Archiv - Červenec 2014


« strana 1 »

Propylenglykol a další jedy či zbytečné operace, jimiž jsme tak vehementně oblažováni

rubrika: Populárně naučný koutek


Z Doby jedové 4 (DJ 4) od Sherrill Sellmanové jsem zde předložil už celou řadu výňatků, poslední se věnoval zázračné molekule glutation. Knížka však obsahuje poměrně dlouhý doslov její překladatelky Hanky Synkové, absolventky Institutu životního stylu, jenž se jmenuje Postřehy k vydání pro české čtenáře od Hanky Synkové. Zde je několik postřehů z první části těchto Postřehů:

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


Pozdě v noci k ránu

rubrika: Poetický koutek


(Litomyšlená)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 38         


Glutation – zázračná molekula pro dlouhověkost

rubrika: Populárně naučný koutek


Z nedávných statistik vyplývá, že se nejrychleji rozrůstá věková skupina stoletých lidí. Jaké je tajemství dlouhého a zdravého života? Jednu z odpovědí lze možná nalézt v přítomnosti glutationu – malé, leč velmi účinné molekuly, která se tvoří v každé buňce lidského těla. Ačkoli glutation není tak známý jako jiné, častěji zmiňované živiny, například vitamin C a E, rozhodně se jedná o zázračnou molekulu. Badatelé zjistili, že průměrná aktivita glutationu je u stoletých lidí výrazně vyšší než u těch mladších. Několik studií dospělo k závěru, že vysoká hladina glutationu souvisí se zvýšeným přežitím.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Krvavý román

rubrika: Pel-mel


Josef Váchal, osobitý umělec a filozof, vydal Krvavý román nejprve jako sedmnáct exemplářů pro přátele. Ve své knize namíchal všechno, čím se tzv. lidové čtení vyznačuje. První část knihy ale tvoří pojednání o „krvavém románu“.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 19         


Červencová prostřední

rubrika: Poetický koutek


(Dialogová)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Poloviční letní odstávka Neviditelného čerta

rubrika: Pel-mel


Léto se nám zvolna dotrmácelo do své střední části, jež se nachází zhruba v polovině prázdnin, a to je doba nárůstu letních dovolených. I já si teď budu nějaký ten dovolený úsek léta vybírat a vzhledem k tomu, že dovolená je něco jako prodloužení neděle, kdy se člověk věnuje nedělání běžných týdenních věcí, ale dělání něčeho úplně jiného, popřípadě vůbec ničeho s výjimkou naprostého odpočívání, vyhlašuji poloviční letní odstávku Neviditelného čerta. Budou se zde objevovat články, ale s poloviční frekvencí čili obden, přičemž může dojít i k dvoudennímu výpadku. Něco podobného se zde obvykle odehrávalo v období počínajícím krátce před Vánocemi a končícím krátce po Novém roce. Netýká se to posledních Vánoc, tehdy NČ jel na plný výkon.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 28         


Třešní je málo

rubrika: Pel-mel


Pořád jsem si říkala, proč je ke koupi tak málo třešní, když právě běží jejich sezóna. Vždyť se podobná situace opakuje už několik let. A čím to, že pokud už jsou k mání, nestojí ani 100 Kč. Jen 99 (správně: necelých 100…). Ale už to vím. Třešně nemůžou být na trhu, protože jsou na dortech v novinách a v časopisech. Novináři, ty pověstné hyeny, přislazují čtenářský dojem nabídkou dortů s třešněmi v textech o koaličních jednáních, o dění v oválné pracovně, třešničky i třešinky na dortu doprovázejí reportáže z cest k severnímu pólu, ba i zprávy o krutostech v Somálsku a v Sýrii. Fruktózně peckovitě nenasytní zpravodajci! U některých z nich se toto oblé zdobení zardívá v jednom článku i třikrát. Nejspíš mají nějaké utajené dohody s čínskými sadaři, protože dávno nevěřím, že by toto vzácné ovoce červenalo někde jinde než tam, kde dovedou udělat rychlý proces nejen se špačky. Než se třešně přikutálí, jejich cena pořádně vzroste. Ještě buďme rádi, že žijeme ve střední Evropě!

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 17         


Nedokončená

rubrika: Poetický koutek


V předchozím příspěvku do Poetického koutku, který vyšel v pondělí, jsem naznačil, že den předtím, v neděli, jsem pocítil nutkání tento z řetězu utržený červenec zklidnit něčím poetickým. Naznačil jsem, že se mi náhle vybavilo 52 hořkých balad věčného studenta Roberta Davida od Vítězslava Nezvala. Podstatu toho náhlého vybavení jsem pak odhalil až ve svém komentáři. Prvotní nutkání totiž směřovalo k Oldřichu Mikuláškovi a jeho Trůnní řeči Agogha krále, lítosti krále a smutku. Dnes však nepřicházím s Agoghem, ale s jedním Mikuláškovým nekrologem jménem Nedokončená. Proč? Vysvětlím.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Imunitní systém

rubrika: Populárně naučný koutek


I přes ne zcela příznivě přijaté poslední pojednání z Doby jedové 4, Nechť je tvá strava tvým lékem – Salba chia, jsem se nenechal odradit a přicházím s dalším. Ta knížka totiž obsahuje velmi zajímavé poznatky týkající se mimo jiné naší zdravé či nezdravé, přírodní, umělé, jedovaté atd. stravy, že se tomu nedá vyhnout širokým obloukem.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Do třináctých komnat (Clark Heinrich: Magické houby v náboženství a alchymii)

rubrika: Pel-mel


Když bylo Clarkovi Heinrichovi pět let, přišel za ním večer do pokoje strýček pastor a přiměl jej, aby oslovil Ježíše a požádal ho, aby žil navždy v jeho srdci. Pro autora předkládané knihy to byl děsivý zážitek. Představoval si, že Ježíš sídlí v jeho těle, a byl šťastný, když později pochopil, že pánem svého těla je pouze on sám. Do té doby se bál smrti a toho, jak mu v knize hříchů přibývají černé puntíky. Trpěl chorobným strachem ze ztráty všeho a všech. Až dospěl k poznání, že musí najít vlastní pravdu, jinak by prožil život v zoufalství a také - v nudě.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 8         


«     1    2  3   »