Archiv - Prosinec 2019


« strana 1 »

Dva tisíce dvacet

rubrika: Pel-mel


Podle kalendáře se nám končí rok 2019 a nahradí ho rok 2020. Je to jenom kalendář, jeden z mnoha, takže nemá smysl z toho dělat nějakou kanonádu. Každou chvíli se něco končí a něco začíná. Některé věci přetrvávají a v průběhu času nabývají jiných rozměrů, jiné se postupně vytratí do nikam. V podstatě se ale nevytratí vůbec nic, vše zůstane někde zakódováno. Je jen na nás, který z těch kódů si vybereme.

Tento příspěvek k zakončení předchozího roku a k započetí roku dalšího jsem pojal tak nějak spoluautorsky. Měl jsem prostě takový nápad, že oslovím ty, kdo už tady něčím přispěli, aby napsali krátký text jakéhokoli obsahu. Aktuální počet autorů tohoto silvestrovského a novoročního příspěvku není až tak veliký, ale v průběhu Silvestra se může zvětšovat. Každý, i ti, kteří zatím NČ jenom četli, se může připojit. Stačí mi napsat do redakčního emailu, jenž se skrývá pod mým nickem na konci seznamu autorů, pár vět včetně svého nicku. Tento příspěvek je totiž průtočný – jako celý čas, jako vše ve vesmíru, jako cokoli v nás.

 

Marky, empetr, Astra, Starý kocourLucifer


Celý článek »

komentářů: 9         


Mars není Venuše

rubrika: Pel-mel


Dvě slečny stojí u nepojízdného BMW na D1 a mávají na kolemjedoucí auta. Sympatický pán zastaví a nabídne se, že nepojízdné BMW odtáhne do nejbližšího autoservisu. Děvčata nadšeně souhlasí. Pán požádá jednu ze slečen, aby si přesedla do jeho auta a ta druhá, aby zůstala v tom nepojízdném, které přichystal k odtažení na laně. Slečny se ale nechtějí rozdělit, tak hodný a sympatický pán nasedne do svého auta, slečny do BMW a auta se rozjíždějí. První sjezd z dálnice, první křižovatka, pán šlápne na brzdu… a tu hodný a sympatický pán ucítí náraz. Do jeho auta nekompromisně narazilo tažené BMW. Pán zcela nesympaticky kleje a jde se podívat, co se to, sakra, stalo. Zůstane však stát a bez jediného slova hledí na vyděšené slečny, které se na něj dívají ze zadního sedadla BMW: „Vždyť jste říkal, že si máme sednout a že nás odtáhnete“…

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 13         


Od Vánoc k Silvestru a dalšímu (Novému) roku

rubrika: Vinárna U Čerta


Vánoce se nám skončily. Ty letošní jsem strávil úplně jinak než veškeré předchozí. Až na Štědrý den, kdy jsem si ponechal jakési volno klidu u tří svíček ve svém osamoceném soukromí. Další dva dny, tedy ty hlavní vánoční, jsem pak už tvrdě pracoval. Nejdříve na Pražském hradě, což vlastně nebylo až tak tvrdé, ale nečekaně spíš podněcující. Pak následovalo něco jako delirium tremens v podobě pracovního nasazení, za které by se nestyděl ani Sisyfos či Romeo a Julie v posledním tažení. Ale i to jsem přežil a před námi je Silvestr, což bude evidentně něco úplně jiné, ačkoli se toho zúčastní téměř ti samí.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 10         


Jaroslav Seifert: Klíč v závěji

rubrika: Povídání


Jednou do roka se stane obdivuhodná věc: potkají se věci neslučitelné, aby splynuly v jednotu. Ticho a zvony, teplo domova a mrazivé hvězdy na nebi, majestát se skloní před chudobou. Nekonečno světla a tmy je náhle blízko a neděsí. Přijde okamžik prozření: všichni jedno jsme a smíření je možné.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 8         


7minut

rubrika: Povídání


Byla jsem tuhle s přáteli, kamarádkou a jejím manželem, ve wine baru na sklence velice dobrého červeného. Dal se tam s námi do řeči spolumajitel baru, shodou okolností dlouholetý kamarád mých přátel, milovník vína, od školy lamač dívčích srdcí a výborný vypravěč. Vyslechli jsme si od něj příběh, který zněl jako scénář nějakého severského Art filmu. Děj se totiž odehrává v rozpětí devíti let, ale vždy jen po sedmi minutách ročně. Předkládám jej jako návrh scénáře k filmu, který napsal sám život.

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 14         


Květinářka (Téměř ti samí)

rubrika: Povídání


Ve svém příspěvku Volný pád jsem vám nastínil cestu z Nových Butovic do Cholupic na okraji Modřan, kterou už pár měsíců absolvuji. Ta cesta mi zpočátku připadala poněkud otupující. Postupně jsem ale začal objevovat zajímavé věci, z nichž se časem složil takový kaleidoskop, jenž se každým dnem opakuje téměř tím samým způsobem.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 11         


Chápeš, co tím chci říct?

rubrika: Populárně naučný koutek


Kohn jde k Roubíčkovi, půjčit si vozík. Cestou ho však přepadnou obavy a Kohn si říká: „Roubíček je lakomec, on mi ten vozík nepůjčí.“ Přesto jde dál, ale před Roubíčkovým domem zase mudruje: „No jo, Roubíček je lakomej, ten mi ten vozík určitě nepůjčí.“ Nakonec vystoupá do třetího patra, zazvoní na Roubíčka, a když mu přijde otevřít tak povídá: „Roubíček, když jsou taková svině, tak si ten vozík nechaj.“

 

Marky


Celý článek »

komentářů: 6         


Pořád se něco děje! (příhoda)

rubrika: Pel-mel


Co se asi tak může dít na zastávce tramvají na nejrušnější křižovatce v Praze na Pavláku? Kdo to zná, ví, jak to tam vypadá. Tramvaj za tramvají, do toho houkačky sanitek, policajtů, drnčení, hororové místo.

 

Astra


Celý článek »

komentářů: 29         


Blériot

rubrika: Povídání


Když Blériot usedal na francouzské straně kanálu do letadla, tak mírně, ale mírně mrholilo…

 

empetr


Celý článek »

komentářů: 5         


«     1    2   »