Populárně naučný koutek


« strana 50 »

Nikola Tesla


Když se někoho zeptáte, kdo vynalezl rádio, nejspíš vám odpoví: "Nepochybně to byl Marconi". Tuto informaci též najdete ve všech encyklopediích a učebnicích. Stejně tak, když se zeptáte, kdo objevil tu věc, díky které funguje váš mixér a video, stejně jako pouliční osvětlení, všichni, kteří mají alespoň trochu základního vzdělání, odpoví, že je to dílo Thomase Edisona. Obě odpovědi jsou však chybné.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Od žabích stehýnek k polím


Fyzikální pochopení skutečnosti, že prostor a čas může vypadat trochu jinak, než se zdá, vzniklo na velmi nepravděpodobném místě: v laboratoři muže, který se z knihařského učně stal chemikem a později fyzikem.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Čtvrtý rozměr ve vědě, filosofii, literatuře a umění III


Umělecká škola, ke které patřili snad nejvlivnější malíři a sochaři 20. století, započala měnit samu definici umění. Stačí se jen letmo podívat na Picassova Muže s houslemi (1911 - 1912), a hned si uvědomíme, že se vynořil nový způsob pohledu na svět. Už jeho rané Avignonské slečny (1907) se svými pokroucenými tvářemi jsou počátkem charakteristického rysu dalšího Picassova díla - zachycování různých perspektiv částí postavy do jediné roviny malby.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Čtvrtý rozměr ve vědě, filosofii, literatuře a umění II


"Za tím vším, co je lidem známo, existuje dimenze rozlehlá jako prostor a prostá času jako nekonečno. Leží v zemi nikoho mezi světlem a stínem, mezi vědou a pověrou, mezi hlubinou lidského strachu a vrcholem lidských znalostí. Je to dimenze představivosti." - Rod Serling, Zóna soumraku

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Čtvrtý rozměr ve vědě, filosofii, literatuře a umění I


Tři prostorové rozměry nám evidentně nestačí. Přidával se minimálně čtvrtý a supestrunoví matematičtí mágové dospěli až k jedenácti, někteří to zkusili ještě s větším počtem. Jak se s tím vypořádala filosofie, literatura a umění?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Náhodná realita


"Informace je převratně novým druhem koncepce a rozpoznání této skutečnosti je jedním z milníku našeho věku." - Gregory Chaitin

"Přiznáváme se, že otroky jsme pouhé náhody" - William Shakespeare, Zimní pohádka

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  46  47  48  49    50    51  52  53  54 . . . . . . . . . .  56  57  58  59  60   »