se v ní i jedno zajímavé podobenství o kapce vody navíc, které bylo svým způsobem použito ve filmu Akce Bororo („Kapka vody navíc a Bororo už ne život, Bororo pak nic.“). Na závěr jsem připojil jednu skladbičku od Beatles, která vám může připadat k tématu pohádky poněkud nepřístojná. Moje asociace se však někdy potulují způsobem, jenž vám může připadat nepřístojný, ale když se trochu zamyslíte, možná mou hvězdnou řeku překročíte.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«   1  2    3    4  5  6  7  8  9  10  11  12   »