Populárně naučný koutek


« strana 9 »

Splašené vesmíry


Přišel čas, abych se definitivně rozloučil s velmi podnětnou procházkou galerií vesmírných modelů od Johna D. Barrowa. K tomuto účelu jsem použil několik výňatků z poslední kapitoly zmíněné knížky, která se nazývá stejně jako název tohoto příspěvku. Psaní populárně naučných knížek Johna D. Barrowa se mi velmi líbí, protože jejich autor to umí velmi uchopitelně, vzletně, literárně, podnětně atd., čemuž mi nezbývá než se klanět, ačkoli o něco podobného se též snažím. V posledním přívěšku této kosmologické galerie nenaleznete pouze jeden klikací odkaz. Vše už tu bylo řečeno, a pokud se vám některé termíny nebudou zdát zcela uchopitelné, tak si to můžete zopakovat v primárních a sekundárních odkazech uvedených v pojednání Falešné vesmíry – Simulovaná realita I.  

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 16         


Kde ťa ludé berú?


Dobrý teoretik věrnosti a praktik lásky Ludvík Vaculík píše v Posledním slově (LN 29. 7. 2014): Na věrnost není nárok: na úctu a dodržení životních závazků ano… Věrnost nemůžeme žádat, můžeme si ji přát. Vzniká tím, že se uděluje. Je založena na tom, že ji potřebuje ten věrný… Je tu jedna věc, o níž by měl mluvit někdo moudřejší. Že i v pěkném vztahu vyskytne se porucha způsobená pudy těla. Věrnost takovou poruchu přečká….

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 11         


Propylenglykol a další jedy či zbytečné operace, jimiž jsme tak vehementně oblažováni


Z Doby jedové 4 (DJ 4) od Sherrill Sellmanové jsem zde předložil už celou řadu výňatků, poslední se věnoval zázračné molekule glutation. Knížka však obsahuje poměrně dlouhý doslov její překladatelky Hanky Synkové, absolventky Institutu životního stylu, jenž se jmenuje Postřehy k vydání pro české čtenáře od Hanky Synkové. Zde je několik postřehů z první části těchto Postřehů:

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


Glutation – zázračná molekula pro dlouhověkost


Z nedávných statistik vyplývá, že se nejrychleji rozrůstá věková skupina stoletých lidí. Jaké je tajemství dlouhého a zdravého života? Jednu z odpovědí lze možná nalézt v přítomnosti glutationu – malé, leč velmi účinné molekuly, která se tvoří v každé buňce lidského těla. Ačkoli glutation není tak známý jako jiné, častěji zmiňované živiny, například vitamin C a E, rozhodně se jedná o zázračnou molekulu. Badatelé zjistili, že průměrná aktivita glutationu je u stoletých lidí výrazně vyšší než u těch mladších. Několik studií dospělo k závěru, že vysoká hladina glutationu souvisí se zvýšeným přežitím.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Imunitní systém


I přes ne zcela příznivě přijaté poslední pojednání z Doby jedové 4, Nechť je tvá strava tvým lékem – Salba chia, jsem se nenechal odradit a přicházím s dalším. Ta knížka totiž obsahuje velmi zajímavé poznatky týkající se mimo jiné naší zdravé či nezdravé, přírodní, umělé, jedovaté atd. stravy, že se tomu nedá vyhnout širokým obloukem.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Nechť je tvá strava tvým lékem – Salba chia


Je pátek, blázni jako obvykle mají svátek, i když nadměrní konzumenti ohromných porcí téměř bezobsažných potravin ho mají každý den. Někdy si připadám jako ve velkovýkrmně. Když chodím s kolegy do nedaleké restaurace na oběd, mám občas takový problém, že to, co mi tam jako štamgastovi s bezpochyby dobráckým úmyslem dají na talíř, je skoro větší než obsah mého trávicího traktu, a někdy mi z toho ani není dobře. Podobně to dopadlo včera, zatímco předevčírem jsem si v Albertovi koupil dva menší sendviče s rybím obsahem, jedno nádherné jablko a k tomu rybí konzervu, a bylo mi mnohem líp. Jenže situace je mnohem horší. Budu se muset nad svými stravovacími návyky hluboce zamyslet, i přesto, že už teď jsou velmi vzdálené od „lukulských hodů“ oněch těžkotonážních konzumentů životodárně bezprizorních potravin. Pro tento pátek jsem vám připravil jeden z dalších výtažků z Doby jedové 4 (poslední byl o lécích z kohoutku), jenž se týká právě této problematiky.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 37         


«   1  2  3  4  5  6  7  8    9    10  11  12  13 . . . . . . . . . .  56  57  58  59  60   »