Archiv - Duben 2017


« strana 1 »

Pálení čarodějnic

rubrika: Pel-mel


Už je to tady zase na spadnutí. Co? No přece pálení čarodějnic, jež se bude stejně jako každým rokem odehrávat na sklonku posledního dne měsíce dubna, jenž letos připadá na poslední den tohoto týdnu, jemuž se říká neděle. Ačkoli by se v neděli nemělo dělat nic, tedy přinejmenším nic závažného, tak tuto neděli se budou vážit čarodějnice nad plameny půlnočních ohnišť – přesněji řečeno smažit čili pálit. Zároveň přitom nastane první den měsíce lásky, letos v pondělí, jemuž věnoval Karel Hynek Mácha svoji nejslavnější báseň Máj, na jejímž počátku se praví, že nastal „lásky čas“. Jak to skončilo, pečliví čtenáři této Máchovy básnické etudy jistě ví, jelikož se jedná o jeden z nejděsivějších básnických thrillerů či přímo hororů, s nímž nemají šanci soutěžit ani Ptáci od Alfreda Hitchcocka. Lepší je tedy četbu Máchova Máje ukončit hned na počátku, zbytek přenechat sebemrskačským sadomasochistům a věnovat se měsíci lásky na plný výkon.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Ten vypadá! (O tváři)

rubrika: Pel-mel


Nejspíš znáte vyprávění o člověku, který ve vlaku potkal manželskou dvojici a nemohl pochopit, jak je možné, že si tak pěkný muž mohl vzít tak nevzhlednou ženu. Porozuměl, až když uslyšel ženu mluvit. Podobný zážitek mám z městského autobusu. U zahrádkářské kolonie přistoupil člověk, od prvního pohledu muž, člověk s hrubým obličejem, s hranatou neforemnou postavou, ve špinavých montérkách a vůbec, celý neupravený. Naproti němu si sedla matka s malým chlapcem. Tvář té osoby se rozjasnila a najednou bylo jasné, že jde o ženu, a to o ženu s mimořádně krásným úsměvem. Příjemným hlasem si povídala s tím malým dítětem. Jak se může stát, že tak krajně nepřitažlivá bytost zapůsobí do té míry, že zapomeneme vnímat její obhroublost? Není to tím, že ona paní byla sama se sebou srovnaná?

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 48         


Dravec je oběť v Hotelu z papíru

rubrika: Poetický koutek


(So long Marianne…)

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


V druhé půli dubna letošního komického roku

rubrika: Pel-mel


Na svatého Jiří prý vylézají hadi a štíři. A tenhle neuvěřitelný skeč má nastat v pondělí. Tedy já se pokusím vylézt, jelikož mám kromě jiného i hadí sklony se štírovým bodcem v pozadí, ale situace bude úplně jiná. Z Kanady se do našeho ústavního dostavníku dostaví jeden kolega, jenž mi zařídil někdy koncem minulého století postdoktorantskou stáž v Sherbrooku, což je takové městečko asi o stotisících obyvatelích, kteří mají ve zvyku hovořit francouzským nářečím, jemuž jsem se nebyl schopen ani po jednom a půl roce svého pobytu naučit, na univerzitě to však šlo i anglicky. Zajímaví je, že ten kolega z kanadského či spíše quebeckého Sherbrooku na hranicích a anglicky mluvícím US státem Vermont je egyptský kopt. Je mu nejméně o dvacet let více, než jsem na pažbě své pušky stačil zařezat já, takže asi sto dvacet. Musím se na to (NATO!) soustředit, takže ode mne neočekávejte žádné kromobyčejné literární vyjádření. Ani báseň.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Čertí velikonoční pomlázka – finální

rubrika: Pel-mel


Ve své Čertí velikonoční pomlázce věnované Velkému pátku, kdy se každý rok najde nějaký Kristus, kterého ukřižují, jsem si neurvale lascivním způsobem zahrával s ženským pozadím. Stejně tak neurvalá reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Počíhala si na mě v pondělí, tedy v onom mrskacím dni, jenž s Kristem má společného asi tolik jako voda s vodkou – a místo abych zmrskal alespoň jednu ženštinu, byl jsem zmrskán sám.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Pěstujme (si) člověka (Podle Václava Cílka)

rubrika: Pel-mel


V míse z vyrovnané životní filozofie smíchej nadhled, rozhled, přehled, ba i hluboký vhled (až k zemskému jádru), vysokou odbornost, kultivovanou citovost, špetku blouznivosti, skvělé vyjadřovací schopnosti a dostaneš Václava Cílka. Neukládej k ledu, ale užívej několikrát denně. Nenapadá mě jiné než toto kuchyňsky vulgarizující přirovnání, navíc v čase svátků, které jsou letos poznamenány tragédií sebevraždy dvou naivních dívek. Samy tyto svátky spojují adoraci utrpení a oběti s oslavou nového, které, utrpením vykoupeno, přichází.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 47         


Čertí velikonoční pomlázka

rubrika: Pel-mel


Velikonoční pomlázka je svazek spletených proutků čerstvě rašících na okolních dřevinách. Jejím účelem je zmrskat pozadí jakékoli ženštiny, která se kolem nás mužských o velikonočním pondělku vrtne. Mrskání její zadnice pak způsobí, že se dotyčná ženština vrtí ještě více, což má za následek, že snese malovaná vajíčka. My sice už dvě vejce máme, ale tak zmalovaná jako slepičí povětšinou ještě ne. A k tomu její zmalovaný zadek. Zmrskanou ženštinu nakonec zavlečeme do nejbližšího křoví a zmalujeme i její popředí. Velikonoce jsou totiž nejerotičtějším svátkem, sexuální orgií bez jakéhokoli omezení.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


V osidlech černého humoru

rubrika: Pel-mel


Je středa a ledoborec našeho života se blíží k velikonočnímu ledovci. Paluba ledoborce se hemží neskonale komickými figurkami vnímajícími blízkost velikonoční kry asi jako blechy číslo ponožek zdroje své potravy. Tato divukrásně křížem i mečem obhospodařená scenérie končící se první poloviny dubnového skotačení mě zavedla až ke kratinké úvaze na téma „černý humor“.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


«     1    2   »