Archiv - Únor 2013


« strana 1 »

Lidé ve dvojím balení

rubrika: Pel-mel


Po relativně dlouhé době se opět vracím k chybám v matrix, o nichž píše Grazyna Fosarová a Franz Bludorf. Svou včerejší předjarní poetickou vsuvku jsem zakončil konstatováním, že jsem potkal sám sebe. Byla to samozřejmě básnická nadsázka, nicméně mě napadlo, jak bych se cítil, kdybych skutečně, tedy fyzicky, potkal sám sebe, kdybych potkal svého dvojníka, ne napodobeninu, ale skutečného dvojníka. Co si o tom myslí výše zmínění autoři níže zmíněného zdroje, z něhož jsem tady naposledy dával V časoprostorovém vakuu - Kroky do nicoty (s fyzikálním pozadím), předkládám se svými poznámkami. Poznámky autorů jsou jednoznačně označeny.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Předjarní

rubrika: Poetický koutek


Poslední neděli jsem vyrazil na svoji první předjarní procházku.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Kořen mládí a nesmrtelnosti (?)

rubrika: Populárně naučný koutek


Chtěli byste být věčně mladí a nesmrtelní? Nedávno jsem viděl film, ve kterém se neplatilo penězi, ale časem. V pětadvaceti letech se vám jistým genetickým zásahem zastavilo stárnutí vašeho fyzického nosiče (těla), a pak jste mohli žít věčně. Jedinou podmínkou bylo mít k dispozici čas, který se zobrazoval na ciferníku na vaší ruce a který se dal získat prací, časovými machinacemi, dědictvím, krádežemi atd. Ten film se jmenuje Vyměřený čas. Jedna z postav tohoto filmu, která se dožila velmi vysokého časového věku (ne fyzického, ten byl pořád pětadvacet), se jednoho dne rozhodla, že svůj život ukončí. Tělo bylo pořád stejné, ale jeho duše byla tak stará a přesycená životními zážitky, že už ji to zkrátka nebavilo. A nyní přecházím na zdroj:

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Asymetrie života VI - Všichni jsme mutanti

rubrika: Populárně naučný koutek


Dlouho předtím, než kolem roku 1830 jeden ze zakladatelů geologie Charles Leyll jasně zformuloval představu postupné transformace Země, byl rozšířen takzvaný uniformitarianismus (také princip uniformity či aktualismus). Podle něj se Země během velice dlouhých období, mnohem delších, než si člověk dokáže představit, mění pomalu a postupně. Jenže ono se to má přece jenom poněkud jinak. Na scénu přicházejí mutace.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Asymetrie života V - Z tak asymetrického počátku...

rubrika: Populárně naučný koutek


V předchozí části bylo naznačeno, jak se mohla z počátečních symetrických podmínek vyvinout asymetrie a následně pak i život. Jak to ale bylo ve skutečnosti? Nezbytné kroky jsou jasné. Na začátku potřebujeme jak levotočivé, tak pravotočivé stavební prvky. To je přirozená věc, protože Millerovy-Ureyovy experimenty s jiskrami života vytvářejí z jednoduchých chemických látek aminokyseliny obou typů ve stejném zastoupení. Podle Frankovy hypotézy potřebujeme také malou převahu jednoho typu chirálních molekul nad druhým typem. Jaké mechanismy mohly tuto drobnou počáteční nerovnováhu vyvolat?

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Psychothriller a Fénix

rubrika: Poetický koutek


Poslední únorovou sobotu jsem se rozhodl opět předělat na svůj sanitární den. Před nějakým časem jsem tento dlouholetý rituál ukončil, jenže to neznamená, že navždy. Jsou věci, které se nedají ukončit navždy. Jsou věci, které když ukončíme, tak se po čase zase vracejí. A to se může odehrát ještě mnohokrát. Tentokrát jsem se nevrátil jen ke svému sobotnímu sanitárnímu dni, ale i ke dvěma básničkám, které jsem stvořil někdy ve druhé půli posledního roku minulého století.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 38         


Viry - i život, i smrt

rubrika: Populárně naučný koutek


Opět se vracím ke Koukolíkovým mikroesejím, které se zabývají současnou vědou. Dvě z nich, které se zabývají viry, jsem spojil dohromady. Virus je velmi zvláštní organismus, drobný vnitrobuněčný cizopasník, který se nachází někde na pomezí mezi živým a neživým. Virus obsahuje bílkoviny a nukleové kyseliny a je pro něj charakteristické to, že neroste, nedělí se a ani není schopen bez cizí pomoci vyrábět energii či vytvářet vlastní bílkoviny. Rozmnožování virů probíhá tzv. replikací zhruba takto: Virus pronikne do hostitelské buňky, kde uvolní svou nukleovou kyselinu, načež dojde k její replikaci a syntéze virových bílkovin, poté se virus z buňky uvolní. A nyní následují dvě sloučené mikroeseje na toto téma.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Kurkumin

rubrika: Populárně naučný koutek


V souvislosti se zdravou výživou se pozornost badatelů v poslední době upnula zejména na skupinu látek označovaných jako polyfenoly. Sem patří extrakty z rostlin, jako jsou anthokyany, resveratrol, flavonoly, flavany a flavony, souhrnně označované jako flavonoidy. Ve fyziologických systémech fungují tyto látky rovněž synergicky, posilují vzájemně svoje příznivé působení, operují prostřednictvím receptorů a buněčných signálních kaskád, které však harmonizují a posilují, na rozdíl od různých chemických kontaminantů z prostředí nebo řady léků vyvolávajících narušení těchto procesů.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 19         


Do dáli

rubrika: Povídání


Kdysi, ale to už je hodně dávno, žil jeden muž, na jehož jméně nezáleží. Říkejme mu třeba Francesco Maggiore, protože prý se kdysi zhlédl v italské renesanci.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Chobotnice - Samá ruka samá noha

rubrika: Pel-mel


Pro dnešek jsem z hlubin zoologické zahrady Johna Lloyda a Johna Mitchinsona vylovil jeden velmi neobyčejný exemplář, přičemž valná část informací, jimiž tento exemplář bude doprovázen, by se dala zařadit do erotického šuplíku. Doufám, že samci lidského druhu si z tohoto exempláře nevezmou příklad; zároveň se však domnívám, že některé samice lidského druhu po erotických schopnostech tohoto exempláře bez jakéhokoli zaváhání a neprodleně zatouží.

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


«     1    2  3   »