Archiv - Leden 2016


« strana 1 »

Ztrácím se

rubrika: Poetický koutek


(V nedohlednu)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 24         


Nezištný vrah Bill Harrigan

rubrika: Povídání


Dnešní povídání jsem přenechal knížce od Jorge Luis Borgese Obecné dějiny hanebnosti, z níž jsem tady naposledy vypreparoval Inkoustové zrcadlo. Je to stručné literárně opentlené zpracování životopisu věhlasného pistolníka Billyho the Kida. Jeho pravé jméno bylo Henry McCarty, ale když ve svých čtrnácti letech odpráskl svého prvního zákazníka, z téměř zakřiknutého mládence, vlastně ještě dítěte pocházejícího ze sklepení jednoho newyorského činžáku, se začal klubat neohrožený pistolník Divokého Západu. Henry McCarty používal řadu různých pseudonymů, jestli k nim patřil Bill Harrigan, nepodařilo se mi dopátrat (moc jsem se s tím nepáral). Možná ano, možná si ho Jorge Luis Borges vymyslel. Něco málo jsem z té povídky odpreparoval a níže předložený zbytek lehce poupravil.

 

Takže hadr nahoru a kolty proklatě nízko u pasu.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 12         


Jak se stát neviditelným III

rubrika: Pel-mel


Někdy mám pocit, že bych chtěl být neviditelným. V předchozí části tohoto seriálu, jehož konec je viditelně na dosah, možná už v podobě této třetí části, jsem dospěl k tibetskému výcviku, jemuž se říká tantra jóga. Dospěl písemně, ne však psychicky a fyzicky, což mi dělá starosti, ale možná existuje i jiný způsob jak tohoto blaženého stavu dosíci. Ženy by mohly poradit, ale obvykle se k tomu nemají. Ony totiž moc dobře vědí, že muže nesmí ztratit z očí, ale jim to mohou činit, kdykoli se jim zachce, aby si je mohly ještě lépe vychutnávat.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Seifertovská

rubrika: Poetický koutek


(Déjà vu)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 8         


Princezna Bajka

rubrika: Pohádky


(Někdy i Pohádka)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Jak se stát neviditelným II

rubrika: Pel-mel


Téměř bezodkladně – pouze s jednodenním zpožděním, což je na Neviditelném čertovi už po nějaký čas standardní frekvence vypouštění dalších příspěvků, přičemž není vyloučeno, že se může ještě snížit, popřípadě stát se naprosto nepravidelnou, což je vlastně vpravo nahoře už od počátků NČ vypíchnuto – přicházím s druhou částí miniseriálu o neviditelnosti, jenž k NČ tak nějak zcela viditelně patří, jež téměř automaticky navazuje na první část, a zároveň chci říci, že se zatím k tomuto tématu nebudu nějak individuálně vyjadřovat, ačkoliv bych mohl, ale nechám si to na někdy jindy, možná na nikdy, to když upadnu do naprosté neviditelnosti, čehož se samozřejmě zcela viditelně obávám.

Konec první věty a zároveň i celého perexu.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Jak se stát neviditelným I

rubrika: Pel-mel


Představa, že se pomocí nějakých magických kouzel či okultních sil můžete stát neviditelnými, vás nejspíš rozesměje jako postava Sirael v dvoudílném filmu Císařův pekař – Pekařův císař. Sirael byla pouze taková blamáž či udička na císaře Rudofla II., ačkoli magistr Kelly, který si takto s císařem pohrál, se ve filmu přinejmenším jednou zneviditelnil. Ve filmu se dá zneviditelnit všechno, otázka ale zní: Můžete se skutečně stát neviditelnými? Autor Zdroje, na nějž jsem tady počátkem prosince loňského roku upozornil v příspěvku Jak být neviditelný, se domnívá, že ano. Ve své knize to dokladuje jak historickou exkurzí až někam do starověkého Egypta, zmiňuje též alchymisty či rosikruciány apod., tak pozoruhodnými příběhy z nedaleké minulosti či přítomnosti. V knížce se nachází celá řada zajímavých podnětů, jak se k této otázce postavit. Občas jsem měl však problém, jak skloubit či interpretovat nejrůznější pasáže, jelikož se autor pohybuje od jakéhosi okultismu po vzoru magistr Kelly ve výše zmíněném filmu po argumenty docela realisticky ukotvené. Nějakou dobu jsem váhal, jestli s tím oblažím Neviditelného čerta, ale nakonec jsem se rozhodl, že ano. Zde je tedy první extrakt z této knížky, další díly budou následovat. V první dílu se omezím pouze na občas trochu přeformulované pasáže, které mě zaujaly. Vlastní úvahy si nechám na později, tedy pokud se mezitím kompletně nezneviditelním.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


Pohádkové střípky

rubrika: Pohádky


Pro tento víkend jsem pro vás připravil pár střípků ze svého pohádkového archivu. Jedná se o někdy až velmi stručné vianovštiny, které ze mne vypadly na jeden zátah, aniž bych se zajímal o jejich literární kvalitu za účelem stát se slavným spisovatelem. Myslím, že Boris Vian tímto způsobem přistupoval k valné části svých psacích počinků, ale, a to je třeba zdůraznit, mnohem obsažněji, jelikož pocházel z velmi bohaté rodiny, a tak na to měl dost času. Původ mých pohádkových střípků byl hlavním důvodem, proč jsem je tady až dosud nezařadil do rubriky Pohádky. Vlastně nikam, ačkoli střípek O malém žlutém kuřátku se zde objevil v jednom mém komentáři (najděte si ho sami). Jenže během víkendu, jak alespoň hlásají meteorologové, má udeřit mráz, a tak mě napadlo, že by vás ty pohádkové střípky mohly zahřát.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Dědčí jarmark

rubrika: Povídání


Na obzoru druhé poloviny ledna se prý začíná rýsovat mráz, což by jistě bylo velmi přínosné, jelikož některý dotěrný hmyz by zredukoval svůj počet, ale nechme se překvapit. Předpovědi meteorologů bývají někdy, někdy až velmi často, nahnuté jako ta slavná věž v Pise. Zatím se však, alespoň tady v Práglu, nijak zvlášť nechumelí, na Vltavě se nebruslí a na Hradčanech se nestaví iglú.

A proto přicházím s dalším a velmi poetickým příspěvkem do koutku Povídání, avšak ne se svým. Ještě než udeří ten mráz a i Prahu zasypou tuny sněhu, tedy pokud to meteorologové myslí vážně, tak bych se s vámi podělil o jeden výňatek z knížky Borise Viana, která se nazývá Srdcerváč.

V mých výrazně mladších letech představoval Boris Vian někdy až přímo literární vlajkovou loď. Už jsem tady předložil řadu výňatků z jeho tvorby – připomenul bych pouze Láska je slepá a Kubohnát a Sláva. A právě ta druhá připomínka se týká toho, co vám dnes předkládám, jelikož je ze stejné knížky. Popisuje situaci, když se hlavní hrdina, Kubohnát, vydává na cestu mezi prostý lid, aby něco vyřídil či obstaral, a přitom narazí na dědčí jarmark.

Tak si to užijte, aby vás mráz nezastihl nepřipravené.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


«     1    2   »