Co lepšího by člověka mohlo potkat, než v pravý čas najít jasnou životní cestu a získat oporu v pevném životním názoru, jenž se stane plodným východiskem a měřítkem všeho? Takové štěstí si Gilbert Keith Chesterton vyvzdoroval ve věku, kdy dnešní mladíci sotva uvažují o tom, jestli kdy vůbec opustí rodný pokojíček a odhodí rodný mobil. Oblíbený anglický myslitel, básník, spisovatel (jeho detektivní příběhy můžeme v současnosti sledovat v televizi), nepochyboval ani o sobě, ani o nutnosti ideálu. Bylo mu jasné, že v životě jde o pevná měřítka, o rovnováhu mezi já a ty, o náboženskou víru i o respekt k tajemství, stejně, jako o respekt k rozumu. Polemizuje s Nietzschem i s jinými moderními filozofy: „Každá nová filozofie propaguje jen nějakou starou neřest.“ Nebo: „Patriotismus je poslední útočiště grázlů.“ Nabízím úryvky z jeho Ortodoxie (1908), z kapitol Sebevražda myšlení a Věčná revoluce.
Stella
30.01.2021, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 5
Nacházíme se zhruba v polovině posledního lednového týdne. Leden se skončí v neděli. Příští neděli bude sedmého února. To jsem se kdysi narodil. Asi před sto čtyřiceti devíti lety. Plus mínus autobus. Asi to výročí početí budu muset oslavit. Nejspíš v posteli. Sám se sebou.
Lucifer
27.01.2021, 02:36:40 Publikoval Luciferkomentářů: 25
Knihu Roberta Pollacka Chybějící okamžik (Jak nevědomí utváří moderní vědu) jsem v knihovně našla mezi vyřazenými publikacemi. Věřím, že název může čtenáře odradit, ale jde o četbu velice zajímavou, mnohdy objevnou a dnes nesmírně aktuální. Škoda nemít takovou knihu ve fondu. Pro zdejší blog jsem z ní čerpala už jednou: Od vědění k moudrosti.
V současnosti jsme svědky jevu, který se historicky opakuje stále stejně. Objeví se epidemie a hledá se viník. Tu židé, tu čarodějnice, tu kočky, tu zednáři, tu korporace. Také nejnovější konspirační teorie znalci považují za typický folklór, folklór, který je věrným průvodcem nepříznivých událostí.
Uplynulo více než 200 let od doby, kdy si britský lékař Jenner všiml, že lidé, kteří přicházeli do styku s kravskými neštovicemi, neonemocněli jejich „lidskou“ formou – variolou. První pokusy o vakcinaci byly dost drsné a riskantní. Dnes už víme, jak na to, ale je zřejmě už je v lidské povaze, že místo radosti z rychlého vývoje vakcíny proti covidu-19 hudráme, pochybujeme a znovu se ptáme: Komu to slouží, Kdo z toho má prospěch… Pro některé z nás ovšem žádná epidemie vůbec neexistuje (strach z přijetí reality, strach o pohodlí, nechuť se přizpůsobit).
Z knihy Chybějící okamžik (u nás vyšla roku 2003) vybírám některé poznatky o původcích epidemií a o podmínkách úspěšného boje s nákazou.
24.01.2021, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 14
Celý den jsem přemýšlel, že je třeba udělat nějaké rozvolnění. Venku zuří koronavirová pandemie, lidstvo na to reaguje nekontrolovatelným nárůstem populace, ve Spojených státech amerických byla dokončena Velká lednová revoluce, ke slovu se hlásí všelijaké neziskové organizace, aby nám zabezpečily svobodu v podobě totalitní deprivace, a tak podobně. Už skoro o ničem jiném není řeč. V zájmu rozvolnění, uvolnění a přírodní rovnováhy jsem se rozhodl po delší době oplodnit Vinárnu U Čerta.
21.01.2021, 19:13:15 Publikoval Luciferkomentářů: 21
Druhá část této série byla věnována vztahu Universa a času. Článek třetí v se zabývá silou jako fyzikální veličinou, ale i tím, že dvě disjunktní uznávané fyzikální teorie (kvantová mechanika a obecná teorie relativity) jsou poznamenány deficiencí definice síly a času. Článek uvádí hypotézu bezesporné definice síly.
mefi & wiki
18.01.2021, 13:07:34 Publikoval Luciferkomentářů: 112
Víc očí víc vidí, ale neznamená to, že při pohledu na totéž vidíme všichni totéž. Jedna věc je vidět, druhá věc je vnímat a interpretovat. Asimov se velmi zlobí na Blízká setkání třetího druhu. Podle jeho názoru tento film zcela postrádá logiku a ve svém žánru je jedním z nejslabších. No prosím. Ale mně vůbec nevadí, že možná jsou ve filmu nesmysly. Vzala jsem si z Blízkých setkání to svoje a některé scény si nenechám ujít při žádné repríze.
15.01.2021, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 73
První část této série byla věnována Kosmologickému paradoxu. Nyní se pojďme podívat na pojem čas. Jedním z atributů Universa je časoprostor, jehož nedělitelnou součástí je čas. Proč neplyne čas jen jedním směrem. Jaká je povaha prostoru a času při expanzi vesmírů? I na takové otázky se pokusili nesprávně odpovědět nejvýznamnější vědci netoliko v minulosti. Trochu jiný pohled na čas nabízí níže uvedený příspěvek.
mefi
12.01.2021, 15:35:43 Publikoval Luciferkomentářů: 111
Původně jsem chtěla vybrat některé myšlenky Isaaca Asimova na podobné téma, jež zpracoval ve svém posledním příspěvku mefi. Ale ve světle aktuálních událostí považuji za užitečné ocitovat části Asimovovy úvahy Čtení a psaní. Škoda, že u žádného eseje v knize Trocha magie není uveden rok vzniku. Uvádím alespoň rok vydání anglického originálu: 1996. Předpokládané plody z hojně zalévaného stromu ignorance, která autora tolik děsila, už sklízíme. A divíme se.
09.01.2021, 00:00:00 Publikoval Luciferkomentářů: 5
Paradox (z řeckého paradoxos -- nepodobný, náhlý, neočekávaný) je tvrzení, které spojuje pojmy v běžném slova smyslu si odporující v překvapivý, ale smysluplný celek. Kosmologie (z řeckého kosmologia -- nauka o světě) je odvětvím, které se zabývá vesmírem jako celkem).
06.01.2021, 15:19:44 Publikoval Luciferkomentářů: 18
Tohle není pohádka. Ani poezie. Ani laskavé povídání. Ani díkůvzdání. Je to něco jako kocovina. Bublina. V nastávajících bublinách.
03.01.2021, 17:16:52 Publikoval Luciferkomentářů: 8