Archiv - Říjen 2021


« strana 1 »

Poslední říjnová roku 2021

rubrika: Pel-mel


Končí se říjen a zároveň i neskonalé prodloužení babího léta, které se svým způsobem přeměnilo na indiánské léto, ačkoli indiáni u nás povětšinou nebyli. Prý se mají přiřítit sněhové přeháňky. Už abych začal stavět sněhuláka. Včera jsem mohl jednoho postavit, když jsem rozmrazoval mrazák v ledničce. Hromady ledu a sněhu. Meteorologové ve skutečnosti skoro vůbec netuší, co se bude dít za pár dní, ale jejich profesi oceňuji. Nemají to lehké. Příroda si dělá, co se jí zamane, a nejlepší je naslouchat svým pudům. Zvířata i rostliny to umějí perfektně.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 21         


Dvacátý osmý říjen

rubrika: Pel-mel


28. října je státní svátek České republiky, kdy budou všechny větší obchody zavřené a mnoho lidí nebude muset jít do práce. Na Slovensku je tento den též státním svátkem, ale všechny obchody budou otevřené a všichni zaměstnaní Slováci půjdou do práce. V tomto říjnovém dni vznikla v roce 1918 samostatná Československá republika.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 7         


Příběhy o únosech mimozemšťany mohou pocházet z lucidního snění

rubrika: Pel-mel


O lucidním snění tady referovala Marky. Například Počítání oveček. Na Wikipedii se píše tohle: Lucidní snění (bdělý, vědomý spánek nebo „jasný sen“) je pojmenování pro stav, kdy si spící člověk uvědomí, že sní a to mu dá možnost svůj sen vědomě a bez omezení (záleží na jednotlivých dispozicích) ovládat. Lidé, kteří lucidní snění mají, zažijí danou situaci jako v reálném životě. Na Live Science jsem objevil článek, že příběhy o únosech mimozemšťany mohou pocházet z lucidního snění. Vzhledem tomu, že mě zaujal, pokusím se ho tady zreprodukovat.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 5         


O chuti

rubrika: Pel-mel


Řekové používali k ochucení pokrmů garos – antické „maggi“ z rybích vnitřností. Římané si polévali jídla tekutinou z celých ryb a bylin. Nazývali ji garum. Než oblíbená přísada vznikla, musely amfory s ingrediencemi měsíc stát na slunci. Není divu, že daleko od lidských sídel. Kdoví, co bychom ale dnes říkali např. na různé sójové omáčky, kdybychom viděli proces jejich vzniku.

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 13         


Pondělní šaškování

rubrika: Pel-mel


Je pondělí, tak proč si nezašaškovat. Když to píšu, tak je ještě neděle, jenomže já už se koncentruju na pondělí. Až to vyjde, bude pondělí. Tomu věřte. Podívejte se na datum dole pod článkem mého řetězu. Je tam pondělí a samé nuly. Ze všech číslic, které znám, je jich zhruba deset, miluji nuly. Ty nemohou nic zkazit. Nula od nuly pojde.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 15         


Podzimní večery

rubrika: Povídání


Podzim začíná vystrkovat svoje růžky. Listí na stromech se barví dozlatova a padá k zemi. Nazujeme si teplejší boty a budeme se v něm brouzdat. Až přijde listopad, budeme v tom listí plavat. Krajina kolem nás se začne připravovat ke spánku, my však ožijeme. Zima je ještě daleko a kolem se to tak krásně barví. Nejkrásnější jsou podzimní večery.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 6         


Co když vesmír neměl počátek

rubrika: Populárně naučný koutek


Obecně se tvrdí, že náš vesmír měl začátek v tzv. Velkém třesku. Před Velkým třeskem nebylo nic, tedy ani čas, ani prostor, prostě vůbec nic. Až tak jednoduše to však nebylo míněno. Šlo pouze o náš vesmír a jeho teorii, která se zpočátku vůbec nezajímala, co bylo předtím než, z čeho a jak vznikl. V zájmu teorie našeho vesmíru to bylo nepodstatné, protože se bez tohoto náhledu „pod pokličku“ nejen obešla, ale neuměla by s tím nijak poradit. Náš vesmír prostě vznikl v čase nula, a od této chvíle začaly fungovat fyzikální zákony, kterým se můžeme naučit porozumět. Jenže se našli tací, kterým se tohle omezení nelíbilo, a začali dumat, jak se ho zbavit.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Jen svý instinkty (Do čítanky)

rubrika: Povídání


Jaroslav Rudiš je hodně neposedný autor. Výčet jeho aktivit je stěží uvěřitelný. Kdo ještě nečetl některou z jeho knih, měl by tak vbrzku učinit, už proto, že je dobré vědět, o jakém to spisovateli se v současnosti tolik mluví. Jeho Nebe pod Berlínem jsem kdysi odložila – nic, co by mě lákalo číst dál. Alespoň tehdy, před lety. Český ráj je ovšem pozoruhodný (Hrabal odkudsi sleduje…), obratně komponovaný a Národní třída právě tak. Zhltnout Grandhotel brzy po předchozích jmenovaných knihách není dobré, od podobného typu antihrdiny je vhodné si odpočinout. Co čtenář, to jiný názor. Nějak mě nenapadlo vidět v Rudišových dílech zábavnou či dokonce humoristickou četbu – jak ho vidí internetoví diskutéři. Grotesknost – to ano! Jen se podívejte, jak přemýšlí muž ztroskotanec v Národní třídě. Neříká se tomuto sledu rapování?

 

Stella


Celý článek »

komentářů: 6         


Smích je kořením života

rubrika: Pel-mel


Mezi největší životabudiče patří sex, víno a smích. Ideální je, když ty tři léky patřičně skloubíte. Čeká vás dlouhý a plodný život. Sex vám zajistí dostatečný pohyb, takže vaše tělo nestrádá, víno ve vás vybudí něco jako let ke hvězdám, takže vaše duše nestrádá, a smích to náležitým způsobem okoření.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


V říjnovém rozpuku

rubrika: Pel-mel


Rozkošné babí léto se zvolna končí. Ještě kráčí po špičkách. A to je dobře. Zpovzdáli na nás začínají mávat podzimní chvíle. Zatím jenom trocha spadaného listí na chodnících. Stromy jsou stále zelené, všechno vůkol kvete, noci se dlouží, rána začínají později a večery dřív.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


«     1     »