Archiv - Březen 2022


« strana 1 »

Začalo pršet a přestala téct voda

rubrika: Pel-mel


Poslední dva týdny bylo skoro jasno. Během dne bylo docela teplo, slunce se snažilo. Snažily se i některé dřeviny a kytky. Jenže to sucho tomu neprospívalo. Všechny rostliny čekaly na déšť. Žízeň je veliká a bez vody se nedá žít. Předčasně rozkvetl zlatý déšť a krajinu zbarvil do žluta. To byla známka toho, že nastane změna. A nastala. Ochladilo se a začalo pršet. A skoro ve stejnou chvíli přestala na Praze 13 a přilehlém okolí téct voda z trubek. Z nebe voda padala, sice jemně, ale nepřetržitě, a z vodovodních trubek začala téct čím dál tím menším čůrkem.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 30         


Chladná rána březnová

rubrika: Pel-mel


Končí se březen. Posledních zhruba čtrnáct dní zakotvilo u nás počasí v takovém zvláštním rytmu. Nízká oblačnost se postupně vytratila, srážky ustaly a nebe se vyjasnilo. V noci, obzvláště nad ránem, klesaly teploty několik stupňů pod bod mrazu, ve dne šplhaly k deseti i více stupňů nad nulou. V posledních dnech byl rozkmit až patnáct nebo dokonce osmnáct stupňů. Velmi zvláštní jaro.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


Náš vesmír má pravděpodobně dvojče, kde čas běží pozpátku

rubrika: Populárně naučný koutek


Symetrie fascinovala už staré Řeky, kteří se jí kochali při pohledu na pravidelné geometrické tvary či dokonalé lidské proporce. Současní fyzici se sice posvátnou geometrií nezabývají, ale souměrnost je pro ně přesto velkým pojmem. V přírodě podle nich existují tři základní symetrie: náboj, parita a čas. V případě první symetrie platí, že prohozením náboje částic vzniknou zcela stejné, jen opačně nabité částice. Paritou mají vědci na mysli zrcadlový obraz interakce částic, který bude vypadat stejně jako originál, a čas sem řadí proto, že se interakce puštěné pozpátku nemohou nijak změnit, budou vždy stejné jako jejich předlohy. Základní prvky světa a vesmíru mívají svůj zrcadlový obraz nebo protipól. A vědci z toho usuzují, že nějaký protipól musí mít i vesmír jako celek.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Pavučina červích děr by mohla vyřešit základní paradox, který poprvé navrhl Stephen Hawking

rubrika: Populárně naučný koutek


V tomto příspěvku do Populárně naučného koutku budou hlavními aktéry černé a červí díry. Černé díry jsou astrofyziky považovány za hotovou věc. Vesmír se jimi prý hemží a ty největší sídlí v jádrech galaxií jako vysavače hmoty. Červí díra je zatím jen hypotetický objekt, který umožňuje utvořit „zkratku“ přes prostor a čas. Hlavním tématem tohoto příspěvku je informační paradox černé díry, který vznikl na základě teorie Stephena Hawkinga, že černé díry se mohou vypařovat. Až tak, že černá díra může zaniknout. Problém je v tom, že Hawkingova teorie umožňuje vypařování částic, ale ne únik informace. Když se černá díra vypaří, kam se ty informace podějí? A tady přicházejí na řadu červí díry, s jejichž pomocí by se ten paradox dal vyřešit. Následující text představuje poupravené výňatky z článku A spiderweb of wormholes could solve a fundamental paradox first proposed by Stephen Hawking na Live Science.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Tasemnice v mozku

rubrika: Pel-mel


Předpokládám, že víte, co je to tasemnice. Zpravidla parazituje v tenkém střevě člověka. Dovedete si představit, že vám může parazitovat i v mozku? Není to žádná sranda. Jedním z příznaků je, že začnete blábolit nesmysly a občas dostanete nekontrolovatelný záchvat. Když tak sleduji lidi kolem sebe, mám pocit, že výskyt tasemnice v lidském mozku není zanedbatelný. Obzvláště u některých politiků. Třeba takový ministr zahraničních věcí Ruské federace Sergej Lavrov má v hlavě nejméně dvě tasemnice Na Live Science mě včera zaujal jeden článek z roku 2021, který se jmenuje Dead tapeworm in man's brain caused him to speak 'gibberish' and have seizures. Zde jeho volný, poupravený a zkrácený překlad.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Solipsismus s humorem

