Archiv - Leden 2014


« strana 1 »

Bijme ho! (Střední třída)

rubrika: Pel-mel


Prezident Obama vystoupil na obranu střední třídy, která trpí neúměrným zvyšováním daní, důsledky nezaměstnanosti, zvyšováním cen a snižováním příjmů. Potíže střední třídy jako nositele stability jsou vážnými potížemi pro celou zemi. Ne, nebude následovat pojednání o politických a ekonomických problémech, jenom několik postřehů o vývoji společenské většiny, jež je zhusta opovrhována a proklínána. Vycházím z díla nobelisty Saula Bellowa, amerického židovského spisovatele (1905 – 2005), jehož rodiče přišli do Ameriky z Petrohradu. Vliv ruské literatury se u Bellowa nezapře.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 13         


Jak vznikl geniální strýček Google

rubrika: Pel-mel


Přicházím opět s Knihou vesmírů od Johna D. Barrowa, tentokrát však řeč o vesmírech nebude. Z velkého množství v ní uváděných modelů vesmírů jsem sice vybral Vesmír doktora Kasnera, o němž se možná ještě zmíním, jenže v podkapitole tomuto vesmíru věnované je psáno i o něčem jiném, u jehož zrodu, alespoň ve smyslu pojmu, Kasner stál. Řeč bude o internetovém vyhledávači nazvaném Google. Moje zkušenost s tímto vyhledávačem je taková, že když něco hledám, stačí, když mu sdělím krátké slovní spojení. Google mi hned na prvním místě předloží přesně ty odkazy, které potřebuji. Plácnu tam dvě či tři slova, která mě v této souvislosti nejdříve napadnou, a mám to. Google z mého drobného slovního pšouku dobře ví, po čem se pídím. On mi snad sídlí přímo v hlavě. 

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 27         


Rouper de Clotrimazolovy Paměti

rubrika: Povídání


Rouper de Clotrimazol byl už na tom tak bídně, že se rozhodl sepsat své Paměti. Rouser ho měla nějakou dobu na háku a zcela neskrývaně se rozhlížela po úplně jiném týpkovi. Rodinný psychiatr Chocho de Chichi von Chacha podlehl vážné profesionální úchylce, že ho museli hospitalizovat v klecovém lůžku uzavřeného oddělení jeho vlastní psychiatrické kliniky. No a strýček Gougle de Gougle emigroval do nejbližšího Seznamu. Co může člověk v tak těžkých dobách dělat než napsat své paměti. A k tomuhle závěru podnětně nezavrženíhodnému dospěl Rouper de Clotrimazol.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 31         


Logika a význam III – Omyl hazardního hráče

rubrika: Filosofický koutek


Po logickém Paradoxu holiče z filosofické dílny Bena Duprého dnes přicházím se zcela elementárním problémem, který však může zmást nejen hazardní hráče. Jedná se o tak triviální matematickou záležitost, že by s ní neměl mít problém ani absolvent základní školy. A přesto se stává, že i ne zcela primitivní lidé mohou o tuhle směšnou překážku zakopnout.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 42         


Ptolemaiův překomplikovaný vesmír a Koperníkovská revoluce

rubrika: Populárně naučný koutek


V předchozí části První modely vesmíru bylo naznačeno, že v naší sluneční soustavě, v níž planety obíhají okolo Slunce různými rychlostmi, pozorujeme ze Země podivné tvary drah ostatních planet – zdá se nám, že některé se po nějakou krátkou dobu pohybují zpět. Taková iluze vzniká díky našemu pohybu vzhledem k pozorovaným planetám. Naše oběžná rychlost je jiná než jejich, a proto občas vidíme jejich podivný protipohyb. Tento efekt potřeboval vysvětlit i Aristoteles a jeho následovníci.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Zrcadlo (O čem jsem ještě nepsala…)

rubrika: Pel-mel


Věčně roztančená Anežka neztratila úsměv ani po pěti letech dřiny se zbožím v supermarketu. Baví vás to? Ptám se. Moc ne, odpovídá a ani na chvilku se nepřestane shýbat k přepravce s kompoty.  Jinou práci po maturitě neseženu. Ale o sobotách jezdím do školy, dálkově studuju. V Praze. Snad to zvládnu.

