Populárně naučný koutek


« strana 7 »

Souboj pohlaví


Započal se nový rok, Silvestr se domlátil, já jsem se dopovídal, a tak je třeba vrátit se znovu k velmi vážným, nejlépe pak k populárně naučným tématům. Naposledy jsem tady z genetické knížky Marka Hendersona upustil náznak, že muži už to mají takřka na kahánku. No, možná ano, ale jejich geny vedou litý boj s geny ženskými, takže se jistě ještě máme na co těšit. Samozřejmě my muži. Ženy v tom souboji, i když mají ve svém pohlavním chromozomu jednu nožku navíc, jsou pod těžkou mužskou kanonádou. (Tedy jejich genů; jinak to, my chlapi, s ženskýma jistě myslíme velmi dobře.)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 14         


Konec mužů?


předchozím příspěvku v Populárně naučném koutku se objevil pro muže velmi zneklidňující náznak, že jsou určeni k definitnímu odstřelu. K naprosté anihilaci. A jak se z jistých zdrojů ukazuje, nemusí to trvat až tak dlouho – od oka pouhých 125 tisíc let. Kam se to hrabe na 300 milionů let, během nichž ten anihilační proces samčího chromozomu Y probíhá. Anebo je to ještě jinak? Pojďme se na to podívat do genetického „breviáře“ Marka Hendersona – a neházejme flintu do žita, šance na přežití tady ještě jsou.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 21         


Muži jsou geneticky modifikované ženy


Milí mužové, pojďme si konečně vyložit karty na stůl či napít se ze soudku pravého vína, které by klidně mohlo být amontilladského typu. Vědecky bylo dokázáno, že muži jsou geneticky modifikované ženy, čemuž vděčí samotářskému a zdegenerovanému chromozomu. Doteď jsem o tom nebyl zpraven, ačkoli populárně naučnými knížkami brouzdám už nějaký ten rok jako pirát na rozbouřeném moři. Konečně mi to docvaklo, když jsem si přečetl sedmadvacátou a osmadvacátou kapitolku z Hendersonova genetického breviáře. Konečně? No, ve skutečnosti až tak úplně ne. Podvědomě jsem to tušil již ve velmi raném dětském věku, když jsem vynaložil nezměrné úsilí, aby ze mne dvě ženy, z nichž jedna byla přímo mojí mámou, neservaly sukničku. Kdyby se tohohle zavčasu dopídil Alexandr Veliký, zabalil by svoje vojevůdcovská fidlátka, pořídil si sukničku a třetí Dareios, jenž byl natolik hloupý, že by se něčeho takového nedopídil ani náhodou, by se i nadále mohl věnovat svým perským dobyvačným radovánkám.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


Klonování lidí


Chtěli byste mít svůj klon? Mám na mysli reprodukci sebe sama, v níž se znovuzrodíte poté, když už váš úděl je zemřít. Nad touto myšlenkou jsem už mnohokráte zalevitoval. Představa je úžasná. Prostě už se vám v těle vybily baterky, tak bez jakýchkoli problémů se přemístíte do nového těla s čerstvými baterkami. Mně se to líbí a následující text tomu odporuje. Kde je pravda, to vážně v této chvíli netuším. Vím jenom jedno: Klonování soudobého nárůstu zdegenerovaných deprivantů by se mi ani za mák nelíbilo.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 14         


Zelená (přírodní) chemie - Biomimetika


Doba jedová 3 od Stacy Malkanové je orientovaná především na kosmetiku, což není ani náhodou šálek mého čaje. Obsahuje však řadu velmi zajímavých postřehů týkajících se průmyslového znečišťování nejen našich organizmů jedovatými a nezřídka i rakovinotvornými látkami, syntetickými chemikáliemi petrochemického původu (viz Soudobá chemická zátěž našeho organizmu). Nejen do kosmetiky, ale i do potravin a dalších produktů se za účelem snadnějšího zisku cpou umělé chemické látky, jež se v přírodě ještě relativně nedávno nevyskytovaly a na něž nejsou živočichové, tedy i my, vůbec adaptováni. Je to příliš prudká změna v našem životním prostředí, která zcela zákonitě pro nás i jiné živočichy, a vlastně i pro celou přírodu, vede k velmi nelibým a nebezpečným důsledkům. Mnohem pozvolnějším a dostatečně adaptabilnějším evolučním vývojem nám však příroda nabízí spoustu našemu zdraví prospěšnějších a všeobecně bezpečnějších prostředků, metod a inspirací. Jen je třeba se kolem sebe dívat, přemýšlet a analyzovat to, co už tady vlastně dávno a zcela přirozeně je. A přitom to je někdy tak snadné. Jenže lidé zapojeni do velkého byznysu to vidí jinak. A si tak, jak to s bohulibou nadutostí prezentoval náš předchozí prezident prohlášením, že naše planeta není zelená, ale modrá. Domnívám se, že slovem „modrá“ nemyslel „jedovatá“, jelikož jeho obzor až tak daleko nesahá, ale prachy, peníze, jejichž špínu přece nelze rozeznat a ani se od ní nijak očistit.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 15         


Soudobá chemická zátěž našeho organizmu


Z Doby jedové číslo 3 jsem zde zatím prezentoval pouze jediný příspěvek - Bořiči mýtů o kráse. Nedávno jsem jel metrem a pozorně si tuto knížku pročítal. Proti mně si sedla jedna mladší žena s obličejem velmi silně omítnutým kosmetickým „brizolitem“. A tak jsem jí ukázal obal knížky, abych ji upozornil, cože to na svém obličeji má vymalováno. Jak se zatvářila, to jsem nepoznal, přes ten tlustý „brizolit“ to není ani možné. Dnes tedy přicházím s druhým příspěvkem z DJ3, abychom si tu chemickou situaci vyjasnili.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 16         


Splašené vesmíry


Přišel čas, abych se definitivně rozloučil s velmi podnětnou procházkou galerií vesmírných modelů od Johna D. Barrowa. K tomuto účelu jsem použil několik výňatků z poslední kapitoly zmíněné knížky, která se nazývá stejně jako název tohoto příspěvku. Psaní populárně naučných knížek Johna D. Barrowa se mi velmi líbí, protože jejich autor to umí velmi uchopitelně, vzletně, literárně, podnětně atd., čemuž mi nezbývá než se klanět, ačkoli o něco podobného se též snažím. V posledním přívěšku této kosmologické galerie nenaleznete pouze jeden klikací odkaz. Vše už tu bylo řečeno, a pokud se vám některé termíny nebudou zdát zcela uchopitelné, tak si to můžete zopakovat v primárních a sekundárních odkazech uvedených v pojednání Falešné vesmíry – Simulovaná realita I.  

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 16         


«   1  2  3  4  5  6    7    8  9  10  11 . . . . . . . . . .  48  49  50  51  52   »