rubrika: Pel-mel


Na vševědoucí Wikipedii se můžete dočíst, že solipsismus je ve filosofii krajní forma subjektivismu, založená na myšlence, že existuje pouze moje vědomí a nic jiného. Někdy mám pocit, že ten solipsismus se mnou cloumá. Když se ráno (dopoledne, odpoledne, večer) probudím, tak mívám pocit, že jsem to jenom já, kdo mě může z té postele vyhrabat. Nikdo jiný neexistuje. Vše ostatní je jenom taková kulisa, kterou jsem ve spánku zase tak trochu přebudoval. Každý solipsista musí pochopit, že změna, změna jeho já je život, a tu změnu za něj nikdo jiný neučiní. Solipsista, který to nepochopí, se zacyklí a jeho já, jediné existující vědomí, začne přeskakovat jako poškrábaná vinylová deska. Furt dokola to samé. Tohle se nedá přežít.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 3         


Noční březnová

rubrika: Poetický koutek


Omalovánka

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Mohl by konec vesmíru způsobit uměle vygenerovaný Higgsův boson?

rubrika: Pel-mel


Higgsův boson je elementární částice. Hraje klíčovou roli ve vysvětlení původu hmotnosti ostatních elementárních částic, zejména rozdílu mezi fotonem s nulovou klidovou hmotností a velmi těžkými bosony W a Z. Hmotnosti elementárních částic a rozdíly mezi elektromagnetismem a slabou interakcí jsou rozhodující v mnoha atomárních dějích, a tak má Higgsův boson na náš vesmír významný vliv. Viz Higgsův boson (Wikipedie) nebo Honba za Higgsovými částicemi (Aldebaran). Někteří fyzici tuto částici považují stále za hypotetickou. Ze standardního modelu částic vyplývá, že Higgsův boson nelze pozorovat, neboť má příliš krátkou dobu života. Je ale možné zaznamenat produkty jeho rozpadu a z nich rekonstruovat vlastnosti původní částice. Proč a do jaké míry může tato částice narušit náš vesmír?

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 0         


Pokud nebude umělá inteligence pod kontrolou, čekejte orwellovskou budoucnost

rubrika: Populárně naučný koutek


Umělá inteligence – Artificial intelligece (AI) – je schopnost strojů napodobovat lidské schopnosti, jako je uvažování, učení se, plánování nebo kreativita. Viz třeba: Co je umělá inteligence a jak ji využíváme?; Umělá inteligence (Wikipedie); Umělá inteligence a kosmologie (Aldebaran). Může nám však být nebezpečná, pokud ji neudržíme pod kontrolou, jak naznačil šéf Microsoftu. Následující. Následující text představuje poupravené výňatky z článku Expect an Orwellian future if AI isn't kept in check, Microsoft exec says, který jsem našel na Live Science.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 2         


Nejbližší černá díra

rubrika: Pel-mel


Na mém oblíbeném portálu Live Science mě zaujala informace, že naše nejbližší černá díra neexistuje. To mě poněkud zarmoutilo, jelikož jsem po svých posledních životních strázních postupně pochopil, že nejúčinnějším lékem, jak z toho vyplout, je spadnout do černé díry. A vynořit se někde úplně jinde. Jenže astronomové došli k závěru, že to byl jenom takový optický klam. Tak tomu rozumím. Optické klamy mě obtěžují každý den. Pustím si na YouTube nějaký film a najednou se objeví optický klam, že si mám koupit křupavý toaletní papír. Následující text je volný český překlad části onoho článku. Zdroj naleznete na konci.

 

Lucifer


Celý článek »

komentářů: 4         


«     1    2   »