Archiv - Květen 2015


« strana 1 »

Báseň léta

rubrika: Poetický koutek


Dnes skončí jarní kvetoucí Máj a zítra započne léto. Meteorologické léto. Jeho červnová část. I ta bude rozkvetlá, ovšem na mnohem propracovanější bázi. A též nám začnou dozrávat první plody, třešně. Stačí jen otočit list kalendáře, a najednou jsme úplně jinde. Vážně nás ten kalendář tak uzurpuje? Meteorologové v tom mají jasno, astronomové též, ale s jednadvaceti denním zpožděním. Já též, přibližně se stoletým zpožděním.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Medicínsko-průmyslový komplex – Nová církev (spása těl)

rubrika: Pel-mel


V řadě indoevropských jazyků je slovo zdraví téměř totéž jako slovo spása. Je příznačné, že v dnešní době zaujímá medicína, či lépe řečeno medicínsko-průmyslový komplex (MPK), sestávající se z lékařských fakult univerzit, škol pro pomocný medicínský a technický personál, nemocnic, poliklinik a dalších zdravotnických zařízení, nemocenských pojišťoven, firem vyrábějících léky a zdravotnickou techniku a dalších podobných institucí, ve společnosti to místo, které kdysi zaujímala církev.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Demokracie

rubrika: Slovo Neviditelného čerta


Pojednou jsem si uvědomil, že už dlouho tady nebylo ukápnuto do rubriky Slovo Neviditelného čerta. Toto nechutné opomenutí tak důležitého jádra, na němž zde stavím, jsem se rozhodl bleskurychle napravit, ovšem ne mými, ale slovy prokletého básníka Jeana Nicolase Arthura Rimbauda. Vzhledem k tomu, jak čím dál tím urputněji vnímám současné peripetie našeho blahosklonně demokratického světa, mohu zcela bezpodmínečně odpřisáhnout, že Rimbaudovo slovo níže uvedené je i mým slovem. Ještě níže uvedený hudební doprovod je takovou ranou z milosti.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 13         


Filosofie hodného psychopata

rubrika: Filosofický koutek


Po předchozí analýze z Psychopatova průvodce na cestě k úspěchu co je hodný, zlý a roztomilý psychopat, přicházím s obšírnějším pojednáním z téhož zdroje, jež by vám mělo objasnit, alespoň doufám, z čeho vyvěrá filosofie „hodného psychopata“. Kapitola, z níž jsem tento komprimovaný souhrn vytvořil, se jmenuje Manifest hodného psychopata. Vzhledem k tomu, že finální produkt toho manifestu jsem zatím vynechal, zaměnil jsem ho v názvu za filosofii.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 1         


Světlonošovy víkendové střípky a střepiny 4 - Pejsek s deštníkem

rubrika: Pel-mel


Rozhodl jsem se oživit své víkendové střípky a střepiny. Poslední zde byly před necelým rokem, a pokud si na slovo „poslední“ kliknete, zjistíte, proč jsou tyhle ve skutečnosti páté. K standardnímu názvu těchto víkendovin jsem přidal přídomek v podobě pejska s deštníkem, jelikož je velmi roztomilý. Učinil jsem tak ze dvou důvodů. Tím prvním je snaha neodradit vás od následující četby s myšlenkou, že si zase budu na něco stěžovat. Nejsem stěžovatel, ale pozorovatel, což bývá někdy zcela nepochopitelně zaměňováno. Tím druhým je fakt, že pejsek s deštníkem se objeví hned v úvodu, což je jistě velmi dobrá zpráva, tou nedobrou je, že místo deštníku v pacičce bude navlečen do promočeného oblečku.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Infantilní mašíblové

rubrika: Pel-mel


Mašíblové byli vždycky. I ve středověku (jsou popsáni v literatuře) i předtím - o těch se aspoň ságy tradují. Najdete je v japonské literatuře i čínské. Popisuje je zčásti i Jonathan Swift v Gulliverových cestách. Myslím, že se ona infantilnost nedá popsat jako izolovaný jev. Souvisí se společností jako takovou a tu přece tvoří lidé. My.

 

Starý Kocour


Celý článek »

komentářů: 9         


Věčné dětství

rubrika: Pel-mel


Už drahnou dobu jsem tady upozorňoval na různé aspekty něčeho, čemu jsem začal říkat „šílenství doby“. (Žádné odkazy zpět do nitra NČ nečekejte, nejste přece malé děti, nebudu vás vodit za ručičku, najděte si to sami.) Do rukou se mi právě dostala čerstvě vyšlá knížka (viz zdroj) od českého biologa, filosofa a spisovatele Stanislava Komárka (Najděte si ho sami, i na NČ už byl zmíněn nejen mnou.), v níž jsem hned při prvním prolistování narazil na zajímavou pasáž týkající se infantilizace společnosti, což je bezpochyby jedním ze základním kamínků onoho šílenství současné doby. Nejdříve vám překlopím s mírnými úpravami většinu této pasáže, a pak se přihlásím se svým vlastním slovním průjmem dítěte relativně nedávno dorostlého do stavu dospělosti. Leccos už jsem vnímal dříve, viz ty husitské krasojízdy na hradby šílené doby, ale teprve v poslední době se mi to tak nějak scvaklo do pevného monolitu.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


A nikdo v krajině němé

rubrika: Poetický koutek


(Ne vy už, ale my!)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«     1    2   »