Zajímavé. Vedle všech, kteří naříkají, že není práce, černooký Pavel nestrávil jediné prázdniny doma. Nacházel si práci na stavbách, aby finančně ulehčil rodičům a aby se mohl přihlásit na techniku. Odešel z ní po prvním semestru. Přestože první zkoušky úspěšně složil. Z domova dostával každý měsíc 2 tisíce, a i když se zdálo, že by díky podpoře mohl s penězi jakžtakž vyjít, nedokázal to. Výdaje jsou přece jen mnohem vyšší, než jak se jeví při plánování. A neustálé porovnávání s ostatními – studenty sportovci, kteří si mohou dopřát zábavu po libosti - a  občasné podezíravé pohledy, to plachý introvert neunesl. Snad měl víc bojovat? Těžko soudit. Práci si doma našel okamžitě, dnes má malé dítě, snad je šťastný. Jeho bratr mi kdysi přinesl ukázat své verše. Byly o tom, jak chodí po ulici a z oken na něj pokřikují tlusté baby poznámky o černých sviních. Kam se mám schovat? Ptá se ve své básni.  Vyprávěl mi – ne sám od sebe, to já jsem zvědavá – že kvůli různým partičkám nemůže ve městě chodit po některých ulicích, a to ani ve dne. Jako bych to slyšela i z druhé strany… A když mi popisoval další zážitky, vážně jsem přemýšlela o tom, jestli mu nemám poradit, aby se z této země odstěhoval. Pracovitý je, má dobrou vůli, neztratil by se.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 25         


První modely vesmíru

rubrika: Populárně naučný koutek


Před téměř čtrnácti dny jsem ve Vesmírné upoutávce naznačil, že z této pozoruhodné knížky od Johna D. Barrowa, která v sobě zahrnuje nepřeberné množství modelů vesmíru, od těch nejstarších po ty nejnovější, zde něco přetlumočím. Je v ní spousta inspirativních postřehů a myšlenek, kterými se brodím především při jízdě metrem. Zatím mě nejvíce zaujaly fraktálové vesmíry, antropický vesmír, vesmíry s hmotou a antihmotou či vesmíry, v nichž není nic původního, anebo kvantové vesmíry. Dřív či později se k něčemu z toho a nejspíš i něčeho jiného dostanu. Pro dnešek jsem připravil takový malý výlet k těm úplně nejstarším modelům vesmíru, přičemž hned u Aristotela se zastavím u jedné šílené filosofické úvahy, na kterou jsem v poslední době už několikrát v sobě narazil a která se ve mně opět vynořila ve chvíli, když jsem v knížce dorazil k poznámce o Aristotelově předpokladu, že náš vesmír existoval vždy a vždy existovat bude.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 37         


Mrož – Neurvalý spolustolovník

rubrika: Pel-mel


Už jste někdy stolovali s mrožem? Ne? Chyba! O mnoho jste přišli. Mrož však není jenom velmi poťouchlý spolustolovník s jistými sadistickými sklony, ale též velmi šikovný milovník, jelikož je vybaven tak důkladným a téměř nezničitelným nástrojem, že nějaká viagra mu může být i v těch nejhorších kondičních stavech naprosto ukradená. Sexuální hrátky mrožů jdou až tak daleko, že i markýz de Sade by se se svými orgiemi mohl jít nechat vycpat do nejbližšího muzea. A navíc, mroži nejsou žádní leváci, ale opravdoví praváci, umí měnit barvy asi jako naši politici (pláž plná slunících se mrožů vypadá jako náš parlament) a dlouho před lidmi objevili vakuum. Kdyby mrože potkal aristokratický jezevec, což naštěstí nehrozí, nesjpíš by se do své nory definitivně a navždy uklidil.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 27         


Logika a význam II – Paradox holiče

rubrika: Filosofický koutek


Odložme jurodivé povídání a podobně vzletné rozjímání, už se toho tady nakupilo až kriticky moc, a pojďme se opět věnovat čistě filosofické logice. První část této série byla věnována formám úsudku, druhá část se zaměří na jeden z nejvážnějších logických paradoxů, který otřásl základy matematiky a jenž se dá připodobnit k Paradoxu holiče.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


«     1    2  3  4   »