Archiv - Listopad 2014


« strana 1 »

Myšlenka

rubrika: Povídání


(Patagnostická)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Žena

rubrika: Povídání


Podstatou celého vesmíru je žena. Muž je jenom takový přívěšek ženy. Nezbytný, protože bez něho by žena své vesmírné plány nemohla uskutečnit.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Kolektivní mozek (Racionální optimista Matt Ridley)

rubrika: Pel-mel


„Optimismus lze pro selektivní upravování paměti považovat za neurologickou poruchu.“ Tato věta z Wikipedie mě pobavila ze všech charakteristik optimismu nejvíc. Jak se potom nazývá porucha, která nás nutí všechny věci a jevy okolo nás roztřídit, pojmenovat, uložit do šuplíčku s jinými „poruchami“ a pak si zamnout ruce: To jsme si dnes pěkně zaselektovali? Takový Tristan Bernard říká něco jiného: „Optimisté a pesimisté mají jednu společnou chybu: bojí se pravdy.“ Myslím, že tohle úplně neplatí pro Matta Ridleye, který napsal velmi úspěšnou knihu Racionální optimista (O evoluci prosperity). I v našem tisku už na ni vyšlo několik kladných recenzí. Chtěla bych se u této knihy zastavit dvakrát. Autorovy důvody k optimismu si ponechám napříště. Dnes několik myšlenek z kapitoly Kolektivní mozek.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 22         


Nevěřte trendům a módám

rubrika: Pel-mel


Začíná se poslední listopadový týden, od příštího pondělka se už na plné obrátky roztočí vánoční kolotoč. Tento poslední týden, který se ještě až tak nesvíjí v onom vánočním šaškecu, bych chtěl zahájit něčím podnětným, něčím, co je možné ještě zcela či alespoň dostatečně při smyslech vnímat, uchopit a pochopit. Uchopil jsem tudíž do rukou opět Malého Machiavelliho, z něhož zde naposled byl uštědřen terminační úder na solar plexus perfekcionismu, a vylovil jsem z něho pojednání o falešném vábení trendů a módních opulencí. V této souvislosti jsou velmi speciální předpovědi počasí na více než jeden či dva dny dopředu. Už třetím rokem je pro naši zeměpisnou oblast některými meteorology předpovídána arktická zima. Už dvakrát tato předpověď nevyšla. Myslíte, že se ta předpověď napotřetí konečně vyplní? Inu může. U počasí je opravdu všechno možné. Předpovědi počasí na delší dobu připomínají věštění z kávové sedliny. Jsou však i jiné předpovědi, jejichž základem není kávová sedlina, které z poněkud jiných důvodů zkrachují podobně jako ty o počasí.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 23         


Levandulová svíčka

rubrika: Povídání


Levandule je hluchavkovitá rostlina, jejíž květnatá vůně má velmi uklidňující účinky. Levandulová svíčka navíc vyzařuje uklidňující světlo, které problikává temnotami, v nichž jste něco ztratili, a v nichž můžete alespoň na chvíli to něco uklidňujícím způsobem spatřit.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 14         


Kam nechodí slunce

rubrika: Pel-mel


Pokladnice lidové moudrosti je bezedná, a tak máme jistotu, že kdykoli hrábneme do hlubin truhly, již jsme po pilných předcích zdědili, spolehlivě vytáhneme to rčení, úsloví nebo přísloví, které právě potřebujeme. Nehodí se: Vrána k vráně sedá? Tu máš: Protivy se přitahují. A těch rad! S oblibou opakujeme nejpochybnější pravdu ze všech pochybných, a sice že se naši předchůdci s minimem lékařské péče dožívali spousty let v plném zdraví a zemřeli rozesmátí u sukovitého stolu, což se poznalo podle toho, že jim z mozolnaté ruky vypadl kalíšek rosolky. Ti, kteří se nedožili ani vlastní svatby, nám neřeknou, že prášek z netopýra na kašel nezabral. Internetové rady, jak pečovat o zdraví, se svou rozporuplností i bizarností od některých „zaručených“ lidových návodů neliší. Ale na rozdíl od nich jsou produktem touhy být originální (nejlepší léky mají původ zpravidla v Orientu - a tam, panečku, znají tajemství!), jednak jsou výsledkem úsilí prodat nové léky. Nebo staré léky s novým názvem. A jejich výrobci uspějí. Právě u těch, kteří po původnosti touží. Nevadí, že si nabídky léků a léčiv co chvíli odporují, pokud jde o určení a popis účinků. Jsme totiž připraveni po nich sáhnout. Příbalový leták – to je nějaká četba! Těch nebezpečí!

„A teď, babo, raď! Já bych poradila…“

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 11         


Buďte snášenlivý k chybám a vyvarujte se perfekcionismu

rubrika: Pel-mel


V předchozí části z Malého Machiavelliho od Franka Naumanna v podobě Aktivizujte se, než dojde k nejhoršímu, jsem v perexu naznačil, že následující pojednání z této knížky již nebude její systematickou procházkou. Pro dnešek přicházím s něčím, co se nachází až téměř na jejím konci a týká se perfekcionismu. Touto chorobou trpí ne zcela zanedbatelný počet lidí, ačkoli samotný člověk vznikl právě jejím naprostým potřením. Přesto se však stále vrací a na lidské pacienty tohoto druhu může mít až sebedestrukční účinek. Horší je, že svojí perfekcionistickou mánií může takový pacient znepříjemňovat život i všem ostatním jedincům takto truchlivě neobdařeným kolem sebe. Ještě horší je, že dotyčný perfekcionista je naprosto perfektně přesvědčený, že tento způsob, jak se realizovat a jak ovlivnit své okolí, je tím nejhumanističtějším projevem, jak sobě a všem lidem vůkol prospěšně posloužit. „Bezchybný“ perfekcionista je téměř neřešitelnou fatální chybou systému lidské společnosti.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 20         


Mávnutí motýlího křídla

rubrika: Poetický koutek


(A to je ta chvíle, kdy to pochopíš)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Vesnice

rubrika: Pel-mel


Kdyby jeden z nás umřel, tak se odstěhuju na venkov, říkával populární herec pověstný svou ironií. Neupřesnil, jestli by chtěl žít v některé „okrouhlici“, „řadové vesnici“, „návesní vsi“, nebo na samotě…. Mohl si vybrat také mezi „nepravidelnou zástavbou“ typu hromadného či rozptýleného, nejlépe někde v horách. V každém případě chtěl na venkově určitě najít klid, možná i zapomnění. Jenomže vesničtí mládenci už hodně dávno vyměnili koně za motorky a za auta a vysedávají u počítače, aniž by se nechávali zlákat přírodními krásami. Vzhledem k rušení autobusových spojů by také normální život na vsi nebyl bez auta možný. Venkovský život není vždycky pohodlný, ale tam, kde na svobodě ubírá, tam na druhé straně svobody přidává.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 30         


«     1    2   »