Populárně naučný koutek


« strana 36 »

Voda, samá voda


Při letmém pohledu na sluneční soustavu bychom mohli dojít k závěru, že vodou oplývající Země je v Galaxii vzácností. Voda je však nejhojnější tříatomovou molekulou vůbec, vodík je ve výskytu prvků ve vesmíru na prvním místě a kyslík na třetím. Namísto otázky, proč někde voda je, bychom se spíš měli ptát, proč voda není všude.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Obyvatelné zóny a termofilové


Asi před čtyřmi miliardami let byl stavba sluneční soustavy téměř dokončena. Venuše vznikla příliš blízko Slunci a intenzivní přísun sluneční energie odpařil všechny zásoby vody, pokud tam nějaká byla. Mars zase vznikl tak daleko, že na něm voda jednou provždy zamrzla. Jen jedna planeta, Země, se narodila ve správné vzdálenosti, kde voda zůstala kapalná, a její povrch se stal útočištěm života. Oblast kolem Slunce, ve které je možný život, se nazývá "obyvatelnou zónou".

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Černé a červí díry


Anglický přírodovědec a reverend John Mitchell a slavný francouzský matematik, astronom a markýz Pierre-Simon de Laplace se v letech 1784 a 1796 nezávisle na sobě zabývali myšlenkou, jaké vlastnosti by musela mít hvězda, jejíž úniková rychlost by se přesně rovnala rychlosti světla. Jelikož by od takové hvězdy nemohlo uniknout ani světlo, byla by to "tmavá hvězda". Mitchell a Laplace předběhli svou dobu o mnoho koňských délek i jinými hypotézami. Jejich úvahy však upadly v zapomnění a byly objeveny dlouho poté, co oba umřeli.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 26         


Kruhy v obilí


Kruhy v obilí (někdy se jim říká agrosymboly) jsou geometrické obrazce, které se za tajemných okolností objevují na polích osázených obilím nebo jinou zemědělsku plodinou.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Nekonečné ostrovy


Z teorie věčné inflace vyplynulo, že oblasti falešného vakua se množí rychleji, než se rozpadávají. To znamená, že inflace v celém vesmíru nikdy nekončí a objem inflatujících oblastí neomezeně narůstá!

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 13         


Vesmír jako inflačně se nafukující balonek


Ústřední problém, na který fyzikové narazili v inflační teorii, spočíval v tom, že inflace měla tendenci nikdy neskončit. Začaly se rodit nejrůznější modifikace a první efekt, který přišel na přetřes, bylo kvantové tunelování.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Věčná inflace


Jak bylo řečeno v Antigravitačním velkém třesku, první verze inflační teorie narazila na problém, kterým byl rozpad falešného vakua. Co je to falešné vakuum a proč se rozpadá problematicky? Vezměme to od podlahy.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Nikola Tesla - Dálkově ovládaný automat


Jak zde již bylo uvedeno, Nikola Tesla uměl dokonale využívat tvůrčí vizualizaci. Sám o sobě vždy tvrdil, že není ani vědec, ani vynálezce, ale objevitel věcí, jimiž nás příroda obklopuje. Své úspěchy v tomto objevování připisoval své vrozené schopnosti neuvěřitelné vizualizace procesů věcí a událostí. Všechny své experimenty po celý svůj život promyslel, rozpracoval a provedl komplexně nejprve ve své hlavě a teprve když je takto úspěšně dokončil, "převedl" je do našeho světa. Ve svém pojednání Problematika zvyšování energie lidstva... o tom Nikola Tesla píše:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  32  33  34  35    36    37  38  39  40  41  42  43  44  45   »