Populárně naučný koutek


« strana 35 »

Zmenšená žena a druhé pohlaví


Vytiskněte si slovo "mužství" na Amazon.com (což ovšem není na první pohled ten nejvhodnější zdroj) a najdete tisíce odkazů. Čtvrtina z nich jsou z pera žen. Rozpitvávají ubohého muže v rozsahu od ohromujícího The Penis Book: An Owner's Manual (Kniha o penisu: Vlastníkova příručka) od autorky Margaret Goreové až po mrzoutské If Men Could Talk, Here's What They'd Say (Kdyby mohli muži mluvit, co by říkali), a vedou svou od odporného Men and Other Reptiles (Muži a další ještěři) až k botanickému Why Cucambers Are Better than Men (Proč jsou okurky lepší než muži).

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Záhada času


V dubnu 1998 přinesl časopis Illustrierte Wissenschaft zprávu o neobvyklém nálezu. Britský amatérský geolog Alan Dawn objevil téměř kompletní kostru asi tři metry dlouhého masožravého ryboještěra. Skelet zvířete vyhynulého údajně před 150 miliony let neležel v několikametrové hloubce pod zemí, jak by se snad dalo očekávat z geologického a biologického hlediska, nýbrž tak těsně pod povrchem, že některé kosti dokonce čouhaly ven.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Všichni žili ve stejné době


V oblasti Paluxy River se prakticky nevyskytuje kompaktní hornina o mocnosti několika metrů. Skládá se z velmi mnoha různých, nad sebou uložených vrstev. Ty jsou rozdílně silné a velmi se liší pevností. Lze zde nalézt vrstvy velice tvrdé skály a více či méně zpevněné suti. Vypadají jako cibulové slupky. Všechny horninové vrstvy jsou každopádně od sebe výrazně oddělené, a proto nemohly vzniknout ve stejné době ani příliš pomalu, postupně.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Fosilní kladivo


V oblasti Paluxy River poblíž Glen Rose (Texas) se už celá desetiletí nacházejí otisky lidských nohou a také bot hned vedle zkamenělých dinousařích šlápot. Kromě toho zde bylo také nalezeno staré zvětralé kladivo se zlomenou násadou, které našla rodina Hahnových v roce 1934 poblíž texaského městečka jménem London. Z fosilního kladiva trčel ze skály pouze konec zlomené násady. Hlava kladiva a dřevěné topůrko byly původně celé obalené pevnou vrstvou vápence.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Vyspělá technika stará celá ticíciletí


Jak se již stalo mým zvykem, o víkendu navštěvuji své oblíbené knihkupectví Academia na Václaváku. Tentokrát se mi pod ruku přimotala pozoruhodná knížka of Hans-Joachima Zillmera, který byl nominován jako mezinárodní vědec roku 2002 (IBC) a je členem New York Academy of Sciences. Knížka se jmenuje Darwinův omyl a mimo jiné tvrdí, že archeologické vykopávky dokazují, že lidé a dinosauři žili ve stejné době. A to ještě není zdaleka všechno. Co mě však šokovalo, bylo, že jsem v ní opět narazil na Phaetona (zde se píše Faëthon alias Tiamat), den poté, co jsem tady o tom psal. A nejen na to. Jako by to morfogenetické pole skutečně fungovalo. Jedním z mých dalších zvyků je, že začínám od konce, a tak zde na neděli zrecykluji zajímavou pasáž téměř na konci knihy:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


Phaeton (Lucifer, Urmart)


Phaeton je hypotetická planeta, která se nacházela mezi Marsem a Jupiterem a v důsledku jejího rozpadu se v tomto prostoru vytvořil hlavní pás planetek (asteroidů). Planeta byla pojmenována podle Phaetona, syna boha slunce Hélia. Podle starých řeckých bájí Phaeton jednoho dne navštívil svého otce, aby se ho zeptal, jestli je opravdu jeho synem. Ten mu to potvrdil a aby mu to dokázal, řekl, aby si něco přál, že mu to splní. Phaeton si přál řídit otcův zlatý vůz, na kterém jeho otec každý den jezdí od východu k západu. Heliovi se to však nelíbilo, protože se bál, že by Phaeton vůz neuřídil, ale couvnout už nemohl. Phaeton ho skutečně neuřídil, lítal nahoru a dolů a na zemi po něm zůstávalo spáleniště. Zeus se naštval a Phaetona (Faetóna) z vozu srazil bleskem. Mrtvého Phaetona našly vodní víly a pohřbily ho.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Morfogenetické pole


Na úvod k ukázce z předmluvy ke knížce Trialogy na hranicích Západu jsem se zmínil o morfogenetickém poli. Tento pojem byl poprvé použitý ve 20. letech 20. století a pro dnešní den jsem vybral zkrácenou, zkombinovanou a upravenou část trialogu autorů knížky, ve kterém se tímto fenoménem zaobírají.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Evoluce, devoluce, involuce a paraziti


Jakým omylem je spojovat evoluci s nepřetržitým vývojem k vyššímu stupni, lze doložit četnými příklady živočichů, kteří se vydali opačným směrem. Řeč je o parazitech, u nichž s přihlédnutím k jejich způsobu života dochází k degenerativním příznakům ve stavbě těla, často zredukovaného na pouhý trávicí a rozmnožovací systém.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  31  32  33  34    35    36  37  38  39 . . . . . . . . . .  41  42  43  44  45   »