Archiv - Květen 2011


« strana 1 »

Nový začátek

rubrika: Poetický koutek


Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Proč v ČEZku auta nejezdí na slunce?

rubrika: Pel-mel


ČEZ se chystá vybudovat rozsáhlou síť dobíjecích stanic pro elektromobily a elektrokola. Chtělo by se říct zaplaťpánbůh za včasné prozření po desetiletí spánku. Jenže nejde o prozření a nikdo se ze snu ještě neprobudil.

Tomio Okamura


Celý článek »

komentářů: 7         


Přírodní katastrofa jménem člověk

rubrika: Pel-mel


Nadpis zahajovacího úvodníku tohoto týdne, ve kterém se májový květen překlopí do téměř letního června (v jehož polovině jsem se loni vrátil ze zdravotní dovolené), jsem do slova a do písmene převzal z názvu knížky od Franze M. Wuketitse, kterou jsem tady několikrát ocitoval a doprovodil komentáři. Vzhledem k tomu, že se kolem ní rozvinula dost urputná polemika, připojuji ještě jeden delší komentář.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Golden Brown

rubrika: Vinárna U Čerta


Kdysi v raném období své puberty jsem si oblíbil písničku Golden Brown od obskurní kapely The Stranglers.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Phaeton (Lucifer, Urmart)

rubrika: Populárně naučný koutek


Phaeton je hypotetická planeta, která se nacházela mezi Marsem a Jupiterem a v důsledku jejího rozpadu se v tomto prostoru vytvořil hlavní pás planetek (asteroidů). Planeta byla pojmenována podle Phaetona, syna boha slunce Hélia. Podle starých řeckých bájí Phaeton jednoho dne navštívil svého otce, aby se ho zeptal, jestli je opravdu jeho synem. Ten mu to potvrdil a aby mu to dokázal, řekl, aby si něco přál, že mu to splní. Phaeton si přál řídit otcův zlatý vůz, na kterém jeho otec každý den jezdí od východu k západu. Heliovi se to však nelíbilo, protože se bál, že by Phaeton vůz neuřídil, ale couvnout už nemohl. Phaeton ho skutečně neuřídil, lítal nahoru a dolů a na zemi po něm zůstávalo spáleniště. Zeus se naštval a Phaetona (Faetóna) z vozu srazil bleskem. Mrtvého Phaetona našly vodní víly a pohřbily ho.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Apokalyptická vize

rubrika: Pel-mel


Před odchodem do spánku se obvykle dívám na televizi.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Morfogenetické pole

rubrika: Populárně naučný koutek


Na úvod k ukázce z předmluvy ke knížce Trialogy na hranicích Západu jsem se zmínil o morfogenetickém poli. Tento pojem byl poprvé použitý ve 20. letech 20. století a pro dnešní den jsem vybral zkrácenou, zkombinovanou a upravenou část trialogu autorů knížky, ve kterém se tímto fenoménem zaobírají.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Proč státní kasu vysávají anonymní firmy?

rubrika: Pel-mel


Šestnáct anonymních firem v posledních třech letech vydělalo na veřejných zakázkách dohromady kolem 18,2 miliardy korun. Největším chlebodárcem anonymů byly v minulých letech Lesy ČR, ale třeba také ministerstvo obrany.

Tomio Okamura


Celý článek »

komentářů: 3         


Ideologové a proroci

rubrika: Filosofický koutek


Úvahy o dějinách lidstva jsou často poplatné ideologiím. Mnohé kulturně historické práce vycházejí z premisy, že pokrok lze chápat jako základní prvek vývoje obecně a sociokulturního vývoje zvlášť.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 28         


«     1    2  3  4   »