Archiv - Prosinec 2013


« strana 1 »

2014

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Přesně před rokem jsem napsal silvestrovské pozdravení, jehož název se liší od toho dnešního pouze v poslední číslici. Vyplkal jsem v něm takové ty běžné silvestrovské ptákoviny, mezi nimiž bylo i upozornění, že by se koncem právě odcházejícího roku měla na obloze objevit kometa, jejíž záře bude úspěšně soupeřit se září Měsíce v úplňku. Neobjevila se. Rozpadla se někde v tichosti a nedala o sobě vědět ani jediným bliknutím.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 105         


A jací jsme byli? (Joseph A. Tainter: Kolapsy složitých společností)

rubrika: Pel-mel


Tak poctivou, věcnou, logicky nesmlouvavou knihu jsem dávno nedržela v ruce. Její autor, Joseph A. Tainter, americký antropolog a historik, napsal Kolapsy už v roce 1988. Mimo svět přísně vědecké literatury se čtenář málokdy setká s autorem, jenž by alespoň skrytě nepřitahoval pozornost k vlastním odborným kvalitám a neprojevoval snahu nenápadně zdůraznit, že právě on věc vidí jediným správným způsobem. Důsledné vycházení z faktů, pečlivé rozlišování názorů a teorií, srovnávání, hledání jejich kladů i záporů, hodnocení, nadhled, grafy, mapy, tabulky -  to vše je pro Taintera příznačné. Právě tak jako polemika s obecně rozšířeným pesimistickým názorem na vývoj složitých společností. Přitom se Tainter pokusil formulovat všeobecnou teorii kolapsu a vyvodit z ní závěry pro současnost. Své dílo považuje za dílo archeologické, historické a sociálně teoretické.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 14         


Kdo nakonec vyhrál studenou válku

rubrika: Pel-mel


Někdy v září roku 2009 jsem vyplodil krátkou úvahu podnícenou vývojem mafiánského kapitalismu nejen u nás, ale v podstatě ve všech zemích bývalého socialistického bloku, obzvláště pak v Rusku. V ní jsem se pokusil velmi letmých způsobem zrekapitulovat, co se nám zde podařilo po pádu totalitního režimu vybudovat a hlavně, kdo z toho nejvíc vytěžil, kdo nakonec vyhrál studenou válku. S blížícím se koncem roku, kdy narůstá rekapitulační průjem, jsem se rozhodl tuto již více jak čtyři roky starou úvahu oprášit na Neviditelném čertovi. Kromě pravopisných oprav a drobných stylistických úprav jsem na ní nezměnil vůbec nic. Jak jsem ji tenkrát napsal, tak ji zde dnes předkládám. Možná jí budete v některých směrech oponovat, možná bych se k té oponentuře tak trochu přidal sám, domnívám se však, že nic podstatného bych na ní neměnil. V každém případě ji můžete brát jenom jako takový střípek do mozaiky, jenž můžete dle svého naturelu náležitě rozvinout.   

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Vánoční procházky roku 2013

rubrika: Povídání


Vánoce skončily, včera jsem je tady mrštně zrekapituloval, přičemž jsem se v závěru pouze letmo zmínil o svých dvou vánočních výpravách s vetchým slibem, že o nich něco napíšu. To jsem si ale pěkně naběhl na své vlastní vidle. Inu co, sliby, byť vetché, se mají plnit, a mně nezbývá, než se s těmi svými vidlemi tak nějak po čertovsku poprat.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 21         


Soudobé Vánoce po česku

rubrika: Pel-mel


Soudobé Vánoce, Svátky klidu, se dnes slaví nejen po česku poněkud jinak. Pokusím se několika postřehy naznačit, jak jsem ty báječné oslavy Svátků klidu prožil či spíše přežil. 

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 15         


Sníh

rubrika: Poetický koutek


Vladimír Holan


Celý článek »

komentářů: 13         


Půjdeme spát až ráno

rubrika: Poetický koutek


(Až kohout zakokrhá)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Tichá noc

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Nikdy jsem zde neprojevoval nějakou zjevnou náklonnost k  jakékoli křesťanské církvi. Byly doby, jež jsem zde reflektoval především někdy na počátku Filosofického koutku, kdy jsem poměrně dost výrazně čerpal z buddhismu a jeho odnoží. Tento buddhistický zdroj jsem však spíš než náboženství vnímal jako nějakou přírodní duchovní filosofii. Dnešní Štědrý den se v převážně křesťanském prostoru považuje za vstupní bránu do Vánočních svátků, které jsou věnovány narození úhelného křesťanského kamene (symbolu) v podobě Ježíše Krista.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 16         


«     1    2  3  4   »