Archiv - Březen 2012


« strana 1 »

Satori II

rubrika: Povídání


Každý člověk se potřebuje v jistých okamžicích nějak uklidnit, odpočinout a zrelaxovat. Pokud toho není schopen, vybijí se mu baterie, napadnou ho baktérie a jeho konec je na dohled.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Monetova zahrada v Giverny

rubrika: Prezentační koutek


Claude Oscar Monet (14. 11. 1840 v Paříži – 5. 12. 1926 v Giverny) byl věhlasný francouzský impresionistický malíř a grafik. Sám stvořil zahrady kolem svého domu a s nezměrnou vášní je i zveleboval, aby se mu nakonec staly celoživotní inspirací. Už se nemusel jako jiní umělci vydávat na cesty, maloval svůj domov a zahrady a jejich atmosféru dokázal přenést na plátno.

Astra


Celý článek »

komentářů: 4         


Nesmrtelní

rubrika: Pel-mel


Autoři science fiction už dlouho s filosofy svádějí boj o způsoby, jak živým lidem vytahovat z hlavy myšlenky a ukládat je do hlav jiných lidí nebo do nějakých strojů. My ale nemusíme zacházet do žádných technických podrobností, poněvadž jeden snadný způsob, jak uchovat alespoň ty nejdůležitější myšlenky v něčí hlavě, existuje už dávno, nějakých tři tisíce let. A tento nástroj na nesmrtelnost se jmenuje kniha.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Raccoon

rubrika: Pel-mel


V názvu jsem použil anglický výraz pro mývala severního (Procyon lotor), v lidovém podání také nazývaného medvídek mýval a v angličtině racoon. Proč jsem to nazval Raccoon? Protože když jsem ho zahlédl v uvedeném zdroji, tak se mně okamžitě vybavila písnička od The Beatles Rocky Raccoon, a pak ještě jedna roztomilá příhoda s tímto medvídkem, kterou jsem zažil během svého pobytu v Sherbrooku, což je město v jižním Quebecu poblíž hranic s Vermontem, což je zase stát ve Spojených státech amerických.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Evoluce podle Darwina? - Všechno je jinak, než se zdá

rubrika: Populárně naučný koutek


Koncem února, vlastně na jeho samotném konci, který se opakuje jednou za čtyři roky, jsem tady dal vizitku velmi zajímavé populárně naučné knížky od Jaroslava Flegra, která se zabývá zamrzlou evolucí. Nyní bych se s její pomocí pokusil načrtnout, oč tam vlastně kráčí, a jako odrazový můstek použiji první kapitolu, která je ve skutečnosti předmluvou, ale jak sám autor pravil, předmluvu čte jen velmi málokdo, a tak ji označil jako první kapitolu:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Budapest

rubrika: Vinárna U Čerta


Viděl jsem tady asi před hodinou návštěvu z Budapešti a přitom jsem si vzpomněl na jednu hezkou píseň od Jethro Tull. Takže tady je i s originálním textem a já posílám do Budapešti hezký jarní pozdrav.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Chrám Sagrada Família v Barceloně

rubrika: Prezentační koutek


Chrám Sagrada Família (česky Chrám smíření zasvěcený Svaté rodině) se nachází na východním pobřeží Španělska v Barceloně. Stavební práce na něm začaly v roce 1882, trvají dodnes.

Josef Š.


Celý článek »

komentářů: 2         


Mravenec Ferdinand

rubrika: Pel-mel


K počátku tohoto týdne jsem si přichystal zajímavý esej od Stanislava Komárka, který se zabývá jednou entomologickou dětskou knížkou Ondřeje Sekory. Hlavním hrdinou této knížky je neobvyklý individualista z mravenčí říše, jehož jméno v českém provedení zní Ferda. Následující text je kompletně převzatý a nenachází se v něm žádná moje stylistická či jiná úprava:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Trapismus

rubrika: Pel-mel


Nastal nejklidnější den týdne, den odpočinku. K tomuto účelu jsem se rozhodl zařadit druhý z praktických a zábavných "myšlenkových experimentů", které jsem nalezl v pozoruhodné knížce od Martina Cohena Hrátky s myslí... První z nich se týkal "plazího mozku" a ten dnešní se týká toho, abyste si zkusili s nikým nemluvit. Bude to takové nedělní trapistické ticho.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Ticho

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Je tady nějaké ticho.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


«     1    2  3  4  5   »