Archiv - Červen 2013


« strana 1 »

Pohodlíčko ignorance

rubrika: Povídání


Když člověk nerozumí vzdálenému oboru, může si z něj vybírat jenom rozinky. Ať z historie, z psychologie, nebo z astronomie a z fyziky. Prodírat se v odborné i poloodborné literatuře úvahami a poznatky jako divokým lesem, to není k zahození, i když tajemné tajemným zůstává. A některému člověku se nerozbřeskne, ani tehdy, když mu Blýskání padající ze skříně práskne do hlavy. (Pozor, ta kniha má velice ostré rohy!)

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 21         


Nigun

rubrika: Povídání


Zcela nečekaně se nám vyvrbil další z pěkné řádky víkendů. Ten předešlý jsem věnoval synchronicitnímu rozjímání a klávesnice se mi opět synchronicitně třese. V neděli se ale možná už tak třást nebude, jelikož jak známo, nelze dvakrát vstoupit do stejné řeky. Pro dnešní sobotní čertí akvárium jsem připravil jeden velmi zvláštní příběh, který jsem převzal ze stejného synchonicitního zdroje. Synchronicita tam asi někde bude, ale pro tentokrát ji vynechám, respektive upozadím. Ten příběh, jemuž budete za chvíli čelit, je zajímavý tím, že autor zdroje tvrdí, že dodnes nemá jistotu, zda mu plně porozuměl. Troufnu si tvrdit, že se mi to povedlo na první pokus, ale výsledek vám neprozradím. Každý si z toho vezměte to, co vás nejlépe potěší.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Kam kráčíš, lidstvo? II

rubrika: Pel-mel


Po krátké přestávce přicházím s druhou částí pojednání o tom, kam kráčí lidstvo (viz Kam kráčíš, lidstvo? I). Na úvod bych ocitoval část textu od Leonarda da Vinci: „ ...a až se nasytí, začnou pro ukojení svých choutek šířit mezi všemi živými bytostmi smrt a utrpení, útisk, strach a děs. Ve své bezbřehé svévoli se dokonce budou chtít vydat k nebesům... Na zemi, pod ní nebo ve vodě nezůstane nic, co by nepronásledovali, neničili nebo neodvlékali z jedné krajiny do druhé...“ Ano, tímto směrem se zatím zcela blahosklonně ubírá lidstvo. Zde jsou další výňatky z první kapitoly knížky Od Atlantidy k duté Zemi od Viktora Farkase:      

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 29         


Don´t scratch my skin with the razor and I also miss a pair of drawers

rubrika: Povídání


Když člověk poprvé vezme do ruky hodně starou učebnici nebo příručku, zjistí, že působí víc jako umělecké dílo než jako odborný spis. Listovat českou učebnicí chemie z poloviny 19. století, to je prostě krásný zážitek. Právě tak fyzika stará sto let upoutá víc poezií než odborným obsahem. Loni v létě jsem se na staré půdě při práci vpravdě archeologické prokopala až k vrstvě, v níž se skrývala brožovaná Škola anglické konversace. Bylo po uklízení.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 16         


Jeskyně slov

rubrika: Poetický koutek


Pro dnešní den středeční přicházím s básní, jejíž název se skví zcela nahoře, a kterou jsem nenapsal, protože ji stvořil Vladimír Holan, jemuž jsem zde již věnoval Noční zjevy.

 

…v těch prvních letních muškách

přicházím s poezií

z jeskyně slov

která vás nevzkřísí

ani nezabije…

 

To byl takový nesmělý pokus vyjádřit se tak trochu poetičně, nicméně báseň Jeskyně slov mě zcela znenadání zasáhla, a já v ní našel kousek sebe…

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 14         


Pumpičkáři

rubrika: Pel-mel


Znalci novodobého dialektu jistě pochopili, že řeč bude o cyklistech. Ano, bude, ale ne jenom o nich. Řeč bude o všeobecně rozšířeném a čím dál víc rozšiřovanějším zvyku totálně obsadit nějaký prostor, totálně si ho přisvojit a totálně kašlat na cokoli, co by tomu z hlediska vyššího principu mravního bránilo.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 16         


Upozornění

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Lucifer


Před chvíli jsem z kontaktní adresy Admina (webmaster@halamky.cz)  dostal vzkaz, který byl vložen přes odkaz Zanechte mi vzkaz. Především bych chtěl upozornit, že pokud ode mne očekáváte nějakou reakci na váš vzkaz, uveďte do kontaktního formuláře svoji emailovou adresu. Pokud chcete kontaktovat Admina, napište na výše uvedenou adresu, pokud mne jinak než přes Zanechte mi vzkaz, napište na moji redakční adresu (Zardanus@seznam.cz), a kdybyste chtěli na NČ publikovat své články, tak pište tamtéž.

