Populárně naučný koutek


« strana 51 »

Stres


Jsme i dnes stále stejní - jednáme stejně, cítíme stejně, jak jsme to zdědili od svých předků. Stres, který dnes prožíváme stejně jako v dávnověku, je prospěšný. Kdo ho potlačuje, jedná proti lidské přirozenosti. Kdo se stresu vyhýbá, škodí svému zdraví. Správné je stres využít pozitivně, neměli bychom se mu vyhýbat či ho dokonce potlačovat.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


To je ovšem jasné


Věčně plynout s proudem dál -
zlatý třpyt by srdce hřál -
že by život se jen zdál?

Lewis Carroll, Ve světě za zrcadlem

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Konstanty přírody z pohledu aritmetické gymnastiky


"Veliký Arthur Eddington přednášel o svém údajném odvození konstanty jemné struktury z fundamentální teorie. Mezi posluchači byli Goudsmit a Kramers. Goudsmit nerozuměl téměř ničemu, ale považoval to za kolosální nesmysl. Po diskusi přistoupil ke svému příteli a mentorovi Kramersovi a zeptal se ho: 'To se všichni fyzikové ve stáří takhle zblázní? Zneklidňuje mě to.' Kramers mu na to odpověděl: 'Ne, Same, nedělej si starosti. Z génia, jako je Eddington, se snad může stát cvok, ale chlápci jako ty budou prostě jen pitomější a pitomější.'" - Max Dresden

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Rudjer Josip Bošković


Jednou z nejpozoruhodnějších a nejzapomínanějších postav v dějinách moderní evropské vědy je Rudjer Josip Bošković, ve světě někdy známý jako Roger Joseph Boscovich.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Algoritmická stlačitelnost


Algoritmická stlačitelnost je proces, na kterém staví teorie všeho. Jejich cílem je algoritmicky stlačit celý vesmír do přesně definovaných matematických formulí. Je však celý vesmír skutečně úplně algoritmicky stlačitelný?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Roboti jdou do roboty III


Počítačový expert Hans Moravec říká, že zcela inteligentních strojů dosáhneme v okamžiku, kdy se nám podaří sjednotit oba přístupy, shora dolů a zdola nahoru, k čemuž patrně dojde během příštích čtyřiceti let. Mohou však roboti (poznámka k životnému rodu bude uvedena na konci) mít lidské city? A byly by jim vůbec k něčemu dobré?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


«   1  2  3  4  5 . . . . . . . . . .  47  48  49  50    51    52  53  54  55  56  57  58  59  60   »