 

Pozn.: Tohle upozornění je míněno obecně, nejen autorovi onoho vzkazu. Zároveň jsem dospěl k závěru, že svůj redakční email budu uvádět v perexu (nahoře pod úvodním textem článku) pod svým nickem.devil

 

 


komentářů: 1         


Kam kráčíš, lidstvo? I

rubrika: Pel-mel


Při předkládání předmluvy ke knížce Od Atlantidy k duté Zemi od Viktora Farkase jsem se zmínil, že mě kromě ní velmi zaujala hned první kapitola, která se jmenuje Kam kráčíš, lidstvo? Pět minut po dvanácté, která ještě děsivějším způsobem rozebírá to, co bylo naznačeno v předmluvě a co nás čeká možná už v poměrně blízké budoucnosti. I přes neustále narůstající počet čím dál tím aktuálnějších a fakticky jednoznačně podložených hrozeb drtivá většina lidí je stále ukolébaná představou, že díky našim úžasným a stále se vylepšujícím vědeckotechnickým možnostem nás čeká „Překrásný nový svět“.

Prostý lid se topí v hromadách zábavných konzumních hraček, super a hypermarkety přetékají potravinami ze všech koutů světa, že konzumenti to v těch obrovských nákupních vozících nestačí odvážet, no a ti, kdo prostý lid tímto přívalem zboží krmí, se zabývají akorát tím, jak se co nejlépe nabalíkovat a vystavět si co nejkrásnější paláce. A zároveň myslí, že jim v podstatě nic nehrozí, protože prostému lidu mohou do těch nákupních vozíků nasypat čím dál tím levněji vyprodukované náhražky, a kdyby náhodou šlo do tuhého, jak straší hrstka nějakých pošuků, tak zalezou do svých paláců či podzemních bunkrů a v klidu, pohodlí a přepychu si počkají, až se vzduch vyčistí.

Předávám slovo Viktoru Farkasovi:      

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


Osudový příběh

rubrika: Pel-mel


Tento první letní víkend jsem se rozhodl zůstat u Jungova pozoruhodného pojmu synchronicita. A zároveň taky u stejného zdroje, z něhož jsem tuto víkendovou synchronicitu zahájil sobotním Šibalem. Pro neděli jsem vybral krátký příběh Juliána (nejspíš smyšlený), středověkého katolického svatého, příběh, který je dle autora zdroje nabitý synchronicitami. Bez ohledu na to, čím je tento příběh nabitý a zda v něm naleznete něco k zamyšlení, popřípadě i k ponaučení, je bezesporu velmi zajímavý a k nedělnímu rozjímání přiměřeně vhodný. Jmenuje se Osudový příběh, protože dle autora zdroje dokazuje, že když se ego oddá pokoře, osud člověka nakonec k jeho poslání dovede.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Šibal

rubrika: Filosofický koutek


Opět se vracím ke knížce od Davida Richo, která se zabývá nejrůznějšími sunchronicitami. Naposledy jsme tady měli Skok do vody, a dnes si povíme něco o šibalech. Jistě jste už v životě na nějakého šibala narazili, tedy na někoho, o kom jste usoudili, že je šibal. Pod tímto pojmem si různí lidé mohou představit různé lidi, v každém případě se ale vždy jedná o někoho, kdo se vás snaží nějakým způsobem obalamutit. V podání Davida Richo, a samozřejmě nejen jeho, je šibal taková zvláštní postava či událost, která o sobě nejspíš ani neví, že je šibalem, ale kterou vám nějaká ta synchronicita přihrála, aby ve vašem zájmu trochu podusila vaše ego.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


«     1    2  